Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
13.09.2017
Eesti Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Majandus Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus (6) ID-kaardi turvaprobleemile leiti võimalik lahendus Põhk ja sõnnik tõrjuvad peent LNGd (3) Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Välismaa Meeleavaldajad näitasid Macronile hambaid Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist Norra valitsuspartei jätkab võimul Välismaa lühiuudised 13.09. Arvamus Elo Süld: tuleviku Euroopa saab olema veel multikultuursem (30) Karmo Tüür: Saakašvili teine tulemine (31) Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal (5) Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda Agu Uudelepp: kuratlik lubadus paradiisist (39) Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Edasi 1990. aastal: okupatsioonivägi loputab tallinlaste ajusid Sport Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse Gasol lõi oma superveerandiga Saksamaa auti Mänguminuteid ihkav Ragnar Klavan tagasi Meistrite liigas Kodu Majavamm hävitas kahe noore eesti pere kodu (4) Tartu Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus (7) Tartu valis välja möödunud aasta parimad ettevõtjad Kanep aitab põllumeestel riske maandada Kättesaadavaks muutunud droonid ohustavad lennuliiklust Koolirahvas: minister lahendab probleemi valest otsast (3) Veevärk jätkab Ropka linnajaos puurkaevude uuendamist Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust Galerii: kodumaise toidu nautijad rändasid mõtetes Peipsi ääres Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove Indrek Ranniku: kaasamise kunst (1) Veel kord parki ehitamisest – kas tartlaste tahe sugugi ei loe? (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust

2 min lugemist
Üks olulisi põhjusi, miks tuhanded inimesed laupäeval taas sammud Paunvere laadale seavad, on vaid kord aastas Palamuse apteegis müüki paisatav Punsli Eli. Ilmselt ka sel laupäeval lookleb apteegist järjekord uksest välja. FOTO: Eili Arula

Paunvere väljanäitus ja laat on üks väheseid, mille külastajate hulk aasta-aastalt suureneb. Mullu käis Paunvere laadalt läbi üle 18 000 inimese ning kaupa pakkus üle tuhande müüja. 

Seda fenomeni, mis ajab igal aastal septembri teises pooles suurele Paunvere laadale üle kümne tuhande huvilise, ei oska isegi laada korraldajad põhjalikult lahti seletada. «Korraldame üritust igal aastal sama hästi või isegi natukene paremini,» arvas üks peakorraldajaid Ehtel Valk Paunvere laada eduvalemi olevat.

Avatud lastehoid

Sel korral on laadale tulemas rohkem kauplejaid kui mullu. Esmaspäevase seisuga oli registreerinud juba üle tuhande kaupleja. «Tavaliselt tuleb laadanädalal neid veel juurde ning mõned panevad end kirja alles laupäeva hommikul,» märkis Ehtel Valk.

Laupäeval kahekümnendat korda peetaval väljanäitusel juubeli auks suuri muutusi ei tehta. Siiski on igal aastal ka midagi uut. Sel korral peetakse esimest korda raievõistlust xTREEm Cup, kus näitavad mootorsae käsitsemise oskust parimad saemehed Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Valgevenest.

Et külastajad vaid lendavaid laaste ja saepuru vaatama ei peaks, saavad huvilised ka ise aja peale saeketi vahetust proovida ning oma tulemust elukutseliste raiemeeste tulemusega võrrelda. Professionaalidel võtab see tegevus aega vaid mõned sekundid.

Lisaks tipptasemel raievõistlusele näeb Paunvere laadal ka parimaid grillikokkasid. Eesti Barbeque Akadeemia korraldab seal seaküpsetamisvõistluse nimega Suur Sigadus. Seda, mis parimatel grillikokkadel «sigaduse» käigus kokku keerata õnnestub, saavad maitsta ka laadakülalised.

Korraldajad on mõelnud ka väikeste laadaliste peale. Et laadaplatsi läbi kõndimiseks kulub julgelt mitu tundi ning väikesed lapsed võivad rahvamassis ära kaduda või ei jõua kogu laadamelu ära vaadata, võib nad jätta lastehoidu. Lastehoid asub Palamuse lasteaia juures ning seal valvavad väikseid laadalisi noorteühingu 4H liikmed.

Laadaks saab valmis ka Palamuse laululava remont. Kuigi praegu veel laululaval tööd käivad, sõnas Ehtel Valk, et viimane kruvi keeratakse sinna sisse hiljemalt reede hommikul. Lava õnnistab laupäeva hommikul esimese esinejana sisse puhkpilliorkester Popsid.

Paunvere laada jätkusuutlikkuse võtmeks on kindlasti traditsioonid, mida mingil juhul ei muudeta. Nagu igal aastal, saavad külastajad selgi korral nunnunäitusel näha uhkeid ja ka veidraid aiasaadusi.

Aegumatu tõmbenumber

Veel üks Paunvere laada tõmbenumbreid on kindlasti Punsli Eli, mille ostmiseks ajavad külastajad Palamuse apteegi laadapäeva ajal täiesti umbe. Oskar Lutsu teosest eesti rahva teadmisse jõudnud müstiline eliksiir pidavat aitama saja tõve vastu ning see kinnitamata müüt on Punsli Eli sisuliselt ainuke reklaamtekst.

Argipäeval seda imerüübet Palamuse apteegist osta ei saa. Punsli Eli ilmub seal letile vaid Paunvere laada ajaks.

Kusjuures selle koostis ja ka valmistaja on siiani jäänud saladuseks. «Isegi korraldajad ei tea, kes seda valmistab,» kinnitas Ehtel Valk. Ka see, kui suur kogus tervistavat jooki laada tarvis valmistatakse, pole teada. «Pidavat ärisaladus olema,» muheles Valk.

Veel üks tähtsaid tavasid on see, et päeva juhib Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat. Viimati sai selle tiitli näitleja Raivo E. Tamm.

Laadapäev

Mida Paunveres kindlasti vaadata:

  • Nunnunäitus Palamuse gümnaasiumi võimlas
  • Raiemeeste võistlus xTREEm Cup lasteaia puhkealal
  • Bokseripesa koeranäitus Palamuse poe juures
  • Esinejad neljast riigist kolmel laval

Mida Paunveres kindlasti proovida:

  • Punsli Eli Palamuse apteegis
  • Grillimisvõistluse Suur Sigadus võistlusroad
  • Saeketivahetus ja grammiklotsisaagine raievõistluse alal
Seotud lood
12.09.2017 14.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto