Sisukord
Arvamus
Postimees
01.09.2017
Eesti KGB-lane Savisaare-Mõisa valimisliidus (18) Kolmas hoiatus viis erialade sundsulgemiseni (3) Majandus Majandust lükkab võimsalt tagant ehitus Lux Expressi uus juht loodab bussiga sõitma panna ka äriinimesed Välismaa Välismaa lühiuudised 01.09.2017 Eesti film paljastas Ukraina filmimehe näidispoomise KOHALIK VAADE. Zapadi stsenaarium paljastas vale (7) Ukraina filmimees maksis kindlameelsuse eest vangistusega (1) Arvamus Helir-Valdor Seeder: konn ja härg (10) Eve-Mai Valdna: autoga kooli minnes ohutult liiklema ei õpi (1) Edasi 1959. aastal: vanadel lahingupaikadel Juhtkiri: haridus seisneb valikute tegemises Aarne Mäe: miks Mona Lisa naeratab? (1) Andrus Karnau: imeravitsejad ja muud nõiad Rein Taagepera: kas muukeelset Eestit tahtsimegi? (14) Kultuur Pärdi päevadel kuuleb nüüdsest ka teiste heliloojate loomingut George R. R. Martin: kangelaste tapja ja lohede isa Fotokuu – see tont, mis käib mööda linna Kuidas kummardada iidoleid Sport Põlva Serviti sõidab Horvaatiasse Leedut tabas šokk – EM algas kaotusega Gruusiale Anett Kontaveit: kolm järjestikust kaotust kurvastavad Kanepi hiilgas New Yorgis! Kummastav Kreeka koondis: edukas, kuid mitte rahva südames Kuidas tunduks jalgpalli MM ilma Argentinata? Aga Hispaania või Itaaliata? Või USAta? Tartu Pildid: tundmatu ainega kokku puutunud noored kurepojad muutusid lennuvõimetuks Tartus läheb kooli 13 782 õpilast Õpetaja Eha Vihm: jäta ukselingile üks pai, siis nad tulevad tagasi (1) Odavpood alustas kärtsu ja mürtsuta Mitu kooli sai algavaks õppeaastaks uue kuue Ahhaa teaduskeskus tähistab nädalavahetusel juubelit Peipsi sibulana kipub letile trügima hoopis Poola kaup Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: haridus seisneb valikute tegemises

2 min lugemist
Koolikell. FOTO: shutterstock.com

Septembri esimene päev kannab endas erilist tähendust. Neile, kes õpetavad ja õpivad, tähendab see kooliaasta algust ning suvepuhkuse lõppu. Sellega seoses on see päev üldjoontes mälusse sööbinud ka neile, kes juba aastaid pole haridusasutuste uksi kulutanud ning kellest paljud saadavad sel hommikul kooli juba oma lapsi. 1. septembriga on eri aegadel olnud seotud erinevad rituaalid. Lastele ja õpetajatele pole see ei vaba päev ega ka mitte täisväärtuslik koolipäev, vaid midagi vahepealset ning sellega seotud emotsioonid on hoopis midagi muud kui tavalisel koolipäeval.

Muidugi on need emotsioonid ja assotsiatsioonid, mida 1. september kelleski tekitab või tekitas, igaühel erinevad. Nii leidus ja leidub edaspidigi neid, kellele kool ning kogu haridussüsteem seostub sõnadega «peab» või «ei pea». Neid kasutavad lapsevanemad ja pedagoogid, sest nõnda on kõige lihtsam lapsele selgeks teha, mida ta tegema peaks. Mõnedelgi täiskasvanutel on seetõttu kooliajast jäänud teatavad kompleksid, mis löövad vahel välja ka siis, kui jutuks tuleb kool või haridus üldiselt.

Ent lõppkokkuvõttes pole tähtis see, mida me tahame või ei taha, mida me peame või ei pea, vaid valikud ja teod, mida igapäevaelus reaalselt teeme. Kogu meie elu on katkematu ahel valikutest ja nende tagajärgedest.

Seda kõike tuleb silmas pidada ka hariduse puhul, kuna tänapäeval on see sotsiaalse staatuse näitaja. Selleks et pakkuda Eestis maailmatasemel haridust, on viimase kahe kümnendi vältel palju pingutatud. Vaeva on nähtud pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmisega, üldhariduskoolides on juurutatud tänapäevast metoodikat, rakendatud uusi tehnilisi võimalusi ja palju muud.

Tulemusi näitavad rahvusvahelised võrdlevad uuringud, mille järgi kuuluvad meie koolid maailma tippu. Ometi oli olukord veel mõnikümmend aastat tagasi kardinaalselt teistsugune ja välismaal vaadati Eesti koolitunnistust umbusklikult. Eesti kooli pakutud viljade eest tuleb tänulik olla inimestele, kelle raske töö kõik selle võimalikuks on teinud.

Ent kui valikute tegemise juurde tagasi pöörduda, siis ei ole igasugused õpingud mitte igaüks omaette väärtus, vaid eelkõige on need trepiastmed, mida mööda astudes jõuab inimene elukutseni, mis tagab talle väärika elu. Jällegi ei kehti siin «peab» või «ei pea» – kõik on meie kätes. Ent igaühel, kes tahab olla ühiskonnale kasulik, tuleb mõista kõrge kvaliteediga hariduse tähtsust. Seepärast olekski kõigile 1. septembril kooli minejatele paslik soovida kõige muu kõrval edasiseks ka arukaid ja õnnestunud valikuid.

Seotud lood
31.08.2017 02.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto