Sisukord
Arvamus
Postimees
02.09.2017
Eesti Talvik meenutab kokkupuudet Konovaloviga (5) Kivimäe skandaali arutab linnavarakomisjon Kes õpetaks Pakri lapsi? (2) Välismaa Soome laseb sisse ka propagandaväljaanded (1) Leedulased võitlevad viinakuradi vastu Vene riigiagentuuri kaebus tõi Eestile süüdistuse pressivabaduse rikkumises (8) ELi pealinnas võtab ilmet uus migrandidžungel KOHALIK VAADE. Kreeka justiitsminister kasutas ajalugu pettemanöövrina (3) Arvamus Edasi 1989. aastal: laupäevaküsitlus Artemi Troitski: uus võlusõna: russofoobia (14) E-koolipoiss (1) Vladimir Sazonov: Pärsia lahe troonide mäng – Katari piiramine Koomiku kurvad silmad (3) Tervenenud Kanepi lend Harvey hoiatas Trumpi (17) Juhtkiri: rumalast otsusest on võimalus õppida (2) Liivi Uuet: sada aastat haldusreformi (3) Priit Pullerits: positiivne kommunism (10) EKI keelekool: Raudtee Baltik Kultuur Nädala plaat. Kõrbest, kuid mitte kõrbenud Aja auk. Mulle sa, mulle sa, kokaiin Sport Kreeka ajakirjandus tunnustas: Reim mängis Skibbe üle, Eesti parim oli Aksalu Holland lükati kuristiku äärele Süda ihkab väravaid, mõistus sunnib kaitsesse Läti näitas Serbiale hambaid Hiilgav Sildaru üllatas iseennastki (2) Raudvaraks tõusnud Teniste vallutab tippe tasa ja targu Mart Soidro: sportlased poliitikas Postimees kuulutas välja olümpiaessee konkursi Tarbija Nädalas 15 eurot toidule: ega see mingi elu ei ole! (11) AK Peeter Langovitsi tagasivaade: maailm uskus ja toetas meid Peeter Järvelaid: tulemas on vakuste aeg (2) Vladimir Sazonov: Pärsia lahe troonide mäng – Katari piiramine Mart Kalm: haldusreformiga tuleks päästa väikelinnad ja nende elukvaliteet (2) Liivi Uuet: sada aastat haldusreformi (3) Probleemid paariseluga (1) Pealuukroon, mis number? Aja auk. Mulle sa, mulle sa, kokaiin VIKERKAAR LOEB. De la Mettrie lapsed Ülendav Paerand, kainestav Parts (3) Puhas vana kooli persevest Arter Teeme ise Google Street View’d Söögipeatuse võib teha restoranvagunis Eesti tüdruk, kes oli Malta peaminister (3) Ilona Leib: miks näevad «püssid» naised vahel igavad välja? Filmiarvustus «Tulbipalavik»: naised, kinno! Moos silub juustu maitset (2) Töökad koerad Eesti õpetajad on välismaal hinnas (2) Postimehe nädalahoroskoop 2.–8. september Eesti moe ikoonid SEIKLUSVIDEO! BMX pole vaid luude lõhkumiseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Harvey hoiatas Trumpi

2 min lugemist
FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

Orkaani tulek oli ette teada, aga sellest hoolimata näitas see, et inimene looduse vastu ei saa. Kuigi looduskatastroofid ja poliitika üldjuhul omavahel ei seostu, võib Harvey olla erand.

Harvey andis kliimakaitse suhtes ükskõikset suhtumist üles näidanud Trumpi mainele kõva löögi. Trump teatas juuni alguses, kuidas USA nende jaoks ebaõiglasest Pariisi kliimaleppest taandub, nimetades ÜRO Rohelise Kliima Fondi pettuseks, mida kasutatakse USA-lt raha ära võtmiseks.

Juba pikalt enne presidendiks saamist, 2012. aastal kahtlustas Trump, et kliimasoojenemise puhul oli tegu hiinlaste väljamõeldud vandenõuga, mille eesmärk on USA tööstuse halvamine. Tema seisukohta ilmestavad veel mitmed väljaütlemised, mille kohaselt ollakse planeedi kaitsmisest küll huvitatud, aga seda ainult juhul, kui see ei mõju majandusele halvasti.

Teadlaste sõnul mõjutab kliimasoojenemine sademete hulka üle maailma järjest rohkem, põhjuseks see, et soojem õhk hoiab endas ka rohkem niiskust. Oleks kohatu pidada Harvey toodud tohutut vihmatormi vaid kliimamuutuste tagajärjrks, aga Texas ja Louisiana said looduse karmi hoiatust omal nahal tunda.

Harvey hävitustöö kogu ulatus ei ole veel selgunud, praeguseks on teada, et hukkunud on vähemalt 44 inimest ja kahjustada saanud kümned tuhanded majapidamised. Texase kuberneri Greg Abbotti hinnangul vajab osariik vähemalt 125 miljardi dollari suurust föderaalabi.

Lisaks eelnevalt nimetatud probleemidele sai suurt kahju ka USA naftatööstus, Harvey tõttu tuli sulgeda 13 Texase naftatöötlustehast ja torujuhe, mida mööda liigub iga päev Houstonist idarannikule tohututes kogustes kütust.

Maailma suuruselt kolmandale naftatööstusele andis tugeva hoobi emake Maa, kelle arvelt ollakse valmis tegema järeleandmisi majandusliku kasumi suurendamise nimel.

Kunagisele Prantsusmaa kuningale Louis XV-le on omistatud ütlus «Pärast mind tulgu või veeuputus», näidates sellega üles hoolimatust. Trump on võimul veedetud aja jooksul tihtipeale talitanud täpselt Louis XV sõnade järgi, liikudes oma äkilisuse tõttu kohati lausa apokalüptilisel kursil. Tema jaoks õnnetul kombel jõudis veeuputus kohale mitte pärast teda, aga tema ajal.

Kahtlemata näitab ka Pariisi leppest loobumine hoolimatust tulevaste põlvede vastu. 71-aastane Trump ise ei pea tõenäoliselt muretsema, et tema eluajal midagi kardinaalselt muutuks, kui aga loodus on tasakaalust lõplikult välja viidud, tunneb inimkond tõelist kättemaksu.

Loomulikult oleks ilmselge rumalus süüdistada looduskatastroofis Trumpi, aga oleks rõõmustav, kui riigipea näeks kliimamuutuste ja loodusnähtuste vahel midagi sarnast nende seostega, mida on avastanud teadlased.

Harvey andis taas kord märku sellest, kui pisikene ja tähtsusetu on ükskõik milline riik loodusjõudude meelevallas. Siin ei ole Trumpile abiks maailma võimsaim armee, majanduslik edu ega Twitteris säutsumine. Loodust ei ole mõtet sotsiaalmeedias hukka mõista, samamoodi pole seda võimalik alistada.

Kuigi nädala alguses hoiatati presidenti, et ta ei kaugeneks rahvast, nagu seda tegi George W. Bush orkaan Katrina ajal, astus praegune riigipea täpselt samasse ämbrisse. President saabus Texasesse koos abikaasa Melaniaga rokkstaari kombel, uhkustas teda tervitama tulnud rahvamassidega ja ignoreeris sisuliselt kannatanuid.

Harvey saatis presidendile karmi meeldetuletuse, et kliimamuutused ei pruugi siiski olla müüt, ja äkki tasuks Trumpil mõelda sellele, kuidas koostöös ülejäänud maailmaga meie planeedi nimel ka midagi head teha.

Seotud lood
01.09.2017 04.09.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto