Sisukord
Eesti
Postimees
04.09.2017
Eesti Politsei konfiskeerib järjest suuremaid fentanüüliportse (1) Õppepurjekad tõid koju sületäie karikaid Majandus Austria ja Venemaa kavandavad raudteeliini üle ukrainlaste peade (21) Nordica: eestlased ei oska meid veel väärtustada (3) Välismaa AJA PEEGEL. Juutide tragöödia Saksamaal tõi kättemaksu Põhja-Korea lõhkas oma võimsaima pommi Frankfurti tabas pommipaanika Arvamus Vootele Päi: Macron – Jupiter või härg Palais de l'Élysée ohvrialtaril? (2) Ahto Lobjakas: IRLi ei päästa enam ei võõraviha ega ka Kersti Kaljulaid (3) Ivan Makarov: Tšikatilo oli 30 aastat kommunist. Olgem siis mõistvad? (29) Jürgen Tamme: Brexit ehk kumb vendadest peaks koristama ühise toa? (2) Juhtkiri: fentanüül tapab (6) Postimees 1938. aastal: Eesti võitis 3:1 Ain Raal: apteegindus vajab restarti Kultuur Nad tulid, nad nägid, nad võitsid (1) Sport Kirt jätkab vägevat hooaega Hunt pääses Coltsis püünele Hundijõuk vallandas Soomes korvpallibuumi Hamilton lörtsis Ferrari juubeli Kanepi tõusis USAs jääkuningannaks Hispaania uus põlvkond tõestas kõrget kullaproovi Eesti eneseusu triumf Põlva Serviti võtmemees istus hommikul kell 6 tõstukirooli Tallinn Õppepurjekad tõid koju sületäie karikaid Tartu Uue foori punane tuli jätab autod otse raudteele ootama (33) Jaan Tõnissoni sünnitalu ehib lõpuks väärikas mälestuskivi Pilk Mordorisse. Viimane ehe ühikas peidab endas ikka veel tudengivaimu Jääajakeskus valmistub kasvama nii pikemaks kui ka kõrgemaks Naksitrallid naelutasid laste tähelepanu Hääbunud liivi keel ilmutab järjest uusi elumärke Kes maksab valimisarved ehk Strateegilise mõtlemise vajalikkusest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õppepurjekad tõid koju sületäie karikaid

2 min lugemist
St. Ivi meeskond tegi enne sildumist traditsioonilise tervitusrituaali. FOTO: Sander Ilvest

Pühapäeva pärastlõunal saabusid Lennusadamasse rahvusvahelisel õppepurjekate regatil The Tall Ship Races edukalt esinenud Eesti Noorte Purjeõppeseltsi jahid St. Iv ja Vesta, esimesel käes regati üldvõit ja pardal terve hulk karikaid.

St. Iv saavutas The Tall Ships Races 2017 avamereregatil kapten Margus Zahharovi ja vanemabi Linda Marie Ormuse juhtimisel oma klassi kiireima alusena üldvõidu.

St. Iv sai võidusõidul Halmstad-Kotka esimese koha, Turu-Klaipėda etapil neljanda koha ning Klaipėda-Szczecini etapil teise koha. Noored meeskonnaliikmed vahetusid iga etapi järel.

Kapten Margus Zahharov ja vanemabi Linda Marie Ormus olid sel suvel kodust eemal 73 päeva, nende käe all õppis purjetamist kolm noorte meeskonda. FOTO: Sander Ilvest

Pärast The Tall Ships Racesi regati lõppu purjetasid St. Iv ja Vesta Balti riikide noortega Läti ja Eesti rannikut pidi Erasmuse projekti Youth Sail 4 Creativity raames. «Viimati käisime maal täna hommikul Naissaarel. Sõitsime Eesti, Läti ja Leedu noortega Hiiumaalt Naissaarele, et õpetada neile eelkõige purjetamist. Samas korraldasime neile erinevaid töötube ja muid tegevusi väljaspool jahti, et õpetada neile, kuidas arendada koostööd erinevate inimeste vahel, kellel on kõigele lisaks ka keelebarjäär,» rääkis Zahharov.

Kojusõit päris ilma seiklusteta ei möödunud. Nimelt pidi St. Iv Vesta sleppi võtma ning Lennusadamasse aitama. «Vesta sattus meie kätte kolm aastat tagasi väga viletsas seisus mahakantud purjekana. Remontisime seda kolm aastat ja saime ta merekõlblikuks purjelaevaks. Aga teatud asjad selguvad alles siis, kui nad pinge alla satuvad. Vesta mootor, mida ei olnud võimalik kai peal katsetada, on meile nii mõnegi üllatuse valmistanud,» rääkis Vesta kapten Madis Rallmann.

Eile polnud siiski esimene kord, kui St. Iv Vestat edasi pidi aitama. «Vesta mootori ja reduktori parandamisega saime Pärnus hakkama, nii et sai rahulikult silduda ja sadamast väljuda. Aga kui käisime Kakumäe sadamas kütust juurde võtmas, siis lahkudes lendas üks sõukruvi laba ära. Selle tõttu hakkas jaht jubedalt värisema ja mootoril polnud võimsust ollagi. St. Iv võttis Vesta sleppi ja tõi sadamasse,» ütles Zahharov. Noored meeskonnaliikmed said sellega ühe kogemuse võrra rikkamaks.

St. Ivi tänavu võidetud karikad. Pildilt on puudu üks auhind, mis juba Tallinna merepäevade ajal mereakadeemiasse hoiule anti. FOTO: Sander Ilvest

«Purjeõppe eripära on see, et meil ei ole laevas kunagi ühtegi niisama reisijat. Ka väiksemad lapsed, kes võib-olla füüsiliselt ei jõua kõike teha, on väga tublid ja teevad seda, millele jõud peale hakkab. Purjeõppes ei saa öelda, et oi, ilm on paha, ma ei tee midagi. Ikka tuleb seista nelja tunni kaupa vahis ja sel ajal ka mingeid töid teha. Meie purjeõppeseltsiga sarnanev organisatsioon Ungaris on nimeks võtnud Sailing And Life Skill Learning. See, et peale purjetamise tuleb vahel süüa teha, nõusid pesta või koristada, annab lisaks merel hakkama saamise oskusele veel kogemuse teiste inimestega koos töötada. Meeskonnatunnet, oskust tegutsedes ka teistega arvestada, tänapäeval kahjuks kuskil eriti ei õpetata,» rääkis Zahharov.

Meeskonnas olid nii Eesti, Läti kui Leedu noored ja seetõttu püüti kogu aeg rääkida ühes keeles, et kõik aru saaksid. Kui keegi oma keeles rääkima hakkas, hüüti kusagilt kohe: bora-bora. Sellega tuletati meelde kokkulepet, et omavahel räägitakse ühes keeles.

Seotud lood
02.09.2017 05.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto