Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
13.09.2017
Eesti Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Majandus Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus (6) ID-kaardi turvaprobleemile leiti võimalik lahendus Põhk ja sõnnik tõrjuvad peent LNGd (3) Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Välismaa Meeleavaldajad näitasid Macronile hambaid Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist Norra valitsuspartei jätkab võimul Välismaa lühiuudised 13.09. Arvamus Elo Süld: tuleviku Euroopa saab olema veel multikultuursem (30) Karmo Tüür: Saakašvili teine tulemine (31) Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal (5) Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda Agu Uudelepp: kuratlik lubadus paradiisist (39) Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Edasi 1990. aastal: okupatsioonivägi loputab tallinlaste ajusid Sport Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse Gasol lõi oma superveerandiga Saksamaa auti Mänguminuteid ihkav Ragnar Klavan tagasi Meistrite liigas Kodu Majavamm hävitas kahe noore eesti pere kodu (4) Tartu Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus (7) Tartu valis välja möödunud aasta parimad ettevõtjad Kanep aitab põllumeestel riske maandada Kättesaadavaks muutunud droonid ohustavad lennuliiklust Koolirahvas: minister lahendab probleemi valest otsast (3) Veevärk jätkab Ropka linnajaos puurkaevude uuendamist Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust Galerii: kodumaise toidu nautijad rändasid mõtetes Peipsi ääres Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove Indrek Ranniku: kaasamise kunst (1) Veel kord parki ehitamisest – kas tartlaste tahe sugugi ei loe? (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove

2 min lugemist
«Aida» etendusi saab vaadata Shanghai Suures Teatris. Valmiva lavastuse reklaam peibutab teatri juures möödujaid. FOTO: Ruudo Vaher

Kogu Eesti on juba välja otsinud sügisrõivad. Samal ajal higistavad Vanemuise ooperikoori lauljad õhukestes lühikeste varrukatega särkides ja suvepükstes, kui nad just parajasti ei ole proovis. Hiinamaale lendasid nad kaks ja pool nädalat tagasi, Giuseppe Verdi ooperi «Aida» lavastus nende osalusel saab esitamisküpseks eeloleval reedel.

Koor on kodunt kaugel komandeeringus täies koosseisus, 30 lauljaga. Nendega on kaasas teatri muusikaosakonna produtsent  Marika Petti ja peakoormeister Piret Talts. Vanemuislased on majutatud Shanghais hotelli, mis asub Petti andmeil teatrist kolme ja poole kilomeetri kaugusel. Majutuskohast etenduspaika sõidutab lauljaid eribuss.

Eesti egiptlased Hiinas

Verdi kirjutas «Aida» muusika libretole, milles on tegevuse taustaks sõjaline vastasseis võimsa Egiptuse ja vähem võimsa Etioopia vahel. 

Lavastust ei ole moderniseeritud ja seepärast on Shanghais suurem osa tegelastest kostümeeritud ja jumestatud egiptlasteks.

Nende hulgas on saanud juba proovide lõppjärgus endale egiptuse näo ja rõivad ka Vanemuise koori teine tenor Alo Kurvits ja bariton Ruudo Vaher. Nad lubasid lahkesti kasutada oma fotosid siinse loo juures.

«Aida» esietenduse ja järgmised kaks etendust järgmisel kahel päeval toob Shanghai Suures Teatris vaatajate ette muusikajuht ja dirigent Xu Zhong. Lavastaja ja lavakunstnik on Jean-Louis Grinda ning samuti on välismaalased valguskunstnik Roberto Venturi, kostüümikunstnik Françoise Raybaud, koreograaf Eugénie Andrin ja koormeister Piero Monti. Ka solistid, koorist rääkimata.

Vanemuise juhi Toomas Petersoni sõnul ei ole sellisel tasemel lavastusmeeskonda ilmselt niipea võimalik Eestisse midagi lavastama tuua. Vanemuise koori osalemist peab ta meie teatrile suureks tunnustuseks.

«Ühtlasi laob seekordne koostöö vundamendi järgmiste projektide õnnestumiseks,» lisas ta. «Läbirääkimised on alanud nii Vanemuise balleti gastrolliks Shanghais ja Pekingis 2018. aasta sügisel kui ka Eesti materjali lavastamiseks meie tantsijate ja Hiina lavastusmeeskonnaga aasta hiljem Tartus.»

Eesti ja Hiina suhted

Vanemuise ooperikoori osalemine Shanghai ooperimaja lavastuses «Aida» saab teoks tänu Eesti Vabariigi ja Hiina Rahvavabariigi tihenenud kultuuridiplomaatilistele suhetele, mida kultuuriministeerium on viimastel aastatel arendanud.

«Eesti ja Hiina kultuurisuhted on olnud viimased aastad tihedad,» märkis kantsler Paavo Nõgene. «Eelmisel aastal kohtusin Shanghai ooperimajas etenduva «Aida» muusikajuhi ja dirigendi Xu Zhongiga, kes uuris väljavaadet kaasata lavastusse meie ooperikoor ning haaras sellest võimalusest kinni. Edenes kiire koostöö.»

Hiinlasi veenis kantsleri sõnul Vanemuise ooperikoori kõrge tase ja kogemused. «Shanghai ooperiteater on üks parimaid nüüdisaegseid Hiina muusikateatreid ja seekordne hea koostöö loob uute kultuurikoostööde võimalusi kahe riigi vahel,» lisas Nõgene.

Täna ja neljapäeva õhtul on Shanghais «Aida» peaproovid. Esietendus on sealses Suures Teatris reedel.

Sellesama ooperi modernse väljanägemisega lavastus (muusikajuht ja dirigent Erki Pehk, lavastaja ja kunstnik Madis Nurms) on Vanemuise praeguses mängukavas, järgmised kolm etendust on oktoobris, novembris ja detsembris. Mõistagi oma teatri ooperikoori, aga samuti Tartu noortekoori osalusel.

Nii paistab vanemuislaste proovide ajal saal lavalt. FOTO: Alo Kurvits
Seotud lood
12.09.2017 14.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto