E, 23.05.2022

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna 80 aastat tagasi ilmus trükist briti kirjaniku John Ronald Reuel Tolkieni bestseller «Kääbik ehk Sinna ja tagasi» («The Hobbit, or, There and Back Again»). Eesti keeles ilmus lugu 40 aastat hiljem Lia Rajandi tõlkes. Mis on kääbikust peategelase nimi?

2. Ludwig van Beethoveni 9. sümfoonia üheks osaks on ka praegu Euroopa Liidu hümniks olev «Ood rõõmule». 1974–1979 oli see ühe riigi hümn. Mis riik?

3. Millega on läinud Oscarite jagamise ajalukku Hollywoodi produtsent, režissöör ja väga produktiivne stsenarist Dudley Nichols?

4. «Eesti kirjandus on ju Eesti rahva kohta kaunis hea, aga Eesti ajalehed – sarnasid elukaid küll teisi enam maailmas ei leia. Just nagu kuked, kes enne vihma sõnniku huniku otsas kaagutavad. Iga kord peale lugemise on niisugune tundmine, nagu oleks tosina mädamune ära söönud, päris okse tikub peale.» Nii on end 1898. aastal väljendanud toonane Tartu tsensor, hilisem Tartu Ülikooli esimene eesti keele professor. Kes?

5. Tasseomantia on üks tuntumaid ennustamise liike, vähemasti folklooris. Kuidas toimub sel puhul ennustamine?

Vastused:

1. Bilbo Baggins (eesti keeles Bilbo Paunaste).

2. Rodeesia. «Rise, O Voices of Rhodesia».

3. Ta oli esimene, kes keeldus kõrget auhinda vastu võtmast. Oscari pälvis ta 1936. aastal aasta varem valminud filmi «The Informer» stsenaariumi eest. Keeldumise põhjuseks tüli Ameerika Filmiakadeemiaga.

4. Jaan Jõgever.

5. Kohvi või teepuru pealt ehk kohvipaksu pealt.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles