Sisukord
Uudised
Postimees
07.09.2017
Eesti «Emad pole haiged, sest see pole lihtsalt võimalik.» (1) Vihje ID-kaardi kohta andsid Tšehhi teadlased (5) Majandus Põhjamaalastel hakkab kõrgetest maksudest mõõt täis saama (1) Enicsi Elva tehas kasvas veelgi suuremaks Välismaa Stoltenberg tänas Tapal NATO lahingugruppi Ungari välisminister: Euroopa on silmakirjalik (12) Arvamus Jüri Raidla: minister Reinsalu ajalooline kohustus (2) Postimees 1935. aastal: Leedu valitsus lahkus Aivar Pau: ebaproportsionaalne Ratas Juhtkiri: niinimetatud sotsiaalministrid, hakake tööle! (1) Kultuur Kohalike nihilistide tundeelust (1) Mees, kes kasvab varsti üle saali Kultuuri lühiuudised Tallinna noored korstnapühkijad Teadusmõtte lühilugu itaallasliku lõbuga Sport USA lahtised? Pigem nagu kinnised Kas M-Sport kaotab nii Ogier’ kui ka Tänaku? Andres Sõbra korvpallikommentaar: just Kanguri-tüüp ongi Kalevil aastaid puudu olnud Reis Vanamootorrattad käisid Minski retromoto kokkutulekul Tartu Metsik loodus viskab metsas vimkasid Valitsev rektor läheb uutele valimistele vastu üksinda Tartu Ülikooli meeskond sõitis kontrollturniirile Lätti Jõgeval troonivad erakonnad, Elvas pikk pink valimisliitudel (1) «Siin laua taga oleme eesnime peal, aga ülehomme eksamil pole mingit Helmutit!» Tartu Kesklinna kool kasvab nagu liialt väikeseks jäänud palitu Kunstide keskuse juht: algul me siin paugutame, silmad kinni, natuke ka põõsasse Kuidas Tartu kapslist välja saada? (1) Näituse raudteeülekäik seab ohtu jalakäijate elu Kuulus vene poeet elustub luulefestivalil Kunstimuuseum valmistub sügiseks raamatuesitlusega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Metsik loodus viskab metsas vimkasid

2 min lugemist
Alatskivi lähedal kasvab tavaline kuusk, mida kaunistab kuuseluudik. FOTO: Andrus Salu

​Seenelised ja marjulised käivad praegu metsas nina maas, kuid alati tasub vaadata ka kõrgemale. Näiteks Alatskivi lähedal metsas kasvab sel pildil olev veider kuusk, mille tüve ümber kaardub justkui tore kohev seelik.

Mis see küll on? «See on kuuseluudik ning selliseid nähtusi esineb enam kuusehekkides,» vastas Eesti maaülikooli metsakasvatuse osakonna dendropatoloogia dotsent Rein Drenkhan. Ta lisas, et kuuseluudik pole haruldane, haruldane võib see võhikule tunduda lihtsalt sellepärast, et on kõrgel puuvõrades vähem märgatav. 

On mitu võimalust, miks selline veider ja ilus vaatepilt on sellele kuusele tekkinud. Rein Drenkhan selgitas, et esimene võimalus on geneetiline hälve. Teiseks võivad tekitajad olla erinevad elusorganismid, näiteks seened. 

Edukat kuuseluudikute märkamist, soovis Rein Drenkhan lõpetuseks kõigile. Aga see ei pruugi üldse lihtsalt täituv soov olla. Näiteks Alatskivi vallavanem, kõrgharidusega metsamees Andu Tõrva pole sellist veidrat kuuske kohanud. 

«Tuulepesasid ehk kaseluudikuid tean küll, neid on palju, aga kuuseluudikust pole ma kuulnudki, rääkimata sellest, et oleksin seda metsas kohanud,» ütles ta. «Ka kõrgkoolis ei räägitud meile kuuseluudikust midagi ega näidatud seda.»

Andu Tõrva lisas, et kui üks erand, ussikuusk, välja arvata, siis rohkem pole ta metsas veidraid puid kohanud. 

Ussikuusk on meie harilik kuusk, mis näeb välja aga hoopis teistsugune, kui oleme harjunud. Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) kodulehel on kirjas, et ussikuusk on oma nime saanud tänu väga pikkadele usjatele või vitsjatele ja looklevatele okstele. Sellepärast paistabki kuuse tavalisest kujust hälbinud vorm välja justkui omaette liigina. 

Paksust ja pimedast kuusikust seda üsna haruldast kuusevormi ei leia, sest väga aeglaselt kasvav ussikuusk, millel on hõre võra ja vähe okkaid, vajab kasvamiseks palju valgust. Nii need mõnikümmend meil teadaolevat ussikuuske kasvavadki hõredas metsas või üksikpuuna. 

RMK andmetel kasvab üks neist Lobi külas Lääne-Virumaal, selle puu kõrgus on 17,5 meetrit ja ümbermõõt 138 sentimeetrit. 

Seotud lood
06.09.2017 08.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto