Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
27.09.2017
Eesti Tagakülg Savisaare ja Sõõrumaa valimisliit välistab Savisaare linnapeakandidatuuri (10) Tamsalu lemmikloomi ohustab mürgitaja Majandus Nafta hind on tõusuteel (1) Savisaare paralleelriigi tugisammas jagab kontrollimatult laiali maksumaksja raha (16) Välismaa Hiina suretab üheöösuhete traditsiooni Poliitiline ärevus halvas Leedu valitsuse Miks määras Putin ametisse soomeugrilaste eriesindaja? (3) Julge samm ärritab nii naabreid kui liitlasi Iraagi kurdid ütlesid eraldumisele jah Arvamus Kristi Malmberg: paremliberaali raske valik (20) Väino Rajangu: Reidi tee projekti vastased, miks te hirmutate inimesi? (5) Robert Kitt: reguleerimistuhin ja võltsturvalisus (6) Juhtkiri: «linnapank», mida valija ei kontrolli (5) Postimees 1932. aastal: vanemad jätsid maha oma 7 last! Mari Saat: üles, Narayama mäele! Lugu minu noorest haigest sõbrast (3) Kultuur NSVLi iluideaalide kehastused Kultuuri lühid Sport Eesti naistriatleet pääseb Ironmanile Kelly Sildaru ja Eesti olümpiaunistus purunes (9) Kelly Sildaru teekond Eesti rahva südamesse Blogi: PSG, Manchester United ja Basel nautisid hiilgavat õhtut Tartu Tähtvere uue rulapargi asfalt laguneb Ülikooli raamatukogu remont käib samal ajal keldrist katuseni Raeplatsile kerkivad jõuluajaks kasvuhooned Ülipika jooksuretke ajal kogutud annetused lähevad käiku Küsimus kandideerijatele: mida ette võtta, et lõppeks nurin aeglase ja ebatõhusa bussiliikluse üle? (1) Küsimus kandideerijatele: kas lasteaia kohatasu peab käima samas taktis alampalga tõusuga, nagu on praegu? Aleksandr Kirpu imestab, et temast sai õpetaja Sirle Persidski näeb koolis ehedat rõõmu Peeter Jõeloo aitab lapsi igas õppeaines Ämblikuteadlane tegutseb selle nimel, et niidud saaks taas rohelust täis Teenekas kunstiajaloolane laseb heita pilke Tartu hiilgeaega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: paremliberaali raske valik

2 min lugemist
Kristi Malmberg. FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Suur hulk Reformierakonna igipõliseid valijaid on seekordsete kohalike valimiste eel raskema valiku ees kui kunagi varem. Juba mitu erakonna juhtivpoliitikut on selgelt välja öelnud, et Tallinnas on koalitsioon EKREga täiesti mõeldav.

Seda vaid veidi vähem kui kaks aastat pärast tollase peaministri Taavi Rõivase aastalõpuintervjuud, milles reformierakondlasest valitsusjuht ütles konkreetselt, et EKRE pole salongikõlblik.

Nüüdseks, 2017. aasta sügiseks, on kõik muutunud. EKRE retoorika ei kriibi enam endisel kombel kõrva, sest oleme sellega harjunud. Üleüldine tuimastus ühiskonnas on tehtud ja sellega saavutatud ka vähemalt mingisugune salongikõlblikkus. Pealegi, märkimisväärsele hulgale Eesti inimestest meeldib seda sorti retoorika, nagu näitavad valimiseelistuse uuringud.

Mäletan veel aega, kui tundus võimatu, et Reformierakond teeks Keskerakonnaga koos valitsuse. Seda oleme nüüd näinud ja enam selline kooslus meid ei üllataks. Reformierakonna koalitsioon EKREga, esialgu kasvõi pealinna tasandil, aga praegu veel veidi puudutab. Mis seal ikka, läheb seegi üle.

Ainult et valimisotsuse langetamine on raskem kui kunagi varem. Inimesel, kes peab lugu üldistest humanistlikest väärtustest, usub võrdõiguslusse nii soolisel kui ka rassilisel tasapinnal, kuid samal ajal ei usu astmelisse tulumaksu ja muusse seda sorti ümberjagamisse, on praegu tühjad pihud. Tavapärase paremliberaali huve ei esinda selgelt enam keegi. Majanduslike vaadete poolest sobiva Reformierakonna flirt EKREga on paremliberaalile liig, inimlike väärtuste eest seisvate sotside majanduspoliitika aga ei sobi kuidagi.

Nii üritabki see õnnetu paremliberaal, kelle hääl on Reformierakonda aastaid võimul hoidnud, mõelda alternatiivsetele lahendustele. Kui IRL oleks veel Mart Laari nägu, siis oleks ju lihtne, aga ta kahjuks enam pole. Kuigi üks võimalus IRL muidugi on.

Üks põnev vastastikuse ärakasutamise projekt on Savisaare valimisliit koos Urmas Sõõrumaa ja Jüri Mõisaga, kuid selle tragikoomika on siiski liiga suur sellele liidule oma hääle andmiseks. Tõsiselt võetavatest tegijatest on veel Keskerakond, kelle käilakuju on nüüd Yana Toom. Küllap on ka Reformierakonna poliittehnoloogid analüüsinud, kas nende valija kannatab seekord välja pigem Yana Toomi või Martin Helme. Paistab, et viimane võitis. Mis pole ka ime, sest paremkonservatiivist Reformierakonna senine valija, keda näiteks ettevõtjate hulgas on parasjagu, rõõmustab kindlasti Reformi ja EKRE liidu üle.

Samas, milleks viriseda. Võib-olla ongi paremliberaali vaated lootusetult vananenud ja alustada tuleks iseenda ideoloogilisest pööramisest. Lugeda rohkem Marxi või Machiavellit ning unustada see eelmise sajandi neoliberalism ja inimõigused. Äkki ongi targem olla sama paindlik ja vastavalt vajadusele kohanduv kui sinu aastaid toetatud partei.

Seotud lood
    26.09.2017 28.09.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto