Sisukord
Kultuur
Tänane leht
16.09.2017
Eesti Lembelind sai uue elupaiga Mõisaomanik peab leppima ootamatute külalistega Ootamatu majanduskasv tegi eelarve koostamise lihtsaks Prantsuse kolonel: võõrleegioni Eestisse tulek oli juhus (44) Endine mõisaomanik: kaks võõrast sain toast kätte (7) Välismaa Politsei tunnistas Londoni rongiplahvatuse terrorirünnakuks Junckeri optimistlik musi (5) Birmas ägenevad tapatalgud (2) Arvamus Juhtkiri: valitsus šampanjavannis (6) Marti Aavik: nad peavad sind napakaks (20) Nobelist Kurt Wüthrich sai Eesti teadusest aimu Endel Lippmaa kaudu (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Diiva Barcelonast Haapsalu maffia lõpulüli (1) Tugev teoorias, nõrk praktikas (12) Valge mees oskab hüpata! Postimees 1928. aastal: Soome-Rootsi lihasõda Tiina Kaukvere: ma olen müüdimurdja (18) Kultuur Superministeerium kui monument Exceli tabelile (4) Kätlin Kaldmaa: Kaladest ja puudest, inimestest ja laevadest Aja auk. Kontroll Nädala plaat. Lateraalne evolutsioon Karin Rask: Mulle meeldivad lood, mis esitavad vaatajale väljakutse Sport Põlvetraumad – freestyle-suusatamise kutsehaigus Võitmatu Kelly raske seis Mart Soidro: terves kehas terve vaim (3) Singapuri etapp: strateegiliste plaanide ja otsuste tõehetk Sloveenia tähelennu pant – meeskonnatöö AK Kätlin Kaldmaa: Kaladest ja puudest, inimestest ja laevadest Superministeerium kui monument Exceli tabelile (4) Juurikas: munapiiks on tervisele kasulik Juurikas: Märt Sults lummab Euroopat Prognooside tegemise kunst ja teadus Mihkel Kunnus: tarkus istub korraga kahel toolil Mart Juure gooti stiilis unenäod Kuidas ärkamisajal armastati? (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Diiva Barcelonast Nobelist Kurt Wüthrich sai Eesti teadusest aimu Endel Lippmaa kaudu (1) Nädala plaat. Lateraalne evolutsioon Aja auk. Kontroll Tiina Kaukvere: ma olen müüdimurdja (18) Arter E-riigi reliktid Сәттілік* ehk reisikiri pulmapeost Kasahstanis Olümpiastaadion, kus eestlane Guinnessi rekordiga hakkama sai Greyp G12S – elektriratas edasijõudnutele Orkaanipaanika: paanikast saab kasu lõigata Horoskoop Lisatud galerii! Disaini- ja mööblimessi Habitare paneb ideed lendama Filmiarvustus «Madame»: pentsik printsess Pariisis Seljakotid selga! Karin Rask: Mulle meeldivad lood, mis esitavad vaatajale väljakutse Pealinna parima pitsa jahil Uus kuum sai Tartust Riiga jalgrattaga – kuidas siis veel? Tiina Park: Gruusia või Kruusia (2) Sõiduproov: Renault Alaskan. Kõva tööloom, pop pintsak seljas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juurikas: Märt Sults lummab Euroopat

1 min lugemist
Märt Sults lasi Linnahallile joonistada seinamaalingud. FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Märt Sultsi  seinamaalid on maailma kunstipubliku hulgas põhjustanud vaimustusetormi. Kunagise kultuuritempli linnahalli seinu kaunistavad grafititeosed on leidnud uue omaniku London Contemporari Arts Museumi näol. Käivad ägedad arutelud tippspetsialistide vahel, kes peava taiesed millimeetrise kihi haaval linnahalli seintelt maha koorima ning tervena Londonisse toimetama.

Eestis põlatud kunstnikku on tabanud tellimuste voog metropolidest nagu Pariis, New York, Berliin ja Buenos Aires. Kuluaarides räägitakse, et esimesena on lubanud kunstnik käsile võtta Brandenburgi värava kaunistamise Berliinis. Järgmiste objektidena on järge ootamas Sixtuse kabel, mille «Viimset kohtupäeva» kujutav maaling on moraalselt vananenud ning ootab uut kaasaegsesse kunstidiskursusse sobivat ümbermõtestamist.

Kuigi Sults on saanud palju palveid kaunistada oma grafititega kõik Euroopa tuntumad hooned,  näiteks Peetruse katedraal Vatikanis, Berliini Riigiooper, Louvre’i palee Pariisis ning Buckinghami palee ja Tower Londonis, ei piirdu tema avar mõte vaid Euroopaga. Äsja valmisid Taj Mahali ja Egiptuse püramiidide uue värvikireva imago visandid, mis peaksid töösse jõudma järgmisel suvel!

Prestiižika kunstiajakirja New Arts peatoimetaja nimetab Sultsi üheks 21. sajandi mõjukaimaks autoriks, kes on avanud ummikseisus rabelevale postmodernismile uue tee.

Seda veidramalt mõjub Eesti kunstiavalikkuse tõrjuv hoiak. Tegelikult pole midagi imestada, edutud Eesti kunstnikud on lihtsalt kadedad nagu alati! Ise nad midagi peale purki kakamise teha ei oska.

Ainus eestlane, kes ajakirjanduse väitel juba ammu on Sultsi loomingut vääriliselt hinnanud, on Luksemburgis elav pagulane Juhan Parts, kelle sissetulek on 15 000 eurot kuus.

«Sellise palga juures pole ime, et inimene mõistab kõike, on salliv ja tolerantne. Parts pealegi elab alaliselt Euroopas, kus homoabielud, ravikanep ja EDM on täiesti aktsepteeritud,» arvavad mitmed autoriteetsed Delfi kommentaatorid.

Seotud lood
15.09.2017 18.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto