Sisukord
Maailm
Postimees
23.09.2017
Eesti Ülikool ja emakeel (1) EKRE kardab õiguskomisjonis kambakat (55) Eesti Energia siseneb Soome ja Rootsi turule Kaagvere erikooli juht lahkub tuleval nädalal ametist Kohus mõistis oma naise süüdanud süürlase pikaks ajaks vangi Välismaa Aina enam Saksa geisid valib paremäärmuslasi «Luku taga» hullunud Makedoonia üritab saada Euroopaks Impulsiivne Angie (1) Saksamaa alustas lõpuspurti Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: lõpetamata logiraamat Postimees 1935. aastal: viljakoristamise talgute verine lõpp Fotod: Panmunjom – sürreaalselt reaalne maailm (4) Juhtkiri: austagem fakti, hoidkem mõttevabadust Ülikool ja emakeel (1) Impulsiivne Angie (1) Kelly, sul on aega! Elagu trupp! Siim Kallas: ise majandamine või tasuta vaesus? Milline oleks tänane IME? (48) Mart Kivastiku veste: metsavennad, me võidame niikuinii! (18) EKI keelekool: kas hundil ja heal lapsel ikkagi mitu nime? Kultuur Filmiarvustus «Victoria ja Abdul»: kas vanad naised tõesti armuvad? Aja auk. Kummaline lugu lendavate taldrikuteta Elagu trupp! Nädala plaat. Võimeid veel enamaks Siim Kallas: ise majandamine või tasuta vaesus? Milline oleks tänane IME? (48) Sport Kelly, sul on aega! Kanter innustab lapsi, sära silmis ja katsetab peagi uut ametit Põhja-Koreas käinud Bramanis: olümpiaboikott on tõenäoline Killing sihib vähemalt poolfinaali Tarbija Millist telefoni valida esimese klassi õpilasele? (3) AK Andres Adamson: mis juhtus tegelikult Harju Pangaga? (3) Juurikas. Viimane veerg Usk ja sõjakus seestpoolt (2) Varastega mestis ( : ) Ene Mihkelsoni raske pärand (1) Püüd ületada unustus ning tunnistada minevikku Peeter Langovitsi tagasivaade: lõpetamata logiraamat Paul Tammert: tulemas on rasked ajad, kus senised elukorralduse alused võivad hakata vankuma (7) Fotod: Panmunjom – sürreaalselt reaalne maailm (4) Aja auk. Kummaline lugu lendavate taldrikuteta Nädala plaat. Võimeid veel enamaks Arter Horoskoop Uus Waksal vanas vaksalis Kuhu minna Diplomaat ja teadur Kalev Stoicescu: sõjaohust räägitakse meil liiga palju (4) Filmiarvustus «Victoria ja Abdul»: kas vanad naised tõesti armuvad? Rattaässad sirutavad presidendile poris abikäe Juutide uusaastapüha Tallinnas (2) Zapadi vaiksed värvilised külad Olümpiarajatis: Cresta kelgurada, kõige amatöörlikum olümpiaareen Õunakooki. Aga vanamoodi Ülikonnarevolutsioon: unusta vana pintsak ja avasta uus! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Saksamaa alustas lõpuspurti

2 min lugemist
Parempopulistliku AfD toetajate kogunemine Magdeburgis. FOTO: Christian Ditsch/Imago

Homme valivad sakslased uue Liidupäeva koosseisu. Täna töötavad erakonnad veel viimaseid tunde häälte võitmise nimel: kõikjal üle linna toimuvad valimisüritused ja püstitatud on kampaaniatelgid.

Tavapäraselt on Saksamaa parlamendivalimistel olnud väga kõrge osalusprotsent, sama oodatakse ka homsest päevast. Näiteks eelmistest Liidupäeva valimistest 2013. aastal võttis osa koguni 71,5 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Paraku on aga pealinna Berliini valijatel üks suur takistus, mis võib valimisjaoskondadeni jõudmist raskendada. Nimelt toimub sel nädalavahetusel Berliini maraton, mis tekitab valijate jaoks tõelise logistilise kaose, sest suurjooksu tarbeks on suletud paljud tänavad.

Homme on sakslastel võimalik anda oma hääl kohaliku aja järgi kella 8–18 (Eesti aja järgi 9–19). Kohe pärast valimisjaoskondade sulgemist avaldatakse ka lävepakuküsitluste tulemused, mille järgi on võimalik teha esimesi järeldusi. Komisjonid avalikustavad esimesed reaalsed tulemused kohaliku aja järgi kell 19.30, mil loetud on kümme protsenti häältest. Kõik hääled saavad loetud esmaspäeva esimesteks tundideks.

Suured parteid Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) üritavad viimastel päevadel valijaid võita pigem traditsiooniliste võtetega. Angela Merkel tuuritas eile terve päeva Edela-Saksamaal Baden-Württembergi liidumaal, mis on tuntud CDU kantsina. Õhtu lõpetas ametisolev kantsler kõnega Baierimaa pealinnas Münchenis. Sotsiaaldemokraat Martin Schulz pidas eile õhtul rahvale kõne Berliini kesklinnas asuval Gendarmenmarktil.

Hoopis loomingulisemat lähenemist näitas Merkel eelmisel pühapäeval, mil ta osales ebatavalisel pressikonverentsil, kus ajakirjanike asemel esitasid küsimusi hoopis lapsed. Näiteks selgus lõbusa pressikonverentsi käigus, et kantsleri lemmikloomad on siilid, elevandid ja jänesed, proua lemmiktoit on spagetid Bologna kastmega ning suurim hobi kartulite kasvatamine.

Erakondadest on loovat suhtumist näidanud pigem väikeparteid. Näiteks Saksamaa rohelised (Die Grünen) sõitsid eile rattakellade helisedes läbi Berliini. Üritusel osales teiste hulgas ka partei üks kahest juhist Simone Peter. Samasugune ettevõtmine on plaanis ka täna. Lisaks kostitati rahvast eile õhtul toimunud pastapeol maitsvate roogadega.

Vaba Demokraatliku Partei (FDP) kampaania on üles ehitatud esikandidaadile Christian Lindnerile. Nooremas keskeas poliitiku hea välimuse tõttu on tema kampaaniaplakatid ja reklaamid tehtud sellised, et Saksamaa rahvas on neid võrrelnud koguni kuulsa moelooja Calvin Kleini reklaamidega.

Seotud lood
22.09.2017 25.09.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto