Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vali Keskerakond või lähed põrgu

2 min lugemist
Keskerakonna valimisreklaam. FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Ajaloost leiab hulgaliselt näiteid sellest, kuidas masside sümpaatia võitmiseks või säilitamiseks saavad päästvaks õlekõrreks välised ohud ja probleemid, mis inimesi tihedamalt juhtide ümber koondavad. Seda trööbatud populistlikku võtet on ikka armastanud Keskerakonna poliitikud, kes oma erakonda samas hellitavalt ikka ja jälle integratsioonierakonnaks nimetavad. Kuid ei saa ju sillaehitajateks lugeda neid, kes omakasu eesmärgil vastandavad eri rahvaid ning ühiskonnagruppe. Selle järjekordne näide on venekeelsetele valijatele suunatud reklaamklipid, mis esindavad selgelt ühte klassikalist propagandataktikat, mille selle teooriate asjatundjad ja uurijad on ristinud «hirmuga kauplemiseks».

Kõik on väga lihtne. Ühel pool on Kaos ehk kõik ülejäänud, kelle valimisedu toob kaasa vene kultuurikeskuse ja venekeelsete lasteaedade sulgemise, «tasuta» – ehkki siiski maksumaksja kinnimakstava – Tallinna ühistranspordi kaotamise ja muud seesugused morbiidsed tulevikuväljavaated. Teisel pool on nagu antiikmütoloogias Kosmos ehk Kord eesotsas Yana Toomi, Mihhail Kõlvarti ja teiste punapõsksete Keskerakonna poliitikutega, kes inimkonnale kunagi ammustel, juba äraunustatud aegadel need hüved toonud on. Ja vaid nemad on garant, et uuesti Kaosesse ei libisetaks.

Keskerakond on ainuke barjäär korra ja bardaki vahel – see on nende reklaamide sõnum. Tänu müütide ülesäratamisele aidatakse kõigel vene valija alateadvusesse kogunenul jõuda teadvuse tasemele ning ühtlasi seatakse Eesti kohalikele valimistele ja selle ümber käivale erakondlikule võitlusele kontseptuaalsed ning propagandistlikud raamid.

Populistidest poliitikud ja ebamoraalsed võtted ei ole eilse päeva leiutis. Hirmu kohta on Machiavelli juba poole tuhande aasta eest kirjutanud, et seda on valitsejal palju kasulikum esile kutsuda kui armastust. Ka põhilised propagandatrikid on pea viimased sada aastat samad, lihtsalt tehnilised võimalused on paranenud.

Manitseda Keskerakonna poliitikuid meeleparandusele, et nad jätaksid vähemalt ühiskonna lõhestamise, on senise põhjal otsustades tulutu. See, et Keskerakonna juhtpoliitikud räägivad ühtedele üht ja teistele vastupidist, pole hoolimata esimehe vahetusest muutunud ja näiteks Mailis Repsi või Mihhail Korbi kõrvetada saamisest pole midagi õpitud. Ka Keskerakonna uus esimees pole paraku piisavalt põhimõtteline inimene, kes ühiskonna teadlikku lõhestamist pealt nähes tarmuka eesti taluperemehe kombel kannaga vastu maad põrutaks ja kogu selle jama lõpetada käsiks. Pigem eelistab ta Savisaare Keskerakonna arsenali kuulunu jätkuvale kasutamisele läbi sõrmede vaadata ja korrata mantrat uuenenud Keskerakonnast.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto