Sisukord
Juhtkiri
Postimees
04.09.2017
Eesti Politsei konfiskeerib järjest suuremaid fentanüüliportse (1) Õppepurjekad tõid koju sületäie karikaid Majandus Austria ja Venemaa kavandavad raudteeliini üle ukrainlaste peade (21) Nordica: eestlased ei oska meid veel väärtustada (3) Välismaa AJA PEEGEL. Juutide tragöödia Saksamaal tõi kättemaksu Põhja-Korea lõhkas oma võimsaima pommi Frankfurti tabas pommipaanika Arvamus Vootele Päi: Macron – Jupiter või härg Palais de l'Élysée ohvrialtaril? (2) Ahto Lobjakas: IRLi ei päästa enam ei võõraviha ega ka Kersti Kaljulaid (3) Ivan Makarov: Tšikatilo oli 30 aastat kommunist. Olgem siis mõistvad? (29) Jürgen Tamme: Brexit ehk kumb vendadest peaks koristama ühise toa? (2) Juhtkiri: fentanüül tapab (6) Postimees 1938. aastal: Eesti võitis 3:1 Ain Raal: apteegindus vajab restarti Kultuur Nad tulid, nad nägid, nad võitsid (1) Sport Kirt jätkab vägevat hooaega Hunt pääses Coltsis püünele Hundijõuk vallandas Soomes korvpallibuumi Hamilton lörtsis Ferrari juubeli Kanepi tõusis USAs jääkuningannaks Hispaania uus põlvkond tõestas kõrget kullaproovi Eesti eneseusu triumf Põlva Serviti võtmemees istus hommikul kell 6 tõstukirooli Tallinn Õppepurjekad tõid koju sületäie karikaid Tartu Uue foori punane tuli jätab autod otse raudteele ootama (33) Jaan Tõnissoni sünnitalu ehib lõpuks väärikas mälestuskivi Pilk Mordorisse. Viimane ehe ühikas peidab endas ikka veel tudengivaimu Jääajakeskus valmistub kasvama nii pikemaks kui ka kõrgemaks Naksitrallid naelutasid laste tähelepanu Hääbunud liivi keel ilmutab järjest uusi elumärke Kes maksab valimisarved ehk Strateegilise mõtlemise vajalikkusest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: fentanüül tapab

2 min lugemist
Fentanüül. FOTO: Stanislav Moshkov / Õhtuleht

Tänasest lehest saate lugeda, et tarvitajate elule üliohtlikku narkootikumi fentanüüli on kurjategijatelt ära võetud palju rohkem kui varasematel aastatel. Postimehele teadaolevalt on kasvanud ka mitme teise keelatud narkootilise aine konfiskeerimise kogused.

Miks just fentanüüli eraldi esile tõsta? Esimene põhjus on, et see aine tapab oma tarvitajaid. Teine põhjus on see, et aeg-ajalt tõstatatakse väiteid, et politsei just selle aine piiramisega ei tegelevat ja eelistavat sihipäraselt n-ö kergemate narkootikumide konfiskeerimist.

See viimane – oma olemuselt ju korruptsioonikahtlus – on äärmiselt tõsine asi, olgu ta esitatud kuitahes uduste või kaudsete põhjendustega. Loomulikult vajavad sellised väited ajakirjanduse tähelepanu ja kõrvutamist teadaolevate tõsiasjadega. Nii palusime mõne nädala eest siseminister Andres Anveltilt (SDE) artiklit fentanüüli-vastasest tegevusest (vt Andres Anvelt «Võitlus fentanüüliga on juba aastaid politsei prioriteet», PM 21.08). Ja see on ka üks põhjustest, miks politsei tegevusel ja kurjategijatelt äravõetud kogustel silma peal hoida.

Arvudest näeme, et konfiskeeritud kogused on kasvanud, ja tänase lehe loost loeme, et kinnivõetud ja kohtu ette saadetud narkokaubitsejate ahelas on liigutud üha kõrgemale. Samuti näeme statistikast, et aastatel 2014–2017 on fentanüüli üledoosi põhjustatud surmade arv mõnevõrra vähenenud (89 surma aastal 2014; 83 surma aastal 2016 – Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi andmetel). Seega ei saa öelda, et politsei asjaga ei tegele ja olukord on läinud varasemast hullemaks.

Kahjuks ei saa aga üldstatistika põhjal mitte kunagi (!) raudkindlalt väita, et korruptsioon on välistatud. Näiteks sobib siin kasvõi meie oma põhjanaabrite juhtum, kus politseipealik pakkus pikkade aastate jooksul narkoärile katust. Ses mõttes on raske kadestada pinget, mille all tegutsevad (narko)kurjamitega võitlevad politseinikud – olles ühtpidi vahetus vastasseisus kurjategijatega, on nad teistpidi ka ise alalise (ja peaaegu paratamatu) kahtluse all.

Fentanüül tapab paljud oma tarvitajad seepärast, et seda on kerge üle doseerida. Ehk siis väga väike vahe on tapva koguse ja selle koguse vahel, millest sõltlane oma joobe saab. Selle aasta esimese seitsme kuuga on narkoüledoosi tõttu surnud 63 inimest, neist 51 (ehk 81 protsenti) surid seepärast, et olid manustanud surmava koguse fentanüüli.

Muidugi, on ka selliseid keelatud aineid, mille tarvitamisel üledoosi tõttu ei surda. See aga ei tähenda (vähemalt automaatselt mitte), et tegu oleks ainetega, millel pole kahjulikku mõju tarvitajate tervisele ja/või nende toimetulekule ühiskonnas. Fentanüülisurmade arv ei ole pädev argument mistahes muu praegu keelatud aine legaliseerimiseks – mõistlik oleks need vaidlused üksteisest eraldi hoida.

Seotud lood
02.09.2017 05.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto