Sisukord
Arvamus
Postimees
22.09.2017
Eesti Saksamaa on valimiste eel küberohtudest teadlik Kõlvart nopib sportlastega Põhja-Koreas medaleid (2) Digiarutelu meelitab Eestisse Euroopa liidrid eesotsas Merkeli, Macroni ja Mayga Lahkus legendaarne poliitik Lauristin: hirmulaine sunnib küsima, kas eestlased on endas selgusel (46) Majandus Angry Birdsi looja tahab ehitada tunneli hiinlaste rahaga (1) USA keskpank hakkab rahamassi vähendama (1) Adamson: tahan näha, kas Versobankis on võimalik teha läbipaistvat äri Välismaa Sotsiaalmeedial on Saksamaa valimiskampaanias tähtis roll Kästud unustada: NKVD põletas tšetšeenide küüditamise ajal mitusada inimest (4) Moskva keelas filmi massimõrvast: see on väljamõeldis Arvamus Bruno Mölder: keeletu mõttelugu? (3) Karmo Tüür: keda valida – valimised kui investeering (4) Henrik Roonemaa: miks Apple nii edukas on ja mis temast edasi saab (1) Juhtkiri: vali Keskerakond või lähed põrgu (4) Ekspert: sakslased hääletavad stabiilsuse poolt (1) Marti Aavik: keel, loeng ja võim (8) Postimees 1994. aastal: bussisõit pole lõbuasi Kultuur Vaimustuse ja veendumusega moodsa teatri poole Kultuuri lühiuudised Sport Pyeongchangi olümpiale sõidab väikseim Eesti koondis pärast 2002. aastat (1) Tanel Laanmäel opereeriti mõlemat põlve Video: kas Mattias Käit pääseb homme põhitiimis platsile? Kalevi kaotus näitas kätte seni märkamata jäänud murekohad ROKi põhjakorealasest liige tõmbas pinged maha Heiki Pruuli olümpiaessee: võit iga hinna eest? Cretu töö Venemaal koondist ei takista, Eesti osaleb uues Euroopa liigas Tartu Puhja vallavanem: mujal polnud kergliiklusteele ruumi (1) Sügisesse jäänud teeremont pikendab hommikusi ummikuid Südamekujulises pargis seisev ausammas pääses omal ajal napilt õhkulaskmisest Emajõe-Suursoo külastuskeskuse seis on endiselt segane Euroopa õpilasteaduse tippsündmusel esinevad kaks Tartu noort Veteranratas veereb oma kahekümnendat maratoni Ene Mihkelson pühendas tähelepanu sõnale (1) Mariann Raisma: milline võiks olla Tartu uus kultuurikeskus? (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vali Keskerakond või lähed põrgu

2 min lugemist
Keskerakonna valimisreklaam. FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Ajaloost leiab hulgaliselt näiteid sellest, kuidas masside sümpaatia võitmiseks või säilitamiseks saavad päästvaks õlekõrreks välised ohud ja probleemid, mis inimesi tihedamalt juhtide ümber koondavad. Seda trööbatud populistlikku võtet on ikka armastanud Keskerakonna poliitikud, kes oma erakonda samas hellitavalt ikka ja jälle integratsioonierakonnaks nimetavad. Kuid ei saa ju sillaehitajateks lugeda neid, kes omakasu eesmärgil vastandavad eri rahvaid ning ühiskonnagruppe. Selle järjekordne näide on venekeelsetele valijatele suunatud reklaamklipid, mis esindavad selgelt ühte klassikalist propagandataktikat, mille selle teooriate asjatundjad ja uurijad on ristinud «hirmuga kauplemiseks».

Kõik on väga lihtne. Ühel pool on Kaos ehk kõik ülejäänud, kelle valimisedu toob kaasa vene kultuurikeskuse ja venekeelsete lasteaedade sulgemise, «tasuta» – ehkki siiski maksumaksja kinnimakstava – Tallinna ühistranspordi kaotamise ja muud seesugused morbiidsed tulevikuväljavaated. Teisel pool on nagu antiikmütoloogias Kosmos ehk Kord eesotsas Yana Toomi, Mihhail Kõlvarti ja teiste punapõsksete Keskerakonna poliitikutega, kes inimkonnale kunagi ammustel, juba äraunustatud aegadel need hüved toonud on. Ja vaid nemad on garant, et uuesti Kaosesse ei libisetaks.

Keskerakond on ainuke barjäär korra ja bardaki vahel – see on nende reklaamide sõnum. Tänu müütide ülesäratamisele aidatakse kõigel vene valija alateadvusesse kogunenul jõuda teadvuse tasemele ning ühtlasi seatakse Eesti kohalikele valimistele ja selle ümber käivale erakondlikule võitlusele kontseptuaalsed ning propagandistlikud raamid.

Populistidest poliitikud ja ebamoraalsed võtted ei ole eilse päeva leiutis. Hirmu kohta on Machiavelli juba poole tuhande aasta eest kirjutanud, et seda on valitsejal palju kasulikum esile kutsuda kui armastust. Ka põhilised propagandatrikid on pea viimased sada aastat samad, lihtsalt tehnilised võimalused on paranenud.

Manitseda Keskerakonna poliitikuid meeleparandusele, et nad jätaksid vähemalt ühiskonna lõhestamise, on senise põhjal otsustades tulutu. See, et Keskerakonna juhtpoliitikud räägivad ühtedele üht ja teistele vastupidist, pole hoolimata esimehe vahetusest muutunud ja näiteks Mailis Repsi või Mihhail Korbi kõrvetada saamisest pole midagi õpitud. Ka Keskerakonna uus esimees pole paraku piisavalt põhimõtteline inimene, kes ühiskonna teadlikku lõhestamist pealt nähes tarmuka eesti taluperemehe kombel kannaga vastu maad põrutaks ja kogu selle jama lõpetada käsiks. Pigem eelistab ta Savisaare Keskerakonna arsenali kuulunu jätkuvale kasutamisele läbi sõrmede vaadata ja korrata mantrat uuenenud Keskerakonnast.

Seotud lood
21.09.2017 23.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto