Sisukord
Uudised
Postimees
18.09.2017
Eesti Graafik: sotsiaaldemokraatide reitingu vedasid tõusule maanoored (6) Valimisheitlus Tallinnas – poliitika pole sumomaadlus (3) Alluvad loetlevad ülemuse vigu (4) Londoni professor nõuab Eesti kodakondsust (5) Majandus Töötamine muutub tundmatuseni (23) Välismaa Valgevene ekspresident: Lukašenka on sisuliselt Putini ori (5) Terroristide käpardlikkus päästis hullemast (1) Zapadil jagatakse ajakirjanikele infot napilt Arvamus Urmo Kübar: vabakonna elujõu tagab rahastamise mitmekesisus (1) Kaupo Meiel: mure on maailma mõnusaim tunne Daniel Pipes: illegaalsete migrantide probleem? Kreekal on lahendus olemas! Postimees 1934. aastal: moodsad mereröövlid Juhtkiri: populaarseim on Reformierakond Jako Salla: kaks sisse ja Kaagverre! (21) Kultuur Magusnukker armastuslaul müstilisele Kohtla-Järvele Sport La Bomba lahkus medaliga, venelased said õppetunni Lätlane käis uperkuuti, EM-tiitlid välismaale Maailma olümpiajuhid tõrguvad Venemaad karmilt karistamast (2) Eesti kaotas finaalis Türgile Rattarajalt haiglasse sattunud Raio Piiroja: ehmatas ära, ei olnud kunagi varem midagi sellist kogenud Esimese täismängu teinud Mets aitas Breda võidule Ligur jõudis Riias finaali, Solberg haiglasse Manchester näitab Inglismaal rammu Ferrari kinkis trumbid Hamiltonile Teadus Läänemere kaldal tegutses naissoost viikingisõdalane (4) Tartu Mis oleks, kui teeks kõik sõidud punaste bussidega? Kuus tartlast proovisid järele Tartlased aitasid Hiinas «Aida» lavale Taxify uus hinnapoliitika ajab taksojuhtidel harja punaseks (2) Näituse ja Lehola ristmikult kadus vasakpöörderada (3) Briti politseinik sportis Masingu kooli lastega Tarvo Siilaberg: Kuidas luua kogukondlikku kooli? ProtoLabi leib tuleb peenmehaanikast (1) Raimu Hanson Hiinas: ajast kõvasti ees Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartlased aitasid Hiinas «Aida» lavale

2 min lugemist
Vanemuise koor ja Hiina koor teenisid reede õhtul Shanghai Suure Teatri «Aida» esietendusel suure lõpuaplausi. FOTO: Raimu Hanson

Shanghai Suures Teatris tuli reedel, laupäeval ja eile vaatajate ette selle hiiglasliku linna ja võimsa teatrihoone suurusele vastav «Aida». Avarat lava täitnud sammastiku ja trepistiku peal ja vahel laulsid Giuseppe Verdi ooperit maailmakuulsad ja samuti Hiina solistid ning kogunisti kaks koori – üks kohalik ja teine Vanemuise teatri oma – kokku ligi 150 lauljaga.

Publik võttis Suure Teatri juhi Xu Zhongi muusikalisel juhtimisel Jean-Louis Grinda lavastatud kuulsa loo vastu aplausirohkelt. Publiku häälekat heakskiitu jagus 1700-kohalises täissaalis ka paljudele ooperi üksiknumbritele. 

Tänapäevane raamistus 

Lavastusse olid ühendatud suursugusus ja intiimsus, armastus ja traagika. Muistse Egiptuse ja Etioopia sõjalise vastasseisu taustal kulgenud muusikaline suurteos oli saanud silmanähtavalt tänapäevaga ühendava raamistuse. Nimelt käis kogu lavaline tegevus justkui filmimise pärast. Üsna sageli liikusid lauljate vahel ringi nüüdisaegseis rõivais filmimehed ja -naised, kaasas ehtne kaamerakraana, mille otsas rippus aga vineerist filmiaparaat. 

Osalised ei lasknud hääletust sagimisest ennast häirida. Pigem näis see neile rõõmu pakkuvat. Nii said solistid ja koor keskenduda kauni häälega laulmisele, selle ajal nad midagi muud keerulist ei pidanud tegema, enamasti oli lihtsat tarvis seista ja laulda. Kuid nii ei saanud jällegi Vanemuise koor näidata oma häid lavalise liikumise oskusi ja näitlejameisterlikkust. 

Vanemuislased kiitsid dirigent Xu Zhongi muhedust ja samas nõudlikkust. Vanemuise peakoormeistri Piret Taltsi arvates on Xu žestides absoluutselt kõike. «Ta võib proovi teha niimoodi, et tal ei ole vahel vaja midagi öelda. Kõik on käes olemas, täitsa müstiline,» rääkis ta. 

Publik võttis Suure Teatri juhi Xu Zhongi muusikalisel juhtimisel Jean-Louis Grinda lavastatud kuulsa loo vastu aplausirohkelt.

Tartlased saabusid Hiina idarannikule 26. augustil. Proovides kohtusid nad Shanghai ooperimaja kooriga ja mõnedki lauljad said omavahel headeks tuttavateks. 

Hiinlaste kooris leidus ka inglis- ja venekeelse suhtlusvalmidusega lauljaid. Vanemuislane Kaja Ilmjärv sõbrunes proovide ajal ühe Hiina naiskolleegiga, kelle mõlemad nimed on Ce ja kes oli õppinud laulmist Peterburis. Lauljanna kiitis Vanemuise koori. «Nad on andekad ja neil tuleb hästi välja,» ütles Ce Ce. «Nendega on meeldiv olla.» 

Vanemuise ooperikoori bass Uku-Markus Simmermann andis pool tundi enne esietendust Hiina kolleegile Yang Jingjingile kingituseks Hiiumaa käsitööseebi, millesse on lisatud kadakamarja. Hiina kooril seisab aasta pärast ees reis Saaremaa ooperipäevadele, nii saab eestimaist asja juba praegu omal nahal proovida. 

Tartlased rääkisid, et proovides tegid dirigendi assistendid nendega palju tööd itaalia keele täpse laulmise pärast. Niisiis laulis koor Eestist hiinakeelsele publikule kolmel etendusel puhtas itaalia keeles. 

Hiina iseärasused 

Dirigendil oli Piret Taltsi teada kolm assistenti. Koorilauljad panid tähele, et igasuguseid abimehi oli kogu lavastuse ettevalmistamise ajal tunduvalt rohkem kui lavastuste valmimisel Tartus. Hämmastavalt palju oli lavamehi. Suurt sammastiku ja trepistiku kolakat lükkas laval pildivahetuse ajal oma paarkümmend meest. 

Võõrastav oli kogeda tartlastel sedagi, et kolleegid hiinlased räägivad laval proovi ajal juttu ja näperdavad alalõpmata nutitelefone. Aga kõike seda korvavad väga hea laulmine ja sõbralikud naeratused. Vanemuislase Helen Hansbergi sõnul on hiinlaste kooris tugevad solistihääled. «Aga neil pole sellist painduvust nagu meil: me laulame ja mängime ja lööme ka trummi,» lisas ta. 

Tartlaste kolmenädalane komandeering kodunt umbes 7500 kilomeetri kaugusele lõppes eile õhtul «Aida» kolmanda, Vanemuise ooperikoori osalusel viimase etendusega. Aidaa Shanghaile ütlesid nad kavakohaselt täna hommikul kell 9.20 Pudongi lennuväljal ja Ülenurmele jõuavad nad eeldatavasti tänaõhtuse Helsingi lennukiga. 

Ajakirjaniku lähetust Shanghaisse rahastasid Eesti Vabariigi kultuuriministeerium ja Eesti Meedia. 

Seotud lood
16.09.2017 19.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto