Sisukord
Kultuur
Tänane leht
06.09.2017
Eesti Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Häkkerid võinuks luua eestlastest digikloonid (15) Kahtlast raha liikus riigieelarvest enam Majandus Tugev euro põhjustab Draghile peavalu (2) Ärimehed investeerivad miljoni tulevikuga ettevõtetesse Välismaa Moslemiriigid asusid rohingjade kaitsele EL võtab munaskandaali põhjustajad vastutusele KOHALIK VAADE. Valgevenes valitseb segadus riiki saabuvate Vene sõjaväelaste arvu osas Mida kujutab endast mürgimunadega seotud fiproniil? Arvamus Erkki Bahovski: sotsiaalmeedia kasulikud idioodid (7) Raul Eamets: õigusteaduse surmast Tartu Ülikoolis (10) Manfred Weber: Eesti rahvas ei ole üksi (1) Psühhiaater uimastipoliitikast: ühe pea maharaiumisel kasvavad kohe uued (7) Juhtkiri: lappimist vajav auk e-riigi seinas (9) Postimees 1893. aastal: raamatukogu lahkub, mis saab kirikust? Andres Vaher: usk, lootus ja armastus Kaia moodi (1) Kultuur «Kus hevi kõige lähem, seal kuulmine kõige kõvem!» (1) Sport Kaia Kanepi: tunnen end vabalt ja olen leidnud oma mängu Toomas Leius: Kaia edu pole ootamatu! Poolteist miljonit eurot mustavad Rio mängude pärandit Läti korvpalli suurvõit Kanepi treener intervjuus Postimehele: pingekoorma puudumine viis Kaia tagasi tippu Postimehe videolugu: kes on Kaia Kanepi veerandfinaalivastane Madison Keys? EOK maksab A-kategooria toetust seitsmele treenerile Tallinn Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Kodu Fotod: hulljulgelt kirju kodu oli pererahva meelest ainuvõimalik valik (1) Vanemate korterite müüjatel seisavad ees kiired ajad (1) Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant lendas oma kudumitega moemaailma tippu Kutsekooliusku õppejõud asus koos oma lastega ametit õppima Tartu volikokku ihkab 367 kandidaati Teeremont lõpetas Põltsamaa roosiaia hooaja Jarno Laur: avatus on Tartu edu alus (1) Viljandi kultuuriakadeemia õpetab kunste Tartus Lai maailm tuleb lugejate ette raamat raamatu haaval Rekordlehm Volga: olen meedia tähelepanust juba väsinud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lai maailm tuleb lugejate ette raamat raamatu haaval

2 min lugemist
Tartus Küütri tänavas, linnaraamatukogu lähedal, tegutseb kirjastus Petrone Print, mille assistent Mariliis Ruutma (vasakult), tootmisjuht Tiina Tammeorg ning kirjastajad Triinu-Mari Vorp ja Epp Petrone näitavad, kui palju raamatuid on ilmunud sajas «Minu …». FOTO: Sille Annuk

Emajõelinnas tegutseb kirjastus, mis on oma vaatlusväljale seadnud kogu maailma ja annab seda raamat raamatu haaval lugejate ette. See on Petrone Print, mis hiljuti avaldas sajanda raamatu sarjast «Minu …».

Raamatukogude statistika näitab, et need väikses mõõdus reisikirjade köited on lugejate hulgas väga populaarsed. Ja menu ilmneb ka kauplustes: mõne «Minu …» tiraaž on viimseni ära müüdud, nii et isegi kirjastuse kontoris ei ole seda ette näidata ja koos teistega pildile virna seada.

Menuka raamatuseeria alguse tegi lahti Epp Petrone oma raamatuga «Minu Ameerika», kui ta elas veel USAs.

«Ma mäletan, kuidas ma otsustasin just «Minu Ameerika» oma tulevasele raamatule pealkirjaks panna,» meenutas ta. «See oli 2004. aastal. Istusin akna peal ja kirjutasin ja tundsin alt naabermaja restoranist tuleva Hispaania köögi lõhnu ja mõtlesin: «See on minu Ameerika.».»

Ameerikast Eestisse

Et aga ükski kirjastus isamaal ei tahtnud pisikese kiiksuga ehk suure isikliku suhtumisega jäädvustatud reisikirja avaldada, sai Epp Petrone mõtte asutada oma kirjastus. «Mäletan, et kui ma 2007. aastal tagasi Eestis oma isekirjastust netis registreerisin, siis mõtlesin, et miks mitte Petrone Print,» lisas ta.

Et aga ükski kirjastus isamaal ei tahtnud pisikese kiiksuga ehk suure isikliku suhtumisega jäädvustatud reisikirja avaldada, sai Epp Petrone mõtte asutada oma kirjastus.

Äriregistri andmeil on osaühing Petrone Print registreeritud 4. aprillil 2007. Praegu on juhatuse liikmed Epp Petrone kõrval Justin Carroll Petrone ja Tiina Tammeorg.

Kümme aastat tagasi tuli «Minu Ameerikale» peagi otsa sündmuste ahela järgmise lülina Anna-Maria Penu «Minu Hispaania». Ja nii edasi, ja nüüd ongi ilmunud «Minu …» sarja sajanda väljaandena Tiit Pruuli «Minu maailm».

Milline peab olema tekst, et see sobiks avaldada selles seerias? «Tekst peaks olema huvitav ja hariv. Ja peaks olema Eestiga seotud,» vastas Epp Petrone. «Meile on läbi aegade pakutud ka välismaalaste tekste, näiteks üks austraallane tahaks kirjutada oma Euroopa-kogemusest «Minu Euroopa», aga see ei sobi. Meie kaardistame eestlasi ja eestimaalasi.»

Petrone Prindi üllitiste hulgas on «Minu …» teosed «Aja loo» sarja ja lastekirjanduse kõrval kõige olulisemad. Arvuliselt on kaks kolmandikku selle kirjastuse müüdud raamatutest «Minu …» sarjast, kusjuures Justin Petrone kirjutatud «Minu Eesti» esimest osa on ostetud 15 000 eksemplari.

Nr 101 ja järgmised

Juba uue nädala algul ilmub sama sarja raamat nr 101: Lembe Mõttuse «Minu Okeaania», mis viib lugeja Vanuatule, Paapua Uus-Guineale ja Salomoni saartele. Järge ootavad Malta, LAV ja Indoneesia, kõik sel aastal.

Kui kalendrisse ilmub 2018, pöörab Petrone Print näo senisest palju rohkem Eesti poole. Aasta algab Rein Siku «Minu Virumaa» ja Katrin Pautsi «Minu Muhumaaga». Tulemas on raamatuid Eesti linnadest ja maakohtadest. «Praegu on veel õige aeg meile vihjata, kõik kohad ja autorid pole kindlad, ka näiteks «Minu Tartu»,» lisas Epp Petrone.

Seotud lood
05.09.2017 07.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto