Sisukord
Arvustused
Postimees
25.09.2017
Eesti Suur osa Rail Balticust jääb ilmselt tarastamata (14) Millal hakkame rakendustest sõltuma? Riik kaalub võimalust tagada kõigile tasuta arstiabi EKRE viskab erakonna vastu kandideerijad välja Reidi tee vastased avaldasid Kadriorus meelt Kaljulaid innustab riike tehnoloogiasse investeerima Tallinlased orienteerusid autovabal päeval trammi-bussiga Majandus Euroopa Komisjon pööras regionaalsele Eesti LNG-terminalile selja (4) Ta oli seda väärt (2) Välismaa Parempopulistid oleks valmis Baierimaast loobuma KOHALIK VAADE. Värav Ungari piiritaras Saksa sotsiaaldemokraate tabas häving AJAPEEGEL. Kuidas tagasihoidlik venelane maailmalõpu ära hoidis (1) Merkeli valitsemisaeg jätkub Arvamus Neeme Korv: kui puudub tahe küsida, miks (6) Karmen Turk, Marten Kaevats ja Maarja Pild: vaja on robot-krattide seadust (4) Juhtkiri: Merkeli küsimärgid (14) Ahto Lobjakas: Merkel võidab taas (2) Helve Laasik: Jõgeva piirkonnas kütab kirgi Palamuse lasteaia lugu Kultuur Tikk-kontsadel Tormis. Võimalik vaid Brüsselis (2) Millal hakkame rakendustest sõltuma? Sport Berliinist Eesti naiste hooaja tippmark Vaata tipphetki: Kalevi vägev tõus ja vahva võit Metallmehe uus tulemine USA spordiüldsus Trumpile: me ei kuula sind, kaltsakas! (23) Peter Saganile kolmas MM-tiitel järjest! Karjääri lõpetanud Grete Treier innustas tütart Teadus Veel paarkümmend aastat ja esimesed inimesed võivadki Kuule kolida (5) Tartu Tartus avab uksed Baltikumi suurim tubane kettagolfikeskus Vihmane suvi pani põntsu ka suvekohvikutele Ainult ülehomme, ainult Tartus! Krikun, Tammiste, Salumets ja teised nimekad korvpallurid jälle platsis (1) Motoshow’l peeti siseelundeid krampi ajavat võistlust Rannar Raba: bürokraatlik udu ja selge mehesõna (2) Hiiglaslik jooksupidu peibutas maratoonarite massid Euroopa südamesse Tartu võrkpallurid tahavad olla kõrgeimas mängus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Millal hakkame rakendustest sõltuma?

3 min lugemist
Lavastus "Nagu Soomes, aga veel parem" FOTO: Heigo Teder

Ugala teatri värske lavastus «Nagu Soomes, aga veel parem» on ristitud kontorimuusikaliks. Lavale vaadates leiamegi end Telliskivi loomelinnaku laadsest kontoris. Noored töötajad istuvad, kõrvaklapid peas, pilgud sinaka kumaga ekraanidel, kütuseks korralik annus kohvi. Kõik manavad ette asjaliku ilme, ehkki nagu sündmuste kulgedes selgub, eelistaksid nad parema meelega pinksi mängida või rasvast India toitu sisse pugida. 

Tellijale Tellijale

Lavastus liigitub paljukõneldud tehnoloogiliste vidinate kõrvalmõjude diskursusesse. Ka  pidepunkte lapates – suhte- ja suhtlusraskused, info üleküllus, pidevast võrgustumisest tulenev stress ja teiselt poolt peale pressiv «ühenduses oleku» vajadus – tundub, et see probleem on tehnoloogiateemalistes diskussioonides ühel või teisel moel pidevalt esindatud. Limiit hakkab täis saama, mistõttu on üha raskem leida uusi rakursse. Vähemasti pole seda suutnud (või tahtnud) etenduse lavastaja Valters Sīlis ega näidenditeksti autor Jānis Balodis, olgugi et neid peetakse läti teatri silmapaistvaimateks noorteks tegijateks.

Lavastuse «Nagu Soomes, aga veel parem» keskmes on küllaltki düsfunktsionaalne grupp, kelle ülesandeks on luua «midagi uut». Viimane on tänapäeva ühiskonnas erilise tähendusväljaga sõna, nagu ka «millegi vajamine». Neil kahel märksõnal toimib pea kogu turumajandus ja ka meile kümmekonna aastaga koduseks saanud rakenduste ja digilahenduste turg. Tegelikkuses ei «vaja» me uut T-särki, Nike tosse, värskeimat telefonimudelit. Veel vähem «vajame» uut äppi, Instagrami filtreid või programme, mis meid kõiges juhendavad. Ent võltsvajaduste vahelt on keeruline välja näha ja nüüd on uus äpp paljudele juba eluküsimus.

23.09.2017 26.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto