Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.09.2017
Eesti Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Majandus Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus (6) ID-kaardi turvaprobleemile leiti võimalik lahendus Põhk ja sõnnik tõrjuvad peent LNGd (3) Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Välismaa Meeleavaldajad näitasid Macronile hambaid Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist Norra valitsuspartei jätkab võimul Välismaa lühiuudised 13.09. Arvamus Elo Süld: tuleviku Euroopa saab olema veel multikultuursem (30) Karmo Tüür: Saakašvili teine tulemine (31) Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal (5) Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda Agu Uudelepp: kuratlik lubadus paradiisist (39) Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Edasi 1990. aastal: okupatsioonivägi loputab tallinlaste ajusid Sport Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse Gasol lõi oma superveerandiga Saksamaa auti Mänguminuteid ihkav Ragnar Klavan tagasi Meistrite liigas Kodu Majavamm hävitas kahe noore eesti pere kodu (4) Tartu Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus (7) Tartu valis välja möödunud aasta parimad ettevõtjad Kanep aitab põllumeestel riske maandada Kättesaadavaks muutunud droonid ohustavad lennuliiklust Koolirahvas: minister lahendab probleemi valest otsast (3) Veevärk jätkab Ropka linnajaos puurkaevude uuendamist Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust Galerii: kodumaise toidu nautijad rändasid mõtetes Peipsi ääres Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove Indrek Ranniku: kaasamise kunst (1) Veel kord parki ehitamisest – kas tartlaste tahe sugugi ei loe? (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia

2 min lugemist
Sirje Keevallik FOTO: TTÜ

Kui Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon hakkab järgmiseks aastaks Atlandi ookeani jaoks orkaanide nimekirja koostama, siis tehakse seda äärmise poliitkorrektsusega: naiste nimed vaheldumisi meeste nimedega ja kõik tähestiku järjekorras.

Tänavu oli «plaani võetud» 21 orkaani ja rääkima hakati neist siis, kui Harvey oli augusti viimastel päevadel tuisanud üle sooja Mehhiko lahe ja ammutanud sealt nii palju energiat, et jõudis 4. kategooriani. See tähendab, et tuule keskmine kiirus ületas 58 m/s ja laine kõrgus tõusis vähemalt nelja meetrini.

Tuleb kohe täpsustada, et orkaan ei ole siin päris täpne mõiste. 1838. aastal koostatud Beauforti skaala järgi on orkaan igasugune tuul, mille tugevus ületab 32,6 m/s. Seetõttu nimetavad teadlased Harveyt ja teisi temataolisi moodustisi troopilisteks tsükloniteks. Tõsi küll, Atlandi troopilisi tsükloneid nimetavad ameeriklased ikka orkaanideks, aga Vaiksel ookeanil möllavad hoopis taifuunid.

Kolm üheaegselt aktiivset orkaani 7. septembril: Katia vasakul, Irma keskel ja José paremal.  Foto: FOTO: en.wikipedia.org/wiki/2017_Atlantic_hurricane_season

Harvey tegi palju pahandust Houstonis ja põhiliselt vee kaudu. Nimelt jäi Harvey liiga kauaks ühe koha peale pidama ja kallas kogu ookeanist kaasa toodud vee vihmana sinna. Mõnes kohas sadas maha kaks Eesti aastanormi. Aga uputuses on osaliselt mängus ka inimese käsi. Kui vanasti laius seal preeria ja vihmavesi imbus maasse, siis nüüd katab asfalt ja betoon suurema osa pinnast ja veel pole kuhugi minna.

Vaevalt sai Ameerika neist hoopidest toibuda, kui kohale kihutas Irma. See oli juba keset ookeani omandanud 5. kategooria tugevuse – tuul üle 70 m/s ja laine üle 5,5 meetri. Kõigepealt ründas ta Kariibi mere saari, räsis 8. ja 9. septembril Kuubat ja jõudis 10. septembril Floridasse.

Tuleb tunnistada, et troopilised tsüklonid pole Põhja-Atlandil mingid haruldused. Nende hooaeg algab 1. juunil ja kestab 30. novembrini, kusjuures kõige rohkem tuleb neid ette augusti lõpus ja septembris, mil suvine soojus on ookeani talletunud ja õhk juba jahenemas.

Olid ju enne Harveyt oma elu ära elanud Arlene (erandkorras juba aprillis), Bret, Cindy, Don, Emily, Franklin ja Gert, aga enamik neist ei jõudnudki troopilise tsükloni aunimetuseni, vaid lõpetasid troopilise tormi või troopilise madalrõhkkonnana. Gert tunnistati küll 2. kategooria vääriliseks, aga ta võttis enne mandrile jõudmist suuna põhja ega jõudnud midagi kurja teha. 

Küll aga on aasta 2017 iseäralik selle poolest, et 7. septembril oli Atlandi ookeanil korraga kolm troopilist tsüklonit: Katia, Irma ja José. José alustas oma teekonda Aafrika lähistelt, omandas küll 4. kategooria kuulsuse, aga on tänaseks oma jõust suurema osa kaotanud. Väikesest Katiast, vaid 2. kategooria orkaanist poleks üldse räägitud, kui poleks olnud seda 7. septembri olukorda, millist viimati nähti aastal 2010.

Seotud lood
    12.09.2017 14.09.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto