Sisukord
Kultuur
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (6) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (1) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (8) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (9) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala plaat. Perifeerse räppgeeniuse monument oma perifeersusele

2 min lugemist
Lil B FOTO: Kuvatõmmis

Lil B

Black Ken

Basedworld

Hinne: 4

Tahaksin teile jutustada mehest nimega Basedgod. Basedgod ehk Lil B on Berkeleyst Californiast pärit USA räppar, kes on teinud nii palju lugusid, et internet võib otsa saada. Ja just internet. Lil B-l pole kunagi olnud korralikku plaadilepingut, oma loomingut – milleks on sellise magamistoas valmistatud olekuga lugude ja enamasti telefoniga filmitud videote kõrval ka spoken-word-jutustused, eneseabijutlused jne – on ta levitanud interneti kaudu. MySpace’i hiilgeaegadel oli Lil B-l väidetavalt 155 MySpace’i lehte.

Ei usu, et kellelgi, sealhulgas Lil B-l endalgi, on oma väljaantust täit ülevaadet, aga väga paljud tema lugudest, mida olen aja jooksul kuulnud, on väga head. Peamised laused, mida olen Lil B-d kuulnud siiani ütlevat, on bitch i’m rich; bitch, suck my dick ja twenty bitches on my dick, aga päris täpselt pole aru saanud, on see päris või iroonia, aga ilmselt mõlemat. Teda on peetud nii «post-Lil-Wayne-dekonstruktsionistiks» kui ka «hiphopi surmaks». Lil B levitab ka omaenda väga ameerikalikku based-filosoofiat, mille tuum on olla positiivne. Ta on käinud loenguid pidamas isegi sellistes väärikates haridusasutustes nagu MIT, nii et ka mõtlejana hinnatud.

 Lil B muusika teebki tuju heaks, sest kui ta teatab, et tal twenty bitches on my dick, on see kuidagi nii üle võlli, et ajab naerma. Muusikaliselt tabab ta sageli seda miskit, mis paneb ühe loo algusest lõpuni läbi kuulama ja tahtma veel kuulata. Võib-olla on ta püüdnud tabada teatavat mõttetust, küll mitte väga teadvustatult ja kontseptuaalselt, vaid intuitiivsemalt, kindlasti võib öelda ühte: Lil B muusika töötab.

Tasub peatuda veel ka popkultuurifenomenil nimega Basedgod’s curse ehk needusel, mida korvpallifännist räppar on peale pannud mõnedele korvpalliliiga NBA tähtmängijatele, nagu Kevin Durant või James Harden. Kui Durant viimasel hooajal lõpuks kauaoodatud NBA meistri tiitli kätte sai, pöördus keegi ka Lil B poole küsimusega, kuidas selle needusega siis on. Lil B vastas, et on needuse maha võtnud. Nüüd saavat needuse NBA tulevikulootus Lonzo Ball.

Black Keni kohta on ajakirjandus kirjutanud, et kauaoodatud miksteip ja räppar olevat selle kunagisest tulemisest andnud teada juba seitse aastat tagasi. Vahepeal on mitu puuda soola ära söödud, palju vett merre voolanud ja palju muusikat tehtud. Lil B puhul on hakatud kinnistama tema eellase ja prohveti staatust, mis viis 2010ndate räpi, toortõlkes väljendudes defineerivamate ilminguteni. Teda on mõjutajana maininud sellised meie aja vägevad nagu Kendrick Lamar, Odd Future tüübid, Metro Boomin jne.

Black Ken on pooleteisetunnine ja 27 lugu sisaldav album, mille ta on ise ka produtseerinud. Midagi on juhtunud Lil B häälega, mis on muutunud nagu täiskasvanumaks, meenutades kohati Tupacit. Ka on tema hologrammimõõtu fantaasia-kelkimine asendunud realistlikumate hinnangutega oma elule ja tegevusele: i’m not rich, but i’m workin, ütleb ta muuhulgas. Plaat on mitmekesine ja selle mõju ulatub 80ndate räpist läbi Dr. Dre ja Tupaci, latiinobiitide ja technoʼni ja sealt kuni moodsa auto-tune-räpini välja. Liiga professionaalne kogutulemus ei tundu ja kohati võtab ka sellise paroodia või kõrvalkommentaari kuju, kuid ideid leidub küllaga ja päris sageli saavad need ka täiesti arvestatava vormistuse.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto