Sisukord
Kolumnistid
Postimees
01.09.2017
Eesti KGB-lane Savisaare-Mõisa valimisliidus (18) Kolmas hoiatus viis erialade sundsulgemiseni (3) Majandus Majandust lükkab võimsalt tagant ehitus Lux Expressi uus juht loodab bussiga sõitma panna ka äriinimesed Välismaa Välismaa lühiuudised 01.09.2017 Eesti film paljastas Ukraina filmimehe näidispoomise KOHALIK VAADE. Zapadi stsenaarium paljastas vale (7) Ukraina filmimees maksis kindlameelsuse eest vangistusega (1) Arvamus Helir-Valdor Seeder: konn ja härg (10) Eve-Mai Valdna: autoga kooli minnes ohutult liiklema ei õpi (1) Edasi 1959. aastal: vanadel lahingupaikadel Juhtkiri: haridus seisneb valikute tegemises Aarne Mäe: miks Mona Lisa naeratab? (1) Andrus Karnau: imeravitsejad ja muud nõiad Rein Taagepera: kas muukeelset Eestit tahtsimegi? (14) Kultuur Pärdi päevadel kuuleb nüüdsest ka teiste heliloojate loomingut George R. R. Martin: kangelaste tapja ja lohede isa Fotokuu – see tont, mis käib mööda linna Kuidas kummardada iidoleid Sport Põlva Serviti sõidab Horvaatiasse Leedut tabas šokk – EM algas kaotusega Gruusiale Anett Kontaveit: kolm järjestikust kaotust kurvastavad Kanepi hiilgas New Yorgis! Kummastav Kreeka koondis: edukas, kuid mitte rahva südames Kuidas tunduks jalgpalli MM ilma Argentinata? Aga Hispaania või Itaaliata? Või USAta? Tartu Pildid: tundmatu ainega kokku puutunud noored kurepojad muutusid lennuvõimetuks Tartus läheb kooli 13 782 õpilast Õpetaja Eha Vihm: jäta ukselingile üks pai, siis nad tulevad tagasi (1) Odavpood alustas kärtsu ja mürtsuta Mitu kooli sai algavaks õppeaastaks uue kuue Ahhaa teaduskeskus tähistab nädalavahetusel juubelit Peipsi sibulana kipub letile trügima hoopis Poola kaup Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andrus Karnau: imeravitsejad ja muud nõiad

2 min lugemist
Andrus Karnau FOTO: Pm

Mõnikord, kui unistan uuest väljakutsest oma elus, olen mõelnud, et võiks tegelema hakata näiteks kaugreikiga. See on selline teenus, kus kokku lepitud ajal ravitseja mõtleb maksja peale ja maksja usub, et keegi teine mõtleb tema elu peale.

See oleks kuratlikult lihtne rahateenimise viis. Lihtsameelsed kannavad raha üle, mina võin hiljem «ravitsetule» öelda, et oi-oi, küll olete keeruline juhtum, te vajaksite veel mitut seanssi.

Küllap ettevõtjad, kes kaugreikiteenust pakuvad, on juba hakanud kaebust kirjutama, sest naeruvääristan nende ettevõtlust.

Kivimeid müüa väidetega nende erilisest energiast või muudest imettegevatest omadustest pole ju midagi enamat pettusest. Samas on ilus uskuda, et kui õhtul kõrtsi minnes ametüst taskupõhja libistada, aitab see kainena püsida. Sellist omadust on ametüstile antiikajast saadik omistatud.

Uuemal ajal müüakse seda kivimit ka lubadusega, et see aitab alkoholismi vastu. Arvestades, kui suur probleem on alkoholi liigtarbimine, pole ime, et hädas inimesed ei oska enam muud teha kui mitmekümne või ka mitmesaja euro eest ametüsti osta.

Teadlased ütlevad, et uue vaimsuse otsimine on religioon, sest usutakse millessegi kõrgemalseisvasse või imettegevasse.

«Religioonile viitab uue vaimsuse puhul selles leiduv enesearengu müüt (elu mõtestav lugu). Nimetatud müüt on kasvanud välja teaduslikust evolutsiooniteooriast, mis ei inspireerinud religioosseid otsijaid seni, kuni seda rikastati erinevate usuliste ideedega, nagu õpetused reinkarnatsioonist, hingest, energiatest, karmast, nii et kogu loodut haaravale arengule lisandus ka vaimne mõõde,» kirjutas religiooniuurija Lea Altnurme mullu detsembris Postimehes.

Kivid, ripatsid, unenäopüüdjad, eneseabiraamatud ja -koolitused on vaid vahend selles religioonis edasipürgimiseks. Parem töökoht, rohkem raha, nauditavam seksuaalelu. Moodne inimene otsib õnne.

Statistikaameti keskmise palga uuring ütleb, et nii palju raha kui praegu ei ole me kunagi teeninud. Kui kõht on täis ja kommunaalmaksud makstud, siis üle jääva raha saab kulutada nii, kuidas meeldib.

ERRi portaali ajakirjanike töö näitab, et raha on meil vaimsete asjade peale kulutamiseks aina enam. «Viimastel aastatel on esoteerikakaupu ja enseabikoolitusi pakkuvate ettevõtete kasum hüppeliselt kasvanud, tuues parimal juhul sisse sadu tuhandeid eurosid aastas,» kirjutas ERRi uudisteportaal esmaspäeval.

Riigiasutused on imevahendite müüjate vastu jõuetud, viidates demokraatiale ja ettevõtlusvabadusele. «Kui inimene sai abi terakestest, siis ei saa seda pahaks panna ei terakeste pakkujale ega neid tarvitanud inimesele,» ütles terviseameti pressiesindaja Iiris Saluri.

Haigekassa prioriteet on ennetustegevus ehk inimeste tervisekäitumise muutmine. Nii võib ka ametüstiostu ju tõlgendada inimese teadliku sooviga vähem alkoholi tarbida. Lilla kivim selles ei aita, aga kui kivikest taskust veeretada, aitab see meenutada, et sai endale või lähedastele lubatud, et...

Kaua elamiseks peame end eluajal hästi tundma. Kui värviliste kivimite ostmine või reikiseanss sellele kaasa aitavad, siis tunnistab ka teaduspõhine meditsiin, et inimene on oma tervise heaks midagi teinud, pingutanud selle nimel, et elada terve ja heatujulisena.

Sellepärast ei maksa põlata ka esoteerikakaupu, eneseabikoolitusi ja muud uhuu-majandust. Kõige tähtsam on inimesel uskuda endasse, siis on ta ka terve ja õnnelik.

Viimasel juhul kulub haigekassalgi vähem raha.

Seotud lood
    31.08.2017 02.09.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto