Tallinnas Keskerakonnata võimuliitu ei sünni

Taavi Aas - praegune Tallinna linnapea kohusetäitja ja Keskerakonna linnapea kandidaat. FOTO: Tairo Lutter

Ligi kuu enne kohalikke valimisi tehtud küsitlusest selgub, et ehkki Keskerakonna toetus on Tallinnas suurim, ei taga see piisavalt kohti üksi jätkamiseks.

Postimehe ja BNSi tellitud uuringus andis selle koostaja Kantar Emor ligi 400 tallinlasele ette erakonnad ja valimisliidud koos kolme esimese kandidaadi nimega linnaosade kaupa. 8.–14. septembrini tehtud küsitlusest selgub, et kui valimised oleks täna, hääletaks Keskerakonna poolt 39,5 protsenti valijatest. Edgar Savisaare valimisliidu ja Tegusa Tallinna poolt aga kokku 7,8 protsenti.

 

Uuringujuht Aivar Voog ütles, et kui võtta võrdluseks juunikuine traditsiooniline uuring, mis tehti enne Savisaare otsust eraldi kandideerida, siis on näha, et kõige rohkem ongi tänaseks kaotanud Keskerakond. Juunis toetas neid veel 44 protsenti.

Sellest hoolimata on Tallinna valimiste selge liider Keskerakond ka ilma Savisaareta ja seda põhiliselt mitte-eestlaste toetusega. «Eestlaste eelistus kuulub Reformierakonnale,» sõnas Voog. Septembri küsitluse põhjal toetab viimast 19,9 protsenti. Järgnevad sotsid 12 protsendiga.

Künnisepiiril kõigub Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), kelle toetus on septembri küsitluse põhjal napp viis protsenti. Veidi suurema toetusega (7 protsenti) on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE).

Tartu Ülikooli politoloog Rein Toomla arvutas Postimehele välja, kuidas võiks uuringu põhjal välja näha kohtade jaotus Tallinna 79-liikmelises volikogus. Keskerakond saaks 34, Reformierakond 17, sotsiaaldemokraadid 11, Savisaare ja Tegusa Tallinna ühendus 6, EKRE 6 ning IRL 5 kohta.

Kuna Toomla pidi ümardama, said IRL ja SDE pigem üleesindatud. «Prognoosi võib muuta kompensatsioonimandaatide hulk. Kui neid on palju, võidab sellest kõige enam võitja nimekiri,» nentis politoloog. «Eks see annab mingisuguse pildi, aga ei arvesta valimissüsteemi eripäraga, sest meil ei ole ju ülelinnalist valimisringkonda, vaid hääled on jagatud kaheksa üsna ebavõrdse linnaosa vahel.»

Päris kindlalt võib aga septembrikuise küsitluse põhjal väita, et Keskerakonnal tuleb partner valida, ent ilma nendeta Tallinnas võimuliitu ka ei sünni.

«Kui Keskerakond ja Savisaar saavad kahe peale kokku üle poole kohtadest, siis ülejäänud ei saa omavahel moodustada sellist koalitsiooni, kus ei ole Keskerakonda. Muidu tuleks võtta kampa Savisaar,» selgitas Toomla, kes peab ise kõige tõenäolisemaks sotside ja Keskerakonna liitu.

«Ka valitsuses ollakse üheskoos ehk siis mingisugune mõistlik läbisaamine peab olemas olema. Sotsidel ei ole mõistlik ka loobuda valitsemisest,» spekuleeris politoloog, kelle hinnangul võiks sotsid pretendeerida vähemalt kahele abilinnapea kohale. «Aga eks Keskerakonnal on valida küll.»

Ka Tallinna Ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul ei tule ilmselt kõne alla, et Keskerakond saab pealinna volikogus absoluutse enamuse. «Küllap kogub Savisaare liit nii palju hääli, et võtab neilt selle võimaluse,» lausus ta.

 

Ka Saarts pidas tõenäoliseks, et uus koalitsioonipartner Tallinnas tuleb Toompea partnerite hulgast. «Siin on tõesti kõige suurem tõenäosus sotsiaaldemokraatidel, aga ei saa ka välistada IRLi, kui neil õnnestub volikokku pääseda,» arutles ta.

Nimelt on IRLi püsimine erakonnana Jüri Ratase valitsusele elutähtis ning koalitsiooni moodustamist võiks vaadelda siis IRLi päästeoperatsioonina.

Reformierakonna Saarts pigem välistaks. «Teha valimisliit esimeses järjekorras oma kõige suurema kriitikuga oleks kummaline. Siis tekiks ka IRLil ja sotsidel Toompeal koalitsioonis olles hulga küsimusi,» põhjendas politoloog.

Keskerakonna ja Savisaare liidu koostöösse Toomla ei usu, kuna viimane koosneb välja heidetud tsentristidest.

Saartsi arvates tuleks nende kahe koostöö kõne alla siis, kui Savisaare liidul läheks valimistel väga edukalt, mida praegune küsitlus ei ennusta. «Eks vene valija on mõnevõrra segaduses ja eelistused võivad veel muutuda – seitsmest protsendist ma praegu veel suuri järeldusi ei teeks,» ütles ta.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ise pole koostööd Savisaare liiduga välistanud. «Keskerakond pole kunagi välistanud midagi ja me ei välista ka ühegi teise erakonnaga koalitsiooni tegemist,» vastas ta ETV «Aktuaalse kaamera» küsimusele, kas minnakse koalitsiooni Savisaare valimisliiduga, kui absoluutset enamust Tallinnas ei tule.

Kui vaadata seniseid üle-eestilisi kohalike omavalitsuste küsitlusi, siis on kõige suurema (25 protsenti) toetusega septembris endiselt Keskerakond, kuid toetus on kogu Eesti peale mõnevõrra langenud. «See on nähtavasti tingitud erakonna sisemisest lõhestatusest,» hindas Voog.

 

Sotsiaaldemokraatide eelistamine on kasvanud 11,4 protsendilt 15-le ning Voogi sõnul eeldatavasti Keskerakonna arvelt. «Kas seda võib siduda nende efektiivsema valimiskampaaniaga või pigem on see seotud Keskerakonna nõrkustega (sisemine lõhestatus), selgub hiljem,» lisas ta. Valimisliite pooldab 22 protsenti vastanutest ja Reformierakonda 19 protsenti.

19.09.2017 21.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto