Sisukord
Arvamus
Postimees
13.09.2017
Eesti Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Majandus Suhkrutootmist tabab kohe mitme aastakümne suurim muutus (6) ID-kaardi turvaprobleemile leiti võimalik lahendus Põhk ja sõnnik tõrjuvad peent LNGd (3) Miljon eestlast ei kasutanud augustis ID-kaarti mitte kordagi (2) Välismaa Meeleavaldajad näitasid Macronile hambaid Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist Norra valitsuspartei jätkab võimul Välismaa lühiuudised 13.09. Arvamus Elo Süld: tuleviku Euroopa saab olema veel multikultuursem (30) Karmo Tüür: Saakašvili teine tulemine (31) Sirje Keevallik: orkaanid Harvey, Irma, José ja Katia Neeme Korv: võidefitsiit täna ja Savisaare ajal (5) Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda Agu Uudelepp: kuratlik lubadus paradiisist (39) Toomas Hendrik Ilves: e-riigina tegutseb Eesti maailmaliigas, kriitikaks tuleb valmis olla Edasi 1990. aastal: okupatsioonivägi loputab tallinlaste ajusid Sport Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse Gasol lõi oma superveerandiga Saksamaa auti Mänguminuteid ihkav Ragnar Klavan tagasi Meistrite liigas Kodu Majavamm hävitas kahe noore eesti pere kodu (4) Tartu Euroraha toel rajatud luharajast on Käreveres alles vaid infotahvel ja mälestus (7) Tartu valis välja möödunud aasta parimad ettevõtjad Kanep aitab põllumeestel riske maandada Kättesaadavaks muutunud droonid ohustavad lennuliiklust Koolirahvas: minister lahendab probleemi valest otsast (3) Veevärk jätkab Ropka linnajaos puurkaevude uuendamist Paunveres näeb saemeeste osavust ja suurt sigadust Galerii: kodumaise toidu nautijad rändasid mõtetes Peipsi ääres Vanemuise koor teeb Shanghai ooperimajas «Aida» lavastusega viimaseid proove Indrek Ranniku: kaasamise kunst (1) Veel kord parki ehitamisest – kas tartlaste tahe sugugi ei loe? (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: pole olemas väikest ja süütut vägivalda

2 min lugemist
Episood laupäevasest jalgpallikaklusest Lasnamäe kunstmurustaadionil. FC Flora dressipluusis mehele otsa vaatav mees on FC Infoneti tegevjuht Aleksandr Altosar. FOTO: Brit Maria Tael

Eesti valitseva jalgpallimeistri FCI ja Tallinna Flora hiljutine mäng meistriliigas pälvis laiema avalikkuse tähelepanu. Kahjuks mitte sportliku elamuse, vaid tribüünil aset leidnud vägivaldse intsidendi tõttu. Asjaolu, et kakluses osales väike arv mõlema klubi poolehoidjaid, ei vähenda toimunu kaalu. Vastupidi, igasse sellisesse juhtumisse tuleb suhtuda äärmiselt tõsiselt.

Nagu õigusriigis valitseb nulltolerants omakohtu suhtes, nii pole olemas süütut vägivalda. Üks korralik jalgpallilahing pakub võimsaid emotsioone. Seetõttu võib kergesti juhtuda, et mänguga kaasnev frustratsioon, juhul kui tulemus pole rahuldav, kandub üle vastasseisuks tribüünidel. Igal võistkonnal, olgu tegemist rahvuskoondise või klubiga, on kirglikud poolehoidjad oma tõekspidamiste ja fännikultuuriga. Vastastikune tögamine on tavaline, see pole enamasti ohtlikum kui hiidlaste ja saarlaste omavaheline lõõp.

Kui aga asju hakatakse paika panema füüsilise vägivallaga ning sellele õigel ajal ja adekvaatselt ei reageerita, kasvab oht lumepallina. 29. maid 1985. aastal meenutatakse ühe spordiajaloo mustema päevana, kui Brüsselis Heyseli staadionil nõudis vägivald Juventuse ja Liverpooli mängus 39 inimelu ning 600 sai vigastada.

Halvimal juhul areneb esialgu tühisena näivast rüselemisest sügav ja keerukas vaen. Jalgpallil on tihe side ühiskonnaga. Ka Eestis on jalgpall ülekaalukalt populaarseim pallimänguala, mida harrastab Eestis spordiregistri andmetel 21 258 eri vanuses inimest (spordialadest edestab jalgpalli vaid võimlemine). Pole saladus, et Eestis on osa jalgpalliklubisid selgelt venekeelsed, mistõttu valitseb ka rahvustevahelise konflikti oht, ja kahjuks on sel pinnal intsidente olnud. Eesti rahvuskoondises on nii eesti kui vene emakeelega pallureid ning saavutatud mõistmine on hea eeskuju mitte ainult jalgpallis.

Alaliit uurib, nagu sellistel puhkudel ikka, asja põhjalikult ja määrab karistused. Samal ajal on tähtis, et ka klubid ise ja nende poolehoidjad ise analüüsiksid olukorda, et seesuguseid juhtumeid tulevikus ennetada, ning tunnetaksid avaliku lepituse vajadust. Esimesed sellised kirjad on meediasse jõudnud ja see on positiivne.

Ärplejad, kes rusikatega vehkima kipuvad, peaksid aru saama, et leidub äärmuslikke jõude, kes nende rumalust igal võimalusel ära kasutavad. Kes soovivad väiksed erimeelsused suurteks konfliktideks puhuda, provotseerida ühiskonnas kriise, millelt loodetakse poliitilist profiiti lõigata.

Jalgpalli peetakse spordialade kuningaks, mis suudab pakkuda rahvale ülevaid ja ühendavaid hetki. Vägivallajuhtumid ei mürgita üksnes üht spordiala, vaid kogu ühiskonda.

Seotud lood
12.09.2017 14.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto