Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (2) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (1) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal

2 min lugemist
Võipakid kaupluseriiulil. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Ühel õhtul toidupoodi minnes leidsin eest lagedad võiletid. Seda, et mingil letil tühjus laiutab, tuleb ikka ette. Näiteks pühapäeviti, kui kauplustes on ilmselt vähe töötajaid ja kaupa ei jõuta välja panna. Ka võikriis polnud päris ootamatu, sest head kolleegid majandustoimetusest on juba tükk aega lugejatele olukorda selgitanud. Jahmatav siiski.

Veerand sajandit tagasi poleks selline pilt kedagi üllatanud. Ema tavatses ikka saata poodi lausega: «Osta võid, hapukoort või põrandaleiba... Kui on.» Defitsiit ja järjekorrad oli Nõukogude Liidus argipäevane nähe. Ent defitsiiti, ka võidefitsiiti tuleb praegugi aeg-ajalt ette. Vaba turumajanduse tingimustes tekib kaubapuudus mingi tõrke tagajärjel tootmises või tarnimises. Maksumuudatused on näiteks üks sagedane põhjus. Mõni aasta tagasi lugesime uudiseid Norrast, kus uued tollireeglid kohaliku turu kaitseks tõstsid või hinna mustal turul 60–70 euroni. Eestiski on kaubakülluse ajal just kodumaise või puudust ette tulnud. Kuid selline defitsiit on siiski ajutist laadi anomaalia.

Kurikuulsaim lugu, mis meie kollektiivses mälus võidefitsiidiga seostub, on kahtlemata toonase valitsusjuhi Edgar Savisaare retk Ääsmäe võiladudesse ühel porisel jaanuariõhtul aastal 1992. Või polnud lettidel, vaid ootas laos hinnatõusu. Kõikuva positsiooniga Savisaarele oli see võimalus.

Aktsioon talle igapidi kriisisohu vajunud Eestis ametikohta ei taganud – mõni päev hiljem oli ta ametist prii. Kuid avalik võiladude lahtimurdmine kohale kutsutud telekaamerate ees oli seik, millest ta tuleviku meediamanipulatsioonide tarbeks mõnegi järelduse tegi. Tähendas ju toonane «Aktuaalse kaamera» uudis põhimõtteliselt kogu Eesti avalikkuse ette ilmumist. Eks sellepärast seda mäletataksegi. Nii hästi, et lugu on hakanud praegusajaks juba oma elu elama – netiavarustes leidub sellest erineva värvikuseastmega versioone.

Irvhamba kombel võiks ju öelda, et lase Keskerakond võimule ja kaobki või lettidelt, kas varsti terendavad jälle talongid? Kuid Eesti riik aastal 2017 on siiski – jumal tänatud! – sootuks teistsugune ning õhtused teleuudised ei näita meile peaminister Jüri Ratast võilao lukke muukimas. Just tänu sellele saamegi olla kindlad, et või tuleb poodidesse tagasi ning hind, mis vahepeal kerkis, hakkab millalgi jälle langema.

Aga vaadeldes sisepoliitiliste jõujoonte trende ning seda, kuidas rahvast mitmesuguste isolatsionismi- ja protektsionismiloosungitega kõnetatakse, on ilmne, et mõni Eesti poliitik hinges seesugust monopoolset tähelepanu ihkab ning vaimusilmas rahvale võiladude uksi avab. Savisaargi on ju endiselt pildil, ehkki valdavalt kohtusaalis aru andmas.

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto