Sisukord
Juhtkiri
Postimees
18.09.2017
Eesti Graafik: sotsiaaldemokraatide reitingu vedasid tõusule maanoored (6) Valimisheitlus Tallinnas – poliitika pole sumomaadlus (3) Alluvad loetlevad ülemuse vigu (4) Londoni professor nõuab Eesti kodakondsust (5) Majandus Töötamine muutub tundmatuseni (23) Välismaa Valgevene ekspresident: Lukašenka on sisuliselt Putini ori (5) Terroristide käpardlikkus päästis hullemast (1) Zapadil jagatakse ajakirjanikele infot napilt Arvamus Urmo Kübar: vabakonna elujõu tagab rahastamise mitmekesisus (1) Kaupo Meiel: mure on maailma mõnusaim tunne Daniel Pipes: illegaalsete migrantide probleem? Kreekal on lahendus olemas! Postimees 1934. aastal: moodsad mereröövlid Juhtkiri: populaarseim on Reformierakond Jako Salla: kaks sisse ja Kaagverre! (21) Kultuur Magusnukker armastuslaul müstilisele Kohtla-Järvele Sport La Bomba lahkus medaliga, venelased said õppetunni Lätlane käis uperkuuti, EM-tiitlid välismaale Maailma olümpiajuhid tõrguvad Venemaad karmilt karistamast (2) Eesti kaotas finaalis Türgile Rattarajalt haiglasse sattunud Raio Piiroja: ehmatas ära, ei olnud kunagi varem midagi sellist kogenud Esimese täismängu teinud Mets aitas Breda võidule Ligur jõudis Riias finaali, Solberg haiglasse Manchester näitab Inglismaal rammu Ferrari kinkis trumbid Hamiltonile Teadus Läänemere kaldal tegutses naissoost viikingisõdalane (4) Tartu Mis oleks, kui teeks kõik sõidud punaste bussidega? Kuus tartlast proovisid järele Tartlased aitasid Hiinas «Aida» lavale Taxify uus hinnapoliitika ajab taksojuhtidel harja punaseks (2) Näituse ja Lehola ristmikult kadus vasakpöörderada (3) Briti politseinik sportis Masingu kooli lastega Tarvo Siilaberg: Kuidas luua kogukondlikku kooli? ProtoLabi leib tuleb peenmehaanikast (1) Raimu Hanson Hiinas: ajast kõvasti ees Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: populaarseim on Reformierakond

2 min lugemist
FOTO: Mailiis Ollino

Reformierakond on suurima toetusega erakond juba maikuisest küsitlusest alates. Taas on populaarsust juurde kogunud ka sotsid, kes seekordse Postimehe ja BNSi tellitud küsitluse järgi läksid EKREst ette.

Mitmed küsitlused järjest osutavad, et niinimetatud väärtuskonflikt läheb eriti korda noortele. Kuni 35-aastaste kodanike hulgas on sotsidel toetust peaaegu kolmandik ehk sel kuul veidi enam kui Reformierakonnal. Kujuteldavas noorteparlamendis oleks koalitsiooni juhtoinas emb-kumb neist. 35–49-aastaste valitud parlamendis aga EKRE või Reformierakond.

Toetus kolmele opositsioonierakonnale kokku on ka septembri küsitluse järgi veidi suurem kui toetus koalitsioonierakondadele. Vahet vähendab koalitsiooni kasuks aga sotside ja IRLi mõnevõrra suurenenud toetusprotsent.

Jättes igakuised mõneprotsendilised kõikumised kõrvale, saame kuus parlamendierakonda jagada toetusprotsendi järgi kolme gruppi. Reformierakonna ja Keskerakonna toetus kõigub veerandi ümber. Sotsidel ja EKRE-l 15 protsendi kandis.

IRL on terve selle aasta olnud ohtlikult lähedal viieprotsendilisele valimiskünnisele. Nüüdse küsitluse järgi on samasuguses ohutsoonis ka Vabaerakond.

Vaatame eraldi neid kolme erakonda, mis end ise konservatiivseks nimetavad, ja jätame kõrvale arutelu sellest, kuhu võiks konservatiivsuse-liberaalsuse skaalal paigutada kasvõi Keskerakonna valijad. IRLi, Vabaerakonna ja EKRE toetus kokku on olnud alates eelmistest parlamendivalimistest (kevad 2015) umbes kolmandik. Kohe pärast valimisi langes IRLi toetus ja pikalt oli neist kolmest populaarseim Vabaerakond, mille populaarsus kõikus samas vahemikus, kus sel aastal EKRE-l ja sotsidel. EKRE on suutnud end toetusküsitluste järgi selgelt ettepoole mängida alles sel aastal.

Vabaerakondlased ise ütlevad, et küllap taastub toetus neile pärast kohalikke valimisi. Kuna nad neil valimistel oma nime all ei osale, ei saa nad muidugi ka oma nime all kaotada ega võita. Ja keegi ei saa neid pärast ei võitjateks ega kaotajateks kuulutada.

Nii IRLile kui EKRE-le on need valimised aga märgiline proovikivi. Eelmistel KOV valimistel jäi IRL häälte arvult üle Eesti kokku alla vaid Keskerakonnale. Valimised näitavad, mis on järele jäänud erakonna kohalike harude hiilgusest ja inimjõust. IRL võistleb nii oma praeguse üleriigilise reitingu kui eelneva tulemusega.

2013 olid EKREst olemas Rahvaliidu riismed ja üle Eesti kogusid nad vaid 1,3 protsenti häältest, jäädes toona populaarsuselt järgmistele – sotsidele – kümnekordselt alla. KOV valimised näitavad, kas EKRE on suutnud lisaks üleriigiliselt pildil olemisele üles ehitada kohalikud organisatsioonid.

Seotud lood
    16.09.2017 19.09.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto