Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
13.09.2017
Eesti Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Majandus Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus (6) ID-kaardi turvaprobleemile leiti võimalik lahendus Põhk ja sõnnik tõrjuvad peent LNGd (3) Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Välismaa Meeleavaldajad näitasid Macronile hambaid Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist Norra valitsuspartei jätkab võimul Välismaa lühiuudised 13.09. Arvamus Elo Süld: tuleviku Euroopa saab olema veel multikultuursem (30) Karmo Tüür: Saakašvili teine tulemine (31) Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal (5) Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda Agu Uudelepp: kuratlik lubadus paradiisist (39) Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Edasi 1990. aastal: okupatsioonivägi loputab tallinlaste ajusid Sport Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse Gasol lõi oma superveerandiga Saksamaa auti Mänguminuteid ihkav Ragnar Klavan tagasi Meistrite liigas Kodu Majavamm hävitas kahe noore eesti pere kodu (4) Tartu Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus (7) Tartu valis välja möödunud aasta parimad ettevõtjad Kanep aitab põllumeestel riske maandada Kättesaadavaks muutunud droonid ohustavad lennuliiklust Koolirahvas: minister lahendab probleemi valest otsast (3) Veevärk jätkab Ropka linnajaos puurkaevude uuendamist Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust Galerii: kodumaise toidu nautijad rändasid mõtetes Peipsi ääres Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove Indrek Ranniku: kaasamise kunst (1) Veel kord parki ehitamisest – kas tartlaste tahe sugugi ei loe? (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Ranniku: kaasamise kunst

2 min lugemist
Indrek Ranniku. FOTO: Margus Ansu

Linna elu korraldamine käib pisiasju puudutavatest üksikotsustest kuni linnaelu pikka aega suunavate otsusteni. Kõik need otsused on tähtsad. Sel sügisel valmivad ja jõuavad volikokku neist kolm strateegilist: linna üldplaneering ja linna arengukava aastani 2025 koos eelarvestrateegiaga.

Nende koostamine on käinud demokraatlikul teel: olid arutelud, debatid, ideekorjed, avalikud väljapanekud, vaidlused. Kes osalesid, teavad nende pikkust ja sisu. Üldplaneeringu teemad «tuulutati» aruteludel põhjalikult läbi. Alates sildadest, miljööväärtustest, kergliiklusest, looduskaitsest, tänavatest, koerte jalutusplatsidest, linnaaiandusest,  gaasitorudest, kaugküttest, trammiteedest, monorelssidest, parkimisest kuni linnaruumi üldise arengu küsimusteni. 

Arutelude arv ja põhjalike ettepanekute hulk (linnaosade seltsid, kodanikuühendused!) näitasid hoolivust linna tuleviku suhtes.

Nagu seaduski määranud, on ettepanekute kaalumise keeruline roll linnavalitsusel, seejärel volikogul. Pole lihtne, igal ettepaneku tegijal on oma arusaam ja mure, mis esitati ettepanekus argumenteeritult.

Kaalumine pole lihtne, igal ettepaneku tegijal on oma arusaam ja mure, mis esitati ettepanekus argumenteeritult.

Reljeefseimalt on see väljendunud kesklinna olemuse, aga ka looduse (looduskaitse) ja linlaste elamiseks-töötamiseks vajaliku keskkonna arendamise vastasseisu kaudu. Linnavõim peab leidma tasakaalu looduse, elukeskkonna, majandusliku arengu, liikluse korraldamise ja muude linnaelu valdkondade vahel. Tartu uue üldplaneeringu puhul on see nüüd tehtud ja üldplaneering valmis kehtestamiseks. 

Mitmelt poolt on tulnud mõtteid jätta üldplaneeringu kehtestamine peatselt valitava uue volikogu teha. Sisuliselt poleks see minu arvates kindlasti õige. Üldplaneeringu koostamine, vaidlused, arutelud, vaheotsused, kaalutlused on olnud nimelt praeguse linnavalitsuse ja volikogu töö. Otsuse edasilükkamine oleks piltlikult öeldes olukord, kus ülikool on läbitud, kuid jäetakse kaitsmata lõputöö ja tegemata viimane eksam. 

Samas planeerimisotsused on alati aja- ja kohakesksed. Ükski otsus ei ole siinkohal igavene. Arengukava vaatame üle igal aastal, ka üldplaneeringu puhul selgitatakse muutmisvajadus.

Lõpetuseks kesklinnast. Kesklinna üldplaneering kehtestati mullu kevadel ja nüüd arutelu ei avatud. Oleme pidanud oluliseks  keskusfunktsiooni osakaalu ning kvaliteedi parandamist, ka kesklinna tähtsust aktiivse kultuurielu ja alternatiivse kultuurielu toimumiskohana. Selleks tuleb leida hea asukoha ja piisava suurusega hoonestusalad.

Tartu morfoloogia – linnaruumi kompaktne kuju – annab tugevad eelised sellise linnaruumi kujundamisele. Haljasalade vähenemine, mis kompenseeritakse linnahaljastuse kvaliteedile lisatähelepanu pööramisega, on vaid üks komponent mõjuspektri tervikpildis, mis ei saa olla ainuke alus strateegilise otsuse langetamisel. 

Seotud lood
12.09.2017 14.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto