Sisukord
Arvamus
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (6) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli (1) Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (13) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (6) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk (1) Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: seadusandja peab olema eeskujuks

2 min lugemist
Konteiner surnud kitsede jäänustega. FOTO: Ilja Smirnov

Inimsugu ei põlvne inglitest. Pigem vastupidi, sest puhtalt bioloogilises mõttes pole sammu, mis oleks inimese jaoks liialt vääritu. Ameerika geneetikul Eugene M. McCarthyl on hüpotees, et inimeste varasemad eelkäijad põlvnevad sootuks sigade ja šimpanside hübriidist. Ent väljaspool seda inimtegevust, mida uurib bioloogia ning mis on allutatud loodusseadustele, eksisteerivad ka inimeste loodud seadused – nii kirjalikud kui kirjutamata. Just viimaste rikkumise tõttu näib sageli, et McCarthy teoorial võib isegi tõepõhi all olla.

Mis puudutab kirjutatud seadusi, siis Rooma õiguses eksisteerib vormel «dura lex sed lex» (tõlkes «seadus on karm, kuid siiski seadus»). Seadused on täitmiseks, nende järgimine hoiab meid tagasi libisemast aegadesse, kui maksis pelgalt rusikas. Seepärast on tähtis, et inimesed oleksid seaduskuulekad – eriti puudutab see seadusandjaid endid. Nende suhtes kehtivad ühiskonnal kõrgendatud ootused ja mitte ainult selles, et nad ontlikult kirjutatud seadusi järgiksid – mida nad nagunii peaksid tegema –, vaid ka üldisemalt, et nad ei peaks end üleval nagu dr McCarthy kirjeldatud sea ja ahvi hübriidid.

Martin Repinski ja Siret Kotka-Repinski on teatud mõttes eesti põllumajanduse praeguse aja esipaar. Kahe peale moodustavad nad riigikogu maaelukomisjonist täpselt ühe viiendiku. Peale selle on Martin Repinskile kuuluv Konju mõisa talu tõeline edulugu – peaaegu nullist suure pingutuse ja vaevaga üles ehitatud. Vähemalt selle eest tuleb taluperemeest küll tunnustada.

Seepärast on kahetsusväärne, et seadusandja ise määrib oma resümeed – mis kõigi eelduste kohaselt võiks olla suurepärane – oma ükskõikse suhtumisega seadusesse. Viimane plekk sellel on loomakorjused, mis mingil põhjusel on jäetud loodusjõudude meelevalda mädanema. Lähtuvalt seadusetähest peab hukkunud loomade või loomsete jäätmete utiliseerimise eest vastutama loomapidaja ning seda tuleks teha vastavates töötlemisettevõtetes. Need nõuded pole pelgalt seadusandja kapriis, vaid lähtuvad praktilisest vajadusest, sest iga loomakorjus kujutab endast patogeensete mikroorganismide elukeskkonda. Viimased on väga visad ja võivad ümbritsevale keskkonnale teoorias suurt ohtu kujutada.

Ükski seadusandja ei tohiks üles näidata hoolimatust seaduste suhtes. Professor Preobraženski ütles Mihhail Bulgakovi surematus «Koera südames» järgmist: «Kui hakkaksin klosetis potist mööda laskma ja teised minu järel, siis on tulemuseks korralagedus klosetis. Korralagedus ei saa algust aga mitte klosetis, vaid peades.» Ja nii on see ka päriselus: korralagedus sünnitab üksnes uut korralagedust.

Seotud lood
22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto