Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (1) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (1) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (10) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (8) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (1) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove

2 min lugemist
«Aida» etendusi saab vaadata Shanghai Suures Teatris. Valmiva lavastuse reklaam peibutab teatri juures möödujaid. FOTO: Ruudo Vaher

Kogu Eesti on juba välja otsinud sügisrõivad. Samal ajal higistavad Vanemuise ooperikoori lauljad õhukestes lühikeste varrukatega särkides ja suvepükstes, kui nad just parajasti ei ole proovis. Hiinamaale lendasid nad kaks ja pool nädalat tagasi, Giuseppe Verdi ooperi «Aida» lavastus nende osalusel saab esitamisküpseks eeloleval reedel.

Koor on kodunt kaugel komandeeringus täies koosseisus, 30 lauljaga. Nendega on kaasas teatri muusikaosakonna produtsent  Marika Petti ja peakoormeister Piret Talts. Vanemuislased on majutatud Shanghais hotelli, mis asub Petti andmeil teatrist kolme ja poole kilomeetri kaugusel. Majutuskohast etenduspaika sõidutab lauljaid eribuss.

Eesti egiptlased Hiinas

Verdi kirjutas «Aida» muusika libretole, milles on tegevuse taustaks sõjaline vastasseis võimsa Egiptuse ja vähem võimsa Etioopia vahel. 

Lavastust ei ole moderniseeritud ja seepärast on Shanghais suurem osa tegelastest kostümeeritud ja jumestatud egiptlasteks.

Nende hulgas on saanud juba proovide lõppjärgus endale egiptuse näo ja rõivad ka Vanemuise koori teine tenor Alo Kurvits ja bariton Ruudo Vaher. Nad lubasid lahkesti kasutada oma fotosid siinse loo juures.

«Aida» esietenduse ja järgmised kaks etendust järgmisel kahel päeval toob Shanghai Suures Teatris vaatajate ette muusikajuht ja dirigent Xu Zhong. Lavastaja ja lavakunstnik on Jean-Louis Grinda ning samuti on välismaalased valguskunstnik Roberto Venturi, kostüümikunstnik Françoise Raybaud, koreograaf Eugénie Andrin ja koormeister Piero Monti. Ka solistid, koorist rääkimata.

Vanemuise juhi Toomas Petersoni sõnul ei ole sellisel tasemel lavastusmeeskonda ilmselt niipea võimalik Eestisse midagi lavastama tuua. Vanemuise koori osalemist peab ta meie teatrile suureks tunnustuseks.

«Ühtlasi laob seekordne koostöö vundamendi järgmiste projektide õnnestumiseks,» lisas ta. «Läbirääkimised on alanud nii Vanemuise balleti gastrolliks Shanghais ja Pekingis 2018. aasta sügisel kui ka Eesti materjali lavastamiseks meie tantsijate ja Hiina lavastusmeeskonnaga aasta hiljem Tartus.»

Eesti ja Hiina suhted

Vanemuise ooperikoori osalemine Shanghai ooperimaja lavastuses «Aida» saab teoks tänu Eesti Vabariigi ja Hiina Rahvavabariigi tihenenud kultuuridiplomaatilistele suhetele, mida kultuuriministeerium on viimastel aastatel arendanud.

«Eesti ja Hiina kultuurisuhted on olnud viimased aastad tihedad,» märkis kantsler Paavo Nõgene. «Eelmisel aastal kohtusin Shanghai ooperimajas etenduva «Aida» muusikajuhi ja dirigendi Xu Zhongiga, kes uuris väljavaadet kaasata lavastusse meie ooperikoor ning haaras sellest võimalusest kinni. Edenes kiire koostöö.»

Hiinlasi veenis kantsleri sõnul Vanemuise ooperikoori kõrge tase ja kogemused. «Shanghai ooperiteater on üks parimaid nüüdisaegseid Hiina muusikateatreid ja seekordne hea koostöö loob uute kultuurikoostööde võimalusi kahe riigi vahel,» lisas Nõgene.

Täna ja neljapäeva õhtul on Shanghais «Aida» peaproovid. Esietendus on sealses Suures Teatris reedel.

Sellesama ooperi modernse väljanägemisega lavastus (muusikajuht ja dirigent Erki Pehk, lavastaja ja kunstnik Madis Nurms) on Vanemuise praeguses mängukavas, järgmised kolm etendust on oktoobris, novembris ja detsembris. Mõistagi oma teatri ooperikoori, aga samuti Tartu noortekoori osalusel.

Nii paistab vanemuislaste proovide ajal saal lavalt. FOTO: Alo Kurvits
Seotud lood
21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto