Sisukord
Uudised
Postimees
01.09.2017
Eesti KGB-lane Savisaare-Mõisa valimisliidus (18) Kolmas hoiatus viis erialade sundsulgemiseni (3) Majandus Majandust lükkab võimsalt tagant ehitus Lux Expressi uus juht loodab bussiga sõitma panna ka äriinimesed Välismaa Välismaa lühiuudised 01.09.2017 Eesti film paljastas Ukraina filmimehe näidispoomise KOHALIK VAADE. Zapadi stsenaarium paljastas vale (7) Ukraina filmimees maksis kindlameelsuse eest vangistusega (1) Arvamus Helir-Valdor Seeder: konn ja härg (10) Eve-Mai Valdna: autoga kooli minnes ohutult liiklema ei õpi (1) Edasi 1959. aastal: vanadel lahingupaikadel Juhtkiri: haridus seisneb valikute tegemises Aarne Mäe: miks Mona Lisa naeratab? (1) Andrus Karnau: imeravitsejad ja muud nõiad Rein Taagepera: kas muukeelset Eestit tahtsimegi? (14) Kultuur Pärdi päevadel kuuleb nüüdsest ka teiste heliloojate loomingut George R. R. Martin: kangelaste tapja ja lohede isa Fotokuu – see tont, mis käib mööda linna Kuidas kummardada iidoleid Sport Põlva Serviti sõidab Horvaatiasse Leedut tabas šokk – EM algas kaotusega Gruusiale Anett Kontaveit: kolm järjestikust kaotust kurvastavad Kanepi hiilgas New Yorgis! Kummastav Kreeka koondis: edukas, kuid mitte rahva südames Kuidas tunduks jalgpalli MM ilma Argentinata? Aga Hispaania või Itaaliata? Või USAta? Tartu Pildid: tundmatu ainega kokku puutunud noored kurepojad muutusid lennuvõimetuks Tartus läheb kooli 13 782 õpilast Õpetaja Eha Vihm: jäta ukselingile üks pai, siis nad tulevad tagasi (1) Odavpood alustas kärtsu ja mürtsuta Mitu kooli sai algavaks õppeaastaks uue kuue Ahhaa teaduskeskus tähistab nädalavahetusel juubelit Peipsi sibulana kipub letile trügima hoopis Poola kaup Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahhaa teaduskeskus tähistab nädalavahetusel juubelit

3 min lugemist
Ahhaa juhid Pilvi Kolk ning Andres Juur teaduskeskuse katusel ühe sünnipäeva atraktsiooni, vaateratta taustal. FOTO: Margus Ansu

Ahhaa teaduskeskus on harinud ja lõbustanud rahvast nii Eestist kui välismaalt juba kakskümmend aastat. Suure juubeli puhul ootavad teaduskeskuses külastajaid Ahhaa minevikuga seotud tegevus ja tulevikuatraktsioonid. 

Sünnipäevaüllatused

Teaduskeskuse Ahhaa juhatuse esimees Andres Juur rääkis, et sünnipäeva puhul on külas paljud vanad Ahhaa töötajad ja tuntud tegijad. «Näiteks on külas mitme füüsikaõpiku autor, legendaarne füüsikaõpetaja ning teadusteatrite tegija Koit Timpmann,» lisas ta.

Lisaks teadusteatrile väljas ka nostalgilised või retrohõnguga töötoad. «Nende jaoks, kes pole meie juurde viis või kümme aastat sattunud, ei ole see midagi erilist. Nendele, kes käivad tihti, on see unustatud vana,» lausus Juur.

Lisaks minevikule näeb Ahhaas nädalavahetusel ka tulevikku. Ettevõtluse arendamise sihtasutus andis kevadel raha kuuele Eesti turismiatraktsioonile, mida asutakse peagi ehitama. Sünnipäevanädalavahetusel on Ahhaas killuke kõigist kuuest turismiatraktsioonist.

Juur rääkis, et Ahhaa idee on anda külastajatele pisut aimu sellest, mis edaspidi juhtuma hakkab, ning kui Tallinnasse tuleb virtuaalreaalsuskeskus, siis Ahhaasse tuleb Futuruum. «Kõik saavad proovida, kuidas Matrixis elamine võiks välja näha,» rääkis ta. Futuruum asub Ahhaa piletivabas alas, ent virtuaalreaalsuselamustest osa saamiseks tuleb osta Futuruumi pilet.

Meil sündis kõikide aegade rekord. Augusti eelviimase päeva seisuga on meid külastanud 70 500 inimest, sõnas teaduskeskus Ahhaa juhatuse esimees Andres Juur.

Tallinnas rajatakse lisaks virtuaalreaalsuskeskusele loomaaeda troopikamaja ja Ahhaasse saabuvad nädalavahetuseks maod, keda julgemad saavad sülle võtta ja pildistada. 

Samuti saab uue sisu Tallinna Paks Margareeta. Selle projekti tutvustamiseks on Juure sõnul Ahhaa kõrval sadamakai ja lodjakojast juhendajad, kes aitavad ehitada töötubades lodja ning vee-elustiku mudelit. Huvilistel on võimalik sõita ka lodjaga Emajõel. 

Pealinna rajatakse Juure sõnul ka T1 kaubanduskeskus, mille katusele tuleb vaateratas. Sellest aimu saamiseks on Ahhaa taga püsti vaateratas, millega saab ülevaate ümbruskonnas toimuvast. «Ahhaa pileti omanikele on sünnipäeva puhul sõit vaaterattal tasuta,» nentis Juur.

Põltsamaale luuakse kosmosekeskus ning Ahhaas pakutakse kosmosemarmelaadi ja võimalust sõita kosmoseelu võlusid paljastava güroskoobiga.

Eesootavad näitused

Juure sõnul sünnipäevast püsiekspositsioone alles ei jää, kuid näitusi jätkatakse. Näiteks novembri lõpus tuleb järgmise aasta taliolümpia puhul Ahhaasse talispordinäitus. «Saab ise proovida suusahüppeid ja mitte simulatsioonis. Inimene läheb päriselt mäe otsa ja saab sealt alla tuhisedes hüppe sooritada,» selgitas ta. 

Kevadel ootab huvilisi näitus mereelukatest, kes elasid dinosaurustega samal ajastul. «Need elukad tulevad meie majja maikuus,» andis Juur teada.

Aasta alguses on Ahhaa juhatuse esimehe sõnul plaanis teha majale ka väikene värskenduskuur. «Kõik need, kes satuvad meie juurde pärast veebruari, näevad juba uut vaatepilti,» lubas Juur. Tema sõnul tuleb juurde eksponaate ja ruumidki saavad värskendatud. Samuti on Juure arvates vaja imikutele mõeldud ruume, et päris põnnidega Ahhaasse tulles oleks kuskil neil mähkmeid vahetada. 

Praegune Ahhaa maja on olnud avatud kuus aastat ja see suvi on olnud Juures sõnul nende rekordsuvi.

Rekordarv külastajaid

«Meil sündis kõikide aegade rekord. Augusti eelviimase päeva seisuga on meid külastanud 70 500 inimest,» sõnas Juur. Ahhaa külastajate rekord on Euroopa mastaabiski ainulaadne, sest enamasti kõik teaduskeskused ja muuseumid saavutavad oma esimesel või teisel eluaastal külalisrekordid ära.

Samas nentis Juur, et üle poole ehk 60 protsenti külastajatest on siiski eestlased ning seda nad ei osanud Ahhaa asutamise alguses isegi oodata. «Ligi veerand külastajatest on lätlased ja ka soomlasi eksib siia ära. Neil on ju ometigi oma Heureka!» avaldas ta imestust.

Juur rääkis, et kuigi inimesi käib palju, tuleb neil neile huvi pakkumiseks teha rohkem tööd kui varem. 

ERMi mõju Ahhaale Juur negatiivseks ei pea, vaid ütles, et oli neil suvel kliente rohkemgi kui varem. Samas nentis Ahhaa turundus-ja kommunikatsioonijuht Mathis Bogens, et osa kliente, kes Ahhaas üritusteks ruume rentisid, on praegu ERMi kliendid.  Juur lisas, et on olnud juhuseid, kus Lätist tuleb ekskursioonibuss ning lapsed lastakse Ahhaasse laiali ja õpetajad lähevad ERMi. Samas leiab ta, et Ahhaa suudab pakkuda kõikidele sünnist surmani midagi uut ja huvitavat.

Seotud lood
31.08.2017 02.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto