Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
15.09.2017
Eesti Politsei keelas Euroakadeemial välistudengeid võtta (26) Majandus Asjatundjad näevad vooruste kõrval juba puudusi Võõrtööjõud aitab hädast välja (1) Pangaühenduse juht: fintech’id on pankadele äratuskell Välismaa Terrorimuret püütakse hoida vastasseisust väljas Iseseisvuslased kavatsevad ELi jääda (2) Kuus põhjust, miks see referendum pole päris (27) Katalaanide kired lõõmavad järjest teravamalt Zapad igapäevaelus silma ei hakka Välismaa lühiuudised 15.09. Kataloonia politsei asus riigi valitsuse poolele (2) Suurõppus Zapad 2017 sai avapaugu (1) Arvamus Andrus Karnau: absurdne keeld, õhupallid õnneks jäid (1) Mihkel Mutt: hämaruse kaks kämmalt (25) Postimees 1938. aastal: riigikaitseõpetus ka naistudengitele Artur Talvik: oige ja vasemba või hoopis folkrock (48) Juhtkiri: olgem valvsad, ent rahulikud ja enesekindlad Kultuur S***st saia teha ehk kuidas tulevikust saab arhitektuur Mare Vint: südametunnistus peab puhtaks jääma Sport Väravaid jagus, üllatusi nappis FIFA pihta tulistati järjekordsed süüdistused Eesti kikkpoksija läheneb kodus peetavale MMile teise nurga alt Kalev/Cramo nauditav peavalu - mehi on liiga paljugi Tartu Elva võimu nimel tuleb tõsine heitlus Nädalavahetusel kutsuvad kaks linnaosa kõiki peole Mõistatuslik põleng muutis puhkepargi traktori vanarauaks Uus Kastre vald võtab Haaslava vana vallamaja pööningu kasutusele Õpetaja laseb mudilastel kõike proovida, ka töö tegemist Intervjuu Pierre’is, kahe tassi kohvi vahel Märt Meesak: valimisliidud pole pinnavirve Vahur Kalmre: hirmul on suured silmad (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elva võimu nimel tuleb tõsine heitlus

2 min lugemist
Elva raekojast hakatakse uuest aastast juhtima tulevast suurvalda, millega liituvad viis Tartumaa omavalitsust ning mõned külad Palupera ja Puka vallast. Tung uude volikokku oli suur. FOTO: Sille Annuk

Viie Tartumaa omavalitsuse ja osade Valgamaa külade ühinemine üle 14 500 elanikuga Elva vallaks on muutnud piirkonna poliitilistele jõududele ahvatlevaks. Valijate soosingut läheb püüdma 196 kandidaati. Võrdluseks: tulevasest Elva vallast elanike arvult ligi seitse korda suuremas Tartu linnas on kohalikele valimistele minevaid kandidaate 360. See näitab, et poliitiline aktiivsus ühe elaniku kohta on võrreldes Emajõelinnaga mitu korda suurem.

Konkurents volikogu kohtade nimel on tõsine, sest kui praegu on eraldiseisvate omavalitsuste volikogudes kohti ligi sada, siis uues Elva volikogus saab olema 29 rahvaesindajat.

Endised juhid nimekirjades

Kui vaadata kandideerijate nimekirju, näeme, et uuesti võimule pürib neli endist järjestikust linnapead ja ka valitsev meer Aivar Õun. Üksnes Aare Anderson, kes oli linnapea aastatel 1999–2002, otsustas sel korral valimistele minna Luunja vallas, kus ta on aastaid töötanud vallavanemana.

Aivar Õun kinnitas, et läheb uutele valimistele vastu Keskerakonna vallavanema kandidaadina. Parteisse ta ise ei kuulu. Samas usub ta, et erakonnal on head võimalused volikokku pääseda. 

Volikokku on Õuna hinnangul kindlasti raske pääseda, kuid ta avaldas lootust, et ehk pääsevad läbi tihedama konkurentsi otsustajate sekka need, kes tahavad ja oskavad kohalikku elu edendada.

Ka seda ei tasu tema sõnul karta, et senistest vallakeskustest inimesi volikokku ei pääseks. «Ühinevatest valdadest tulevaid kandidaate on palju ja igal juhul teevad nad hea tulemuse,» leidis Õun. 

Maa ja linna konflikti kui sellist Elvas Õuna sõnul ei olegi. Sageli elavad naabervallas sugulased või käiakse teises omavalitsuses tööl.

6,75 inimest kandideerib ühele kohale Elva volikogus.

Kuni 23. augustini Elva linnapea ametis olnud Eva Kams kandideerib valimisliidu Elva Vallakodanik esinumbrina. Varem Reformierakonda kuulunud Kamsi arvas partei oma nimekirjast välja pärast seda, kui ta vahetas kaks aastat tagasi meeri kohal välja teise oravaparteilase Toomas Järveoja.

Ettevõtjana tegutsev Kams kinnitas Tartu Postimehele, et ta kandideerib valimistel uuesti rahva tungival nõudmisel. «Võõrad inimesed tulevad ütlema, et Elvas läksid asjad viimastel aastatel lõpuks liikuma,» kirjeldas Kams kogetud tagasisidet. Ta lisas, et valimisliidus on inimesi kõigist ühinevatest valdadest ehk esindatud on kõik tulevase ühendomavalitsuse piirkonnad.

Enne Kamsi neli aastat mee­­riametis olnud Toomas Järve­­oja on praegu Elva linnavolikogu esimees ja kandideerib Reformierakonna nimekirjas.

Kes on esinumber?

Pisut segadust on valimiste eel tekitanud Reformierakond, kes käis vallavanemakandidaadina välja praeguse Tartu maavanema Reno Laidre nime, kuid teatas eile, et nende nimekirja esinumber on hoopis riigikogu liige Urmas Kruuse.

Laidre kinnitas, et Kruuse on tõepoolest nimekirja esinumber, kuid vallavanemakandidaat on ikka tema. «Me tahame oma ideid ellu viia ja selleks on vaja saada volikogus võimalikult palju kohti,» selgitas ta.

Ehkki Laidre ise elab Tartus, Emajõelinnas ta ei kandideeri, vaid soovib panustada endiselt Elva piirkonda. Elva linnapea kohalt ta 2011. aastal Tartu maavanemaks suunduski. Enne seda on ta olnud Elva abilinnapea ning Rõngu vallavanem.

Aastatel 2002–2007 Elva linna juhtinud Urmas Kruuse lausus, et kui valijad teda toetavad, tahab ta parlamendiliikme töö kõrval kindlasti hakata tööle ka Elva volikogus. Lisaks sellele lubab vahepeal muutunud seadus rahvaesindajal töötada korraga kahel kohal. Sellist võimalust peab Kruuse heaks variandiks lüüa kaasa kohalikus elus. Põhjamaades töötab selline mudel tema sõnul hästi ning koostöö riigi ja kohaliku omavalitsuse tasandil on seetõttu väga hea.

Seotud lood
14.09.2017 16.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto