Sisukord
Arvamus
Postimees
20.09.2017
Eesti Tallinnas Keskerakonnata võimuliitu ei sünni (14) «Pilvede värvide» ooperiversioon esietendub reedel Leedu kurikaelte uskumatud seiklused (2) Päästeamet tunnustas elupäästjaid Majandus Äpp aitab IT-asjatundjatel parema töö leida Ryanairi suur fopaa (3) Välismaa Meeleheitel migrandid seavad sihi üle ohtliku Musta mere Korraga tegid Kataloonias ilma kaks libabaltlast (2) Katalaani iseseisvuslased võtsid libaeestlase libauudist tõe pähe (52) Zapadi õhutõrjeharjutus osutus säästulahinguks Arvamus Tuul Sepp: valgus kui inimese ja loomade vaenlane (3) Erkki Bahovski: Ida-Euroopa neegrid (26) Tanel Tammet: ID-kaart ning e-riigi bioloogia (3) Avo-Rein Tereping: erikool – kas hotell või (ajutine) kodu? (18) Evelyn Kaldoja: Terra Lliure II? (3) Juhtkiri: meie numbriteater, teater number üks! (4) Postimees 1924. aastal: elektrirongiga saab Pääskülla! Kultuur Kuu aega kunsti väikelinna miljöös Sport Sildaru põlve hakkavad uurima tippspetsialistid (4) Kalev/Cramole tõi võidu lühike koosseis Andres Sõbra korvpallikommentaar: Euroopa korvpall muutub üha NBA-likumaks, USA rahajõmmid värisegu! Tartu Õlletehase uues pääslas vaatab vastu põnev tükike Tartu linna ajaloost Kaherattalisel saab nüüd raeplatsilt Annelinna nagu niuhti (3) Vihm sunnib kartulikasvatajaid ööpäev läbi tööd tegema (2) Biomeedikumi lekkiv fassaad ja soojustus vahetatakse välja (1) Aerutamisklubid vaidlevad kohtus vara üle Ärksad noored jälgivad poliitlubadusi kullipilgul Hannes Klaas: Tartu peab oma suu avama Tartlane ajab reisiraamatus mõnusat saunalavajuttu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: meie numbriteater, teater number üks!

2 min lugemist
Ühtse Eesti suurkogu finaal. FOTO: Liis Treimann

Teater, mis suureneb läbi vähenemise. Nii märkis Andres Noormets kultuurilehes Sirp aastal 2005, olles ära vaadanud teatri NO99 avalavastuse «NO99. Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki». Tosin aastat hiljem võib näitleja ja lavastaja kirja pandud sõnad lausa prohvetlikeks lugeda.

Lavastus lavastuse järel on rahvasuus ka numbriteatriks hüütud NO99 kerinud numbrit nulli poole, jõudnud praeguseks välja NO34 juurde, ja samal ajal saanud suuremaks, mida värskelt kinnitab kätte võidetud Euroopa uue teatrireaalsuse auhind. Kui Sloveenia rahvas rõõmustas äsja Euroopa korvpallimeistriks kroonimise üle, siis meie võime öelda, et üks Eesti teater kuulub omal alal Vana Maailma teravaimasse tippu.

Mainitud NO99 esimene tükk oli manifest, kus näitlejad tõotasid publikule tõelist elu: päris verd, päris higi, päris naeru, päris pisaraid. Mida lubati, seda on meile ka antud. «Näitleja tee on sõdalase tee /.../ poeedi tee /.../.Tulemusteni jõudmiseks tuleb kulutada meeletult jõudu, aga vaev saab tasutud,» kirjutas Noormets.

Euroopa tunnustus on kirss tordil. Mis aga peamine: Eestis ei ole kahtlemata ühtki teist pidevalt tegutsevat teatrit, kus publik oleks etenduselt lahkudes nii emotsionaalne. Mõnikord laval nähtut ülistades, mõnikord siunates, mõnikord tahtes kõiki kallistada, mõnikord taskus rusikat rullides.

Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo, Eero Epner ja teised NO-lased saavutasid selle, et teater hakkas ühiskonnas kaasa rääkima. Mitte hillitsetult filosofeerides, aja konteksti sobivaid tükke otsides, vaid ise aktiivselt ja jõuliselt luues. Eksperimenteerides eri žanrites ja eri lavadel, kasutades rohkelt audiovisuaalseid elemente ja tehnoloogiat – seejuures mitte asja enese pärast. Kaasates oma tegemistesse pea iga Eesti inimese («Ühtne Eesti suurkogu»). Andnud menukalt etendusi paljudes Euroopa riikides.

Ühiskondliku mõju puudumist on kriitika ja (kultuuri)avalikkus Eesti teatrile pidevalt ette heitnud. NO99st on saanud mõjukas teater. Mõnikord isegi nii mõjukas, et on tekkinud küsimus, kas loome ei muutu lammutamiseks? On peljatud, et need jõud, mida laval valla päästetakse, ei ole enam kontrollitavad ja hakkavad hävitama midagi, mis tegelikult väärib hoidmist.

NO99 on siiski olukorda kontrolli all hoidnud. Elanud üle ka raske momendi, kui aastapäevad tagasi Ojasoo tema suhtes algatatud ja kokkuleppemenetlusel lõpetatud kriminaalasja tõttu kunstilise juhi ametist loobus. Teater suutis edasi minna. Just äsja pälvis NO99 ühelt äärmuslikult poliitiliselt jõult taas terava näpuviibutuse. Et mitte öelda sulgemisähvarduse. Seegi on omamoodi tunnustus, mis näitab teatri jõudu. Euroopa karika võib aga lihtsalt klaasi taha panna ja selle üle uhke olla.

Seotud lood
19.09.2017 21.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto