Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.09.2017
Eesti Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Häkkerid võinuks luua eestlastest digikloonid (15) Kahtlast raha liikus riigieelarvest enam Majandus Tugev euro põhjustab Draghile peavalu (2) Ärimehed investeerivad miljoni tulevikuga ettevõtetesse Välismaa Moslemiriigid asusid rohingjade kaitsele EL võtab munaskandaali põhjustajad vastutusele KOHALIK VAADE. Valgevenes valitseb segadus riiki saabuvate Vene sõjaväelaste arvu osas Mida kujutab endast mürgimunadega seotud fiproniil? Arvamus Erkki Bahovski: sotsiaalmeedia kasulikud idioodid (7) Raul Eamets: õigusteaduse surmast Tartu Ülikoolis (10) Manfred Weber: Eesti rahvas ei ole üksi (1) Psühhiaater uimastipoliitikast: ühe pea maharaiumisel kasvavad kohe uued (7) Juhtkiri: lappimist vajav auk e-riigi seinas (9) Postimees 1893. aastal: raamatukogu lahkub, mis saab kirikust? Andres Vaher: usk, lootus ja armastus Kaia moodi (1) Kultuur «Kus hevi kõige lähem, seal kuulmine kõige kõvem!» (1) Sport Kaia Kanepi: tunnen end vabalt ja olen leidnud oma mängu Toomas Leius: Kaia edu pole ootamatu! Poolteist miljonit eurot mustavad Rio mängude pärandit Läti korvpalli suurvõit Kanepi treener intervjuus Postimehele: pingekoorma puudumine viis Kaia tagasi tippu Postimehe videolugu: kes on Kaia Kanepi veerandfinaalivastane Madison Keys? EOK maksab A-kategooria toetust seitsmele treenerile Tallinn Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Kodu Fotod: hulljulgelt kirju kodu oli pererahva meelest ainuvõimalik valik (1) Vanemate korterite müüjatel seisavad ees kiired ajad (1) Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant lendas oma kudumitega moemaailma tippu Kutsekooliusku õppejõud asus koos oma lastega ametit õppima Tartu volikokku ihkab 367 kandidaati Teeremont lõpetas Põltsamaa roosiaia hooaja Jarno Laur: avatus on Tartu edu alus (1) Viljandi kultuuriakadeemia õpetab kunste Tartus Lai maailm tuleb lugejate ette raamat raamatu haaval Rekordlehm Volga: olen meedia tähelepanust juba väsinud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: lappimist vajav auk e-riigi seinas

2 min lugemist
Karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Auku koduseinas võib nimetada ükskõik millise nimega, kuid auk jääb ikkagi auguks ning sellega tuleb midagi ette võtta. Sein tuleb korda teha, auk ära lappida. Uurida välja, miks ja kelle (või mille) süül auk tekkis. Ikka selleks, et oleks võimalik uute aukude teket ennetada. ID-kaardi turvaauk on auk e-riigi seinas ning sellega peame just kirjeldatud moel talitama. Enesekindlalt, paanikata.

Teema on kahtlemata tõsine. Praegu leitud turvaauku nimetatakse teoreetiliseks, ent teoreetilisel tasandil on selletaolised ohud kübermaailmas alati olemas, nendega seisavad pidevalt silmitsi ka suured tehnoloogiahiiud. Oleme vastamisi julgeolekuriskiga, mis tuleb lahendada nii kiiresti kui võimalik. Laias laastus on kaks huvirühma, kellel on võimekust ja raha, et panustada nii tehnoloogiasse kui ajudesse ning säärast nõrkust ära kasutada: organiseeritud kuritegevus ja meie idanaabri eriteenistused.

Kui turvarisk on teoreetiline, siis mainekaotus paraku reaalne. Oleme 15 aastat kasutanud ID-kaarti, sellega on seotud 1500 riigi- ja hulgaliselt erateenuseid. ID-kaart pole pelgalt praktiline vahend teenuste kasutamiseks, vaid üks Eesti digitaalse eduloo sünonüüme – mainekujunduses palju märgilisem kui mistahes brändrahn. Meil on e-valimised ja arenenud e-pangandus, e-residentsusest oleme püüdnud teha uut rahvuslikku suurt asja.

Olukorda võiks võrrelda riigireeturi tabamisega. Neil kahetsusväärsetel juhtudel oleme dilemma ees: kas olla pettunud, et meil on riigireetur, või tunda hoopis uhkust, et me oleme suutelised roti viljasalves avastama ja tabama? Siin tuleb mängu see, kas usume ja usaldame Eesti riiki või mitte eriti. Aga peaksime uskuma ja usaldama – iseäranis siis, kui riik seisab vastamisi raske probleemiga. Vaid siis saame kriise läbides tugevamaks.

Seda usku ja usaldust ei tohi kergekäeliselt vahetada poliitiliseks populistlikuks peenrahaks. Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas, kes pressikonverentsil neid noote avalikkusele sisendada püüdis, teab samas, et mitmed tema enda erakonna liikmed on korduvalt Eesti e-riigi jalgealust õõnestanud. Peamiselt e-valimiste suhtes umbusu külvamise kaudu.

Last ei tohi pesuveega välja visata. Kui e-valimine ei ole osale ID-kaardi kasutajatest turvaline, tuleb teha selgitustööd mobiil-ID kasutamiseks. Üks asi on öelda välja, et tagasiteed paberimajandusse ei ole – loomulikult mitte –, kuid samas peame mõistma, et ID-kaardiga tekkinud turvamurede lahendamine on meie küpsuseksam e-riigina. Meie tulemusi jälgitakse hoolega. Eesti e-riigi kuvand pole jõudnud ainult otsustajate, vaid ka tavakodanikeni. Seda kapitali pole ühel väikesel piiririigil millegagi asendada.

Seotud lood
05.09.2017 07.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto