Sisukord
Eesti
Postimees
16.09.2017
Eesti Lembelind sai uue elupaiga Mõisaomanik peab leppima ootamatute külalistega Ootamatu majanduskasv tegi eelarve koostamise lihtsaks Prantsuse kolonel: võõrleegioni Eestisse tulek oli juhus (44) Endine mõisaomanik: kaks võõrast sain toast kätte (7) Välismaa Politsei tunnistas Londoni rongiplahvatuse terrorirünnakuks Junckeri optimistlik musi (5) Birmas ägenevad tapatalgud (2) Arvamus Juhtkiri: valitsus šampanjavannis (6) Marti Aavik: nad peavad sind napakaks (20) Nobelist Kurt Wüthrich sai Eesti teadusest aimu Endel Lippmaa kaudu (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Diiva Barcelonast Haapsalu maffia lõpulüli (1) Tugev teoorias, nõrk praktikas (12) Valge mees oskab hüpata! Postimees 1928. aastal: Soome-Rootsi lihasõda Tiina Kaukvere: ma olen müüdimurdja (18) Kultuur Superministeerium kui monument Exceli tabelile (4) Kätlin Kaldmaa: Kaladest ja puudest, inimestest ja laevadest Aja auk. Kontroll Nädala plaat. Lateraalne evolutsioon Karin Rask: Mulle meeldivad lood, mis esitavad vaatajale väljakutse Sport Põlvetraumad – freestyle-suusatamise kutsehaigus Võitmatu Kelly raske seis Mart Soidro: terves kehas terve vaim (3) Singapuri etapp: strateegiliste plaanide ja otsuste tõehetk Sloveenia tähelennu pant – meeskonnatöö AK Kätlin Kaldmaa: Kaladest ja puudest, inimestest ja laevadest Superministeerium kui monument Exceli tabelile (4) Juurikas: munapiiks on tervisele kasulik Juurikas: Märt Sults lummab Euroopat Prognooside tegemise kunst ja teadus Mihkel Kunnus: tarkus istub korraga kahel toolil Mart Juure gooti stiilis unenäod Kuidas ärkamisajal armastati? (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Diiva Barcelonast Nobelist Kurt Wüthrich sai Eesti teadusest aimu Endel Lippmaa kaudu (1) Nädala plaat. Lateraalne evolutsioon Aja auk. Kontroll Tiina Kaukvere: ma olen müüdimurdja (18) Arter E-riigi reliktid Сәттілік* ehk reisikiri pulmapeost Kasahstanis Olümpiastaadion, kus eestlane Guinnessi rekordiga hakkama sai Greyp G12S – elektriratas edasijõudnutele Orkaanipaanika: paanikast saab kasu lõigata Horoskoop Lisatud galerii! Disaini- ja mööblimessi Habitare paneb ideed lendama Filmiarvustus «Madame»: pentsik printsess Pariisis Seljakotid selga! Karin Rask: Mulle meeldivad lood, mis esitavad vaatajale väljakutse Pealinna parima pitsa jahil Uus kuum sai Tartust Riiga jalgrattaga – kuidas siis veel? Tiina Park: Gruusia või Kruusia (2) Sõiduproov: Renault Alaskan. Kõva tööloom, pop pintsak seljas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Endine mõisaomanik: kaks võõrast sain toast kätte

2 min lugemist
Kõigil huvilistel on võimalus Hatu mõisaga tutvuda ilma kodurahu häirimata, sest seal toimuvad nii joogalaagrid kui ka kontserdid. FOTO: Erakogu

Kuigi Hatu mõis asub Harjumaal suurtest teedest eemal, on ka sealne mõisarahvas aeg-ajalt leidnud majast võõraid.

«Mõis jääb suurtest teedest eemale, aga kuna pruunid [kultuurimälestise] viidad on väljas, siis inimesed tulid,» rääkis kunagine Hatu mõisa omanik Anniki Sakala. Naise sõnul panid nad alguses välja sildid, et tegu on eravaldusega, kuid need läksid kogu aeg kaduma. «Kaks korda sain inimesed toast kätte,» rääkis naine. Oli neidki, kes luusisid ümber maja, ja kui pererahvas läks õue vaatama, siis pagesid.

Ootamatute külalistega seisavad suvel aeg-ajalt silmitsi ka Hatu mõisa praegused omanikud. «Me istusime perega parajasti laua ümber, kui inimesed tegid ukse lahti ja ütlesid tere,» meenutas Terri Mang ühte juhust. Ta lisas, et selline tuppa sisse sadamine pole tavaline, sest pere hoiab uksed lukus. «Meil on majas üritused ja me ei saa lubada, et keegi siin juhuslikult ringi jalutab,» põhjendas naine.

Nii mõnigi kord ei saa ootamatud külalised pererahva viisakast ütlemisest aru, et tegu on koduga. «Kui pöördud meie koduukse juurde jalutanud inimeste poole, et kuidas saab abiks olla, vastatakse, et vaatavad niisama. Kui siis öelda, et see on meie kodu, tuleb vastuseks, et sellest polevat midagi, ja kõnnitakse edasi,» rääkis naine. «Mõni jahmub, et oi, siis ta on ju meie aias, ja palub vabandust,» lisas ta.

Mõisaomaniku sõnul pole kutsumata külalised suur probleem, aga sellegipoolest võiks inimesed rohkem mõelda. «Tänapäeval ei ole mõisad ainult riigi või valla omad, nendes ka elatakse ja siis on need kodud,» sõnas ta.

Mangi sõnul ehitasid tema tuttavad mõisale tara ümber. «Nad küll avavad oma mõisa aeg-ajalt, aga nad tahavad seal elades ka privaatsust,» ütles Mang. Kuna Eestis on mõisatega tutvumas käimine üsna levinud, soovitab ta inimestel enne uurida, kas tegu on avaliku kohaga või hoopis eravaldusega. Samas tunnistas naine, et seda võib olla keeruline kindlaks teha.

«Meil oli mõte panna välja silt «Tere tulemast! Hatu mõis on meie kodu, külastamiseks võtke palun ühendust!»,» sõnas ta.

Seotud lood
15.09.2017 18.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto