Sisukord
Autorid
Tänane leht
06.09.2017
Eesti Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Häkkerid võinuks luua eestlastest digikloonid (15) Kahtlast raha liikus riigieelarvest enam Majandus Tugev euro põhjustab Draghile peavalu (2) Ärimehed investeerivad miljoni tulevikuga ettevõtetesse Välismaa Moslemiriigid asusid rohingjade kaitsele EL võtab munaskandaali põhjustajad vastutusele KOHALIK VAADE. Valgevenes valitseb segadus riiki saabuvate Vene sõjaväelaste arvu osas Mida kujutab endast mürgimunadega seotud fiproniil? Arvamus Erkki Bahovski: sotsiaalmeedia kasulikud idioodid (7) Raul Eamets: õigusteaduse surmast Tartu Ülikoolis (10) Manfred Weber: Eesti rahvas ei ole üksi (1) Psühhiaater uimastipoliitikast: ühe pea maharaiumisel kasvavad kohe uued (7) Juhtkiri: lappimist vajav auk e-riigi seinas (9) Postimees 1893. aastal: raamatukogu lahkub, mis saab kirikust? Andres Vaher: usk, lootus ja armastus Kaia moodi (1) Kultuur «Kus hevi kõige lähem, seal kuulmine kõige kõvem!» (1) Sport Kaia Kanepi: tunnen end vabalt ja olen leidnud oma mängu Toomas Leius: Kaia edu pole ootamatu! Poolteist miljonit eurot mustavad Rio mängude pärandit Läti korvpalli suurvõit Kanepi treener intervjuus Postimehele: pingekoorma puudumine viis Kaia tagasi tippu Postimehe videolugu: kes on Kaia Kanepi veerandfinaalivastane Madison Keys? EOK maksab A-kategooria toetust seitsmele treenerile Tallinn Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Kodu Fotod: hulljulgelt kirju kodu oli pererahva meelest ainuvõimalik valik (1) Vanemate korterite müüjatel seisavad ees kiired ajad (1) Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant lendas oma kudumitega moemaailma tippu Kutsekooliusku õppejõud asus koos oma lastega ametit õppima Tartu volikokku ihkab 367 kandidaati Teeremont lõpetas Põltsamaa roosiaia hooaja Jarno Laur: avatus on Tartu edu alus (1) Viljandi kultuuriakadeemia õpetab kunste Tartus Lai maailm tuleb lugejate ette raamat raamatu haaval Rekordlehm Volga: olen meedia tähelepanust juba väsinud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: sotsiaalmeedia kasulikud idioodid

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: Mihkel Maripuu

Lääne üks parimaid Vene-asjatundjaid, mõttekoja Euroopa Välissuhete Nõukogu teadur Mark Galeotti sai selle kuu algul valmis mõttepaberi «Kontrollides kaost: kuidas Venemaa juhib oma poliitilist sõda Euroopas». Sääraseid tekste on kirjutatud loomulikult varemgi ja kirjutatakse ka tulevikus, kuid et Galeotti raportis on märkimisväärne osa Eestil ja et see haakub ka päevakajaliste sündmustega, tasub tema tekstile pilk peale visata.

Nii näiteks on Galeotti kategoriseerinud mõne Euroopa Liidu liikmesriigi selle järgi, milline on Venemaa mõju nendes riikides ja milline võiks olla Venemaa edasine tegevus nende riikide suhtes. Eesti kuulub koos Poolaga sellesse kategooriasse, mida Venemaa ei suuda ilmselt enda poole võita ja seetõttu jääb Moskval üle neid riike vaid negatiivses valguses hoida.

«Moskva üritab neid demoniseerida, kasutades neid ära kui negatiivseid näiteid teistele, kas näidates neid mõtlematult paranoiliste russofoobidena või – kui võimalik – võtta nad sihikule kui mugavad hoiatused,» kirjutab Galeotti, mainides 2007. aasta küberrünnakuid ja Eston Kohveri röövimist 2014. aastal.

Üks Vene välisministeeriumi insider on Galeottile pihtinud, et «vaevalt suudaksime eestlasi meid enam rohkem vihkama panna, seega pole meil midagi kaotada». Poola puhul üritavat Moskva aga üles puhuda äärmusnatsionalistlikkust, vaatamata nende venevastasusele, et suurendada Varssavi lõhesid Washingtoni ja Brüsseliga ning et Poola paistaks oma liitlastele ebausaldusväärne ja äärmuslik.

Poola kohta käiva lause oleks võinud kirjutada ka Eesti puhul. Aga Galeotti polnud oma teksti kirjutamise ajal mõistetavalt kursis Eesti viimase aja uudistega, kus üks seltskond ülistab kommunismi ja teine tahab taastada Saksa mundris sõdinute mälestussamba. Viimane uudis tuli peaaegu vahetult pärast seda, kui Eesti kutse tagasi lükanud Kreeka justiitsminister Stavros Kontonis ja pärast seda muidugi ka osa Kremli-meelsest meediast oli süüdistanud Eestit natsismi ülistamises.

Galeotti kirjutab ka Venemaa strateegiliste uuringute instituudist (RISS), kes esindab Balkanil Venemaa agressiivsemat poliitikat ja toetab teatud Vene-sõbralikke rühmi. Olgu lisatud, et sõbralikku koostööd teevad ka Stavronise partei Syriza ja RISS...

Samas pole sugugi kindel, et Eestis Venemaad vihatakse. Nii võib pilt paista Vene välisministeeriumist, kuid ma isiklikult ei usu, et nii siinsed eestlased kui ka venelased Venemaad vihkavad.

Ent teisest küljest tähendab säärane mulje, et Venemaa ei taha ega soovi kasutada siin meetmeid, mida ta mujal kasutab. Kolmanda külje pealt aga tähendab Eesti paiknemine Venemaa demoniseeritavate riikide hulgas, et igasugune diplomaatiline läbimurre kahe riigi vahel on hulga raskem kui tavaliselt.

Galeotti jaoks on pooltoone vähe – võib ju öelda, et mõttekodalane peabki mingid kategooriad selguse huvides välja tooma – ja seega on Venemaa poliitilises sõjas selgelt tegemist pooltega.

Sotsiaalmeedias olevat mitut sorti rahvast – otsesed Vene-agendid ja trolliarmee, kuid ka need, kellele ei meeldi lääne liberaalsed väärtused ega nn kasulikud idioodid, kes ei saa isegi aru, kelle poolel nad selles sõjas on. See on karm hinnang, kuid vaadates Eesti sotsiaalmeedias toimuvat, on mul kahtlane tunne, et Galeottil on vägagi õigus.

Läänevastane, õigemini puhutine Euroopa Liidu vastane hüsteeria segatuna ksenofoobiaga paneb seltsimehed Kremlis üksnes rõõmust käsi hõõruma.

Seotud lood
    05.09.2017 07.09.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto