Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
13.09.2017
Eesti Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Majandus Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus (6) ID-kaardi turvaprobleemile leiti võimalik lahendus Põhk ja sõnnik tõrjuvad peent LNGd (3) Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Välismaa Meeleavaldajad näitasid Macronile hambaid Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist Norra valitsuspartei jätkab võimul Välismaa lühiuudised 13.09. Arvamus Elo Süld: tuleviku Euroopa saab olema veel multikultuursem (30) Karmo Tüür: Saakašvili teine tulemine (31) Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal (5) Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda Agu Uudelepp: kuratlik lubadus paradiisist (39) Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Edasi 1990. aastal: okupatsioonivägi loputab tallinlaste ajusid Sport Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse Gasol lõi oma superveerandiga Saksamaa auti Mänguminuteid ihkav Ragnar Klavan tagasi Meistrite liigas Kodu Majavamm hävitas kahe noore eesti pere kodu (4) Tartu Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus (7) Tartu valis välja möödunud aasta parimad ettevõtjad Kanep aitab põllumeestel riske maandada Kättesaadavaks muutunud droonid ohustavad lennuliiklust Koolirahvas: minister lahendab probleemi valest otsast (3) Veevärk jätkab Ropka linnajaos puurkaevude uuendamist Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust Galerii: kodumaise toidu nautijad rändasid mõtetes Peipsi ääres Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove Indrek Ranniku: kaasamise kunst (1) Veel kord parki ehitamisest – kas tartlaste tahe sugugi ei loe? (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus

2 min lugemist
Nõgestesse kasvanud infotahvel Kärevere silla lähedal annab teada, et luharada rajati 2007. aastal Euroopa regionazalarengu fondi kaasrahastusel. Kümme aastat hiljem pole sealkandis rajast järel suurt midagi. FOTO: Kaspar Koort

Tähtvere vald rajas 2007. aastal euroraha toel Emajõe paremkaldale 14 kilomeetri pikkuse matkaraja. Raja alguspunkt on Vorbuse lähedal Jänese raudteesillast ülesvoolu ning mööda jõe äärt ja luhta kulgedes jõuab rada lõpuks Kärevere maanteesilla juurde.

Paraku on kümme aastat hiljem Käreveres rajaga seis selline, et hämaras ja märjema ilmga on sellel liikumine sisuliselt eluohtlik. Jõgi on endale ampsanud omajagu kallast ning kunagised rajajäänused mööduvad mõnes kohas jõest meetri-paari kauguselt, kui sedagi.

Sadama ootuses

Samas on keeruline põigata ka paremale, jõest kaugemale, sest seal laiutab võsa ning rinnuni ulatuvad nõgesed. Mahatallatud rohi osutab, et kalamehed kunagist luharada siiski kasutavad, kuid võib arvata, et näiteks väikeste lastega matkalised pööravad seal ohutuse mõttes kiiresti otsa ümber.

Luharajale pani korraliku põntsu 2010. aasta kevade suur üleujutus, nentis Tähtvere vallavanem Rein Kokk.

Luharaja tegemine läks omal ajal maksma ligi 120 000 eurot, millest 80 protsenti ehk 99 218 eurot tuli Euroopa regionaalarengu fondist. Algul oli rajal ka kolm puhkekohta, kuhu olid rajatud sildumiskohad ja ette valmistatud lõkkepaigad. Üle kanalite ja kraavide ehitati purded, kokku üle kolmekümne.

Tähtvere vallavanema Rein Koka sõnul on luharaja Vorbuse-poolset otsa kogu aeg korras hoitud, sealt prügi ära veetud ning mullu peeti lausa järelevalvet, et liiga innukad kalamehed autodega otse jõe äärde ei sõidaks. Ent Kokk pidi tõdema, et raja keskmine ja Kärevere-poolne osa on tõepoolest kehvas seisus.

«Käreveres hooldamisraha peal ei ole, eks see tuleb eelarvesse keskkonna rea peale sisse võtta, võsalõikuriga üle käia ja järjest truupe panna,» nentis Kokk. Ta lisas, et raja korrastamine tuleks sealkandis ette võtta ka seetõttu, et lähitulevikus on Kärevere silla juurde plaanis rajada paadisadam.

Üleujutus pani põntsu

Vallavanem kurtis, et luharajale pani korraliku põntsu 2010. aasta kevade suur üleujutus, mis pühkis minema 16 kraavidele rajatud purret ning viis kaugele luhale puhkekohtade lauad ja välikäimlad.

«See oli päris õudne,» meenutas Kokk. «Nüüdseks oleme Vorbuse pool asendanud seitse minema uhutud puupurret betoonplaatidega ja järge ootavad ülejäänud, kuid selle töö saame ette võtta siis, kui on külm talv ja traktoriga pääseb sinna ligi.»

Lõuna-Eesti kalastajate klubi juhatuse liige Lea Saar täpsustas, et tegelikult taastas keskkonnainvesteeringute keskuse projekti toel neli aastat tagasi tosinkond purret ka Livonia kalastusklubi, samuti korraldas sama klubi seal viie aasta eest puhastus- ja koristustalgud.

«Ent see ongi meie projektipõhise Eesti Vabariigi häda: raha antakse investeeringuks ja võib-olla mõneks ajaks ka hoolduseks, aga kui see raha otsa lõpeb, siis ongi seis nutune,» tõdes Saar. 

Ta lisas, et luharaja puhul on sellest eriti kahju, sest piirkond on ilus ning kui rada oli korras, kasutasid seda lisaks kalastajatele aktiivselt matkajad ja tervisesportlased.

Seotud lood
12.09.2017 14.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto