Sisukord
Arvamus
Postimees
06.09.2017
Eesti Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Häkkerid võinuks luua eestlastest digikloonid (15) Kahtlast raha liikus riigieelarvest enam Majandus Tugev euro põhjustab Draghile peavalu (2) Ärimehed investeerivad miljoni tulevikuga ettevõtetesse Välismaa Moslemiriigid asusid rohingjade kaitsele EL võtab munaskandaali põhjustajad vastutusele KOHALIK VAADE. Valgevenes valitseb segadus riiki saabuvate Vene sõjaväelaste arvu osas Mida kujutab endast mürgimunadega seotud fiproniil? Arvamus Erkki Bahovski: sotsiaalmeedia kasulikud idioodid (7) Raul Eamets: õigusteaduse surmast Tartu Ülikoolis (10) Manfred Weber: Eesti rahvas ei ole üksi (1) Psühhiaater uimastipoliitikast: ühe pea maharaiumisel kasvavad kohe uued (7) Juhtkiri: lappimist vajav auk e-riigi seinas (9) Postimees 1893. aastal: raamatukogu lahkub, mis saab kirikust? Andres Vaher: usk, lootus ja armastus Kaia moodi (1) Kultuur «Kus hevi kõige lähem, seal kuulmine kõige kõvem!» (1) Sport Kaia Kanepi: tunnen end vabalt ja olen leidnud oma mängu Toomas Leius: Kaia edu pole ootamatu! Poolteist miljonit eurot mustavad Rio mängude pärandit Läti korvpalli suurvõit Kanepi treener intervjuus Postimehele: pingekoorma puudumine viis Kaia tagasi tippu Postimehe videolugu: kes on Kaia Kanepi veerandfinaalivastane Madison Keys? EOK maksab A-kategooria toetust seitsmele treenerile Tallinn Lähiajal pole liiklusolude paranemist loota Kodu Fotod: hulljulgelt kirju kodu oli pererahva meelest ainuvõimalik valik (1) Vanemate korterite müüjatel seisavad ees kiired ajad (1) Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant lendas oma kudumitega moemaailma tippu Kutsekooliusku õppejõud asus koos oma lastega ametit õppima Tartu volikokku ihkab 367 kandidaati Teeremont lõpetas Põltsamaa roosiaia hooaja Jarno Laur: avatus on Tartu edu alus (1) Viljandi kultuuriakadeemia õpetab kunste Tartus Lai maailm tuleb lugejate ette raamat raamatu haaval Rekordlehm Volga: olen meedia tähelepanust juba väsinud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Vaher: usk, lootus ja armastus Kaia moodi

2 min lugemist
TALLINN, EESTI 04SEP17. Pildil Andres Vaher tl/Foto Tairo Lutter/POSTIMEES FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Spordisõber mäletab veel kaunis värskelt, kuidas Anett Kontaveit paari kuu eest Wimbledoni tennisepühamus Caroline Wozniacki vastu peaaegu pihus olnud magusa võidu maha mängis. Sobrades mälusoppides palju sügavamale, kangastub silme ette Kaia Kanepi 2010. aasta kaotus sealsamas veerandfinaalis Petra Kvitovále.

Sellesarnaseid näiteid saaks meie tennisepiigade karjääridest tuua veel, ent see pole õnneks vajalik. Praegu on oluline, et Kanepi täht on taas – justkui fööniksina – tuhast tõusnud. Pole sugugi kunstiline liialdus väita, et tegemist on paraja imega. Ent imet tabavad teadupärast üksnes need, kes ise sellesse usuvad ja unistuse – ükspuha kui kauge – püüdmiseks tõemeeli viimse ohverdavad.

Olgem ausad, Kanepi nii vägevasse naasmisse ei uskunud enam ükski kõrvalseisja. Isegi suurtoetaja ei uskunud. Lootused olid maha maetud ja kirstukaas igaveseks lukku keeratud. Ka Kanepi enda usk kõikus – koguni nii kõvasti, et loobumismõtted tikkusid vägisi ja tõsiselt pähe. No kaua ja mille nimel sa rassid, kui pidevalt kuskilt valutab, üks tagasilöök järgneb teisele ja oled ju siiski juba kuhugi jõudnud?

Kanepi pole iial olnud sportlane, kes tõelisi emotsioone avalikkusele liiga ehedalt reedaks. Kuid et ta jaksas hädade kadalipust hoolimata edasi kannatada, tahta ja võidelda, näitab ehedalt, kuivõrd ta tennisemängu armastab. Selle armastuse ja usuta polnuks kahtlust: reket lennanuks juba mõnda aega tagasi nurka ja nüüdne vägev turniir New Yorgis jäänuks olemata.

Nagu me kõik, on ka Kanepi saanud vananedes targemaks. Vaat et kõik temaga lähemalt kokku puutunud inimesed on maininud, et noorem Kaia oli kärsitu ega osanud piisavalt kuulata keha häält. Me ei saa iial teada, kas üldse ja kui palju kõrgemale pikeerinuks ta siis, kui tarkust ja alalhoidlikkust olnuks rohkem.

Aga seegi pole praegu tegelikult üldse oluline. Praegu väärib vaimustumist hoopis see, millise tahtejõuga on Kaia osanud ronida sügavalt kraavist tagasi jupiteride valgusse. Nii otsest füüsilist kui kaudsemat psüühilist valu trotsides. Turniire valides ja end kannatlikuks sundides – sest muidu laguneb kõik taas laiali. Egas teda viimasel ajal jõu ja nõuga aidanud venelanna Alina Židkova öelnud usutluses Postimehele ilmaasjata: «Kaia tagasituleku suurimad põhjused on tervis, õnnetunne ja soov tennist mängida.»

Ainult Kaia ise teab, kui raskelt või kergelt on kõik see tulnud. Ent hoolimata edasistest võitudest ja kaotustest on ta juba seadnud kõigile noortele – ja miks mitte ka veidi vanematele – sportlastele ette piraka tähise, milline jõud on usul, lootusel ja armastusel. Kes ei oska säärasest eeskujust õppida, võib jäädagi tühjalt unistama. Nii lihtne see ongi.

Seotud lood
05.09.2017 07.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto