Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.09.2017
Eesti Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Häkkerid võinuks luua eestlastest digikloonid (15) Kahtlast raha liikus riigieelarvest enam Majandus Tugev euro põhjustab Draghile peavalu (2) Ärimehed investeerivad miljoni tulevikuga ettevõtetesse Välismaa Moslemiriigid asusid rohingjade kaitsele EL võtab munaskandaali põhjustajad vastutusele KOHALIK VAADE. Valgevenes valitseb segadus riiki saabuvate Vene sõjaväelaste arvu osas Mida kujutab endast mürgimunadega seotud fiproniil? Arvamus Erkki Bahovski: sotsiaalmeedia kasulikud idioodid (7) Raul Eamets: õigusteaduse surmast Tartu Ülikoolis (10) Manfred Weber: Eesti rahvas ei ole üksi (1) Psühhiaater uimastipoliitikast: ühe pea maharaiumisel kasvavad kohe uued (7) Juhtkiri: lappimist vajav auk e-riigi seinas (9) Postimees 1893. aastal: raamatukogu lahkub, mis saab kirikust? Andres Vaher: usk, lootus ja armastus Kaia moodi (1) Kultuur «Kus hevi kõige lähem, seal kuulmine kõige kõvem!» (1) Sport Kaia Kanepi: tunnen end vabalt ja olen leidnud oma mängu Toomas Leius: Kaia edu pole ootamatu! Poolteist miljonit eurot mustavad Rio mängude pärandit Läti korvpalli suurvõit Kanepi treener intervjuus Postimehele: pingekoorma puudumine viis Kaia tagasi tippu Postimehe videolugu: kes on Kaia Kanepi veerandfinaalivastane Madison Keys? EOK maksab A-kategooria toetust seitsmele treenerile Tallinn Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Kodu Fotod: hulljulgelt kirju kodu oli pererahva meelest ainuvõimalik valik (1) Vanemate korterite müüjatel seisavad ees kiired ajad (1) Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant lendas oma kudumitega moemaailma tippu Kutsekooliusku õppejõud asus koos oma lastega ametit õppima Tartu volikokku ihkab 367 kandidaati Teeremont lõpetas Põltsamaa roosiaia hooaja Jarno Laur: avatus on Tartu edu alus (1) Viljandi kultuuriakadeemia õpetab kunste Tartus Lai maailm tuleb lugejate ette raamat raamatu haaval Rekordlehm Volga: olen meedia tähelepanust juba väsinud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Manfred Weber: Eesti rahvas ei ole üksi

2 min lugemist
Manfred Weber FOTO: Epp

Eesti rahvale, kes mäletab Nõukogude okupatsiooni veel nii elavalt, on Vladimir Putini Venemaa poolt tulev oht üks suurimaid muresid. Kuid te ei ole üksi. Meie, teie Euroopa partnerid, jagame seda muret, kirjutab Euroopa Rahvapartei fraktsiooni esimees, Euroopa Parlamendi liige Manfred Weber.

Euroopalik eluviis, väärtused, millel meie ühiskonnad põhinevad, on silmitsi enneolematute ohtudega ning me saame loota nende kaitsel vaid endile. Seda õpime iga päev neist terrorirünnakutest, mis on meie kontinenti viimastel kuudel tabanud, murettekitavatest arengutest Türgis ja Venemaal, USA uue administratsiooni suhtumisest Euroopasse, aga ka Briti valitsuse käitumisest Brexiti läbirääkimistel.

Eesti rahvale, kes mäletab Nõukogude okupatsiooni veel nii elavalt, on Vladimir Putini Venemaa poolt tulev oht üks suurimaid muresid. Kuid te ei ole üksi. Meie, teie Euroopa partnerid, jagame seda muret. Seda ütleme selgelt välja ka sel nädalal siin Tallinnas, kus Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liikmed Euroopa Parlamendist kokku tulevad.

Veel ütleme, et Euroopat saab turvalisemaks muuta ainult Euroopa parema koostöö kaudu. Sest kõik need, kes tahavad nõrgestada Euroopa Liitu, proovivad murda meie ühtsust.

Muidugi on Euroopa Liidu huvides head suhted Venemaaga, näiteks suhete edendamine ühistes valdkondades, nagu võitus terrorismiga, relvastuskontroll, relvakaubandus ja tuumarelva leviku tõkestamine. Aga peame ka teadvustama, et Euroopa Liidule on ohuks Venemaa juhtkonna käitumine, mis proovib lüüa kiilu Euroopa Liidu ühtsusesse.

Sellepärast on vaja ühtsust kõigis ELi-Venemaa suhete aspektides: sanktsioonid, naabruspoliitika suhted, energiajulgeolek. Euroopa Rahvapartei fraktsiooni seisukoht on väga selge: Euroopa Liit jätkab Venemaa-vastaste sanktsioonidega nii kaua, kuni Minski leppeid pole täidetud, ja edasised rikkumised toovad kaasa edasised sanktsioonid.

See on ka põhjus, miks peame tugevalt vastu seisma Nord Stream 2 projektile. Nord Streami gaasitoru pikendamine mitte ainult ei käi vastu energiavõimaluste ja tarnijate mitmekesistamise tugevdamiseks tehtud jõupingutustele, vaid see paljastaks ja süvendaks mitmete riikide haavatavust ning õõnestaks Euroopa Liidu energiajulgeolekut tervikuna.

Teine probleem, mis tõstatub suhetes Venemaaga, on infosõda ja küberrünnakud, kaasa arvatud trollimine ja valeuudised. Infosõda, mida Venemaa oma meedia kaudu peab, ei ole vähem ohtlik kui muud destabiliseerimise katsed. Ja kes teaks seda paremini kui Eesti, kes langes laiaulatusliku koordineeritud küberrünnaku ohvriks 2007. aastal. Sellega tuleb meil võidelda.

Tuleb tunnistada, et rahvusvaheline julgeolekuolukord on muutunud, ja sellele tuleb reageerida. EL peab kaitsevaldkonnas kasvama.  Lahendust näeme me Euroopa kaitseliidus. 

Esiteks, Euroopa Liit on NATOs tugev alussammas. Jagades ühiseid väärtusi, töötame kõrvuti tugevama ja strateegilisema koostöö saavutamiseks. Lisaraha tuleks suunata nii teadus- ja arendustegevusse kui ka strateegilistele koostööprogrammidele. Eesti on siin suurepärane näide, kes on riigikaitsekulutusi säilitanud ja isegi suurendanud.

Samuti peaks Euroopa suurendama oma osalemist NATO kõrgtehnoloogilistes programmides, nagu näiteks lennupõhine eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteem (AWACS) ja ballistiline raketikaitsesüsteem. Ja loomulikult on tarvis suurendada koostööd liikmesriikide relvajõudude vahel ning paremini ära kasutada riikide eksisteerivat kaitsevõimekust nende endi, aga ka ELi ühise kaitsevõimekuse tõstmisel. 

Euroopa Kaitsefondi eesmärk on Euroopa kaitsevõimekuse tõstmine ning Euroopa kaitse killustatuse vähendamine. Suurendada tuleb kaitsele suunatud teadusuuringuid ning toetada liikmesriike ühishangete läbiviimisel, ja selleks tuleb tagada piisavad vahendid. Tugev Euroopa kaitsetööstus on ühise Euroopa kaitsepoliitika üks kandvaid alustalasid ja selle säilimine on elutähtis. 

Kui Euroopa Liit tahab olla üheskoos NATOga, peame olema üheskoos ka Euroopa kaitseliidus. Nagu alati, võivad kriisid pakkuda ka uusi võimalusi. Me usume, et Euroopa ühtse kaitse loomine on viis, kuidas muuta Euroopa jälle turvaliseks. Euroopa integratsioon rajati ühisele kaitsele, saavutagem siis see Euroopa Liidu asutajate projekt.

Seotud lood
    05.09.2017 07.09.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto