Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
27.09.2017
Eesti Tagakülg Savisaare ja Sõõrumaa valimisliit välistab Savisaare linnapeakandidatuuri (10) Tamsalu lemmikloomi ohustab mürgitaja Majandus Nafta hind on tõusuteel (1) Savisaare paralleelriigi tugisammas jagab kontrollimatult laiali maksumaksja raha (16) Välismaa Hiina suretab üheöösuhete traditsiooni Poliitiline ärevus halvas Leedu valitsuse Miks määras Putin ametisse soomeugrilaste eriesindaja? (3) Julge samm ärritab nii naabreid kui liitlasi Iraagi kurdid ütlesid eraldumisele jah Arvamus Kristi Malmberg: paremliberaali raske valik (20) Väino Rajangu: Reidi tee projekti vastased, miks te hirmutate inimesi? (5) Robert Kitt: reguleerimistuhin ja võltsturvalisus (6) Juhtkiri: «linnapank», mida valija ei kontrolli (5) Postimees 1932. aastal: vanemad jätsid maha oma 7 last! Mari Saat: üles, Narayama mäele! Lugu minu noorest haigest sõbrast (3) Kultuur NSVLi iluideaalide kehastused Kultuuri lühid Sport Eesti naistriatleet pääseb Ironmanile Kelly Sildaru ja Eesti olümpiaunistus purunes (9) Kelly Sildaru teekond Eesti rahva südamesse Blogi: PSG, Manchester United ja Basel nautisid hiilgavat õhtut Tartu Tähtvere uue rulapargi asfalt laguneb Ülikooli raamatukogu remont käib samal ajal keldrist katuseni Raeplatsile kerkivad jõuluajaks kasvuhooned Ülipika jooksuretke ajal kogutud annetused lähevad käiku Küsimus kandideerijatele: mida ette võtta, et lõppeks nurin aeglase ja ebatõhusa bussiliikluse üle? (1) Küsimus kandideerijatele: kas lasteaia kohatasu peab käima samas taktis alampalga tõusuga, nagu on praegu? Aleksandr Kirpu imestab, et temast sai õpetaja Sirle Persidski näeb koolis ehedat rõõmu Peeter Jõeloo aitab lapsi igas õppeaines Ämblikuteadlane tegutseb selle nimel, et niidud saaks taas rohelust täis Teenekas kunstiajaloolane laseb heita pilke Tartu hiilgeaega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raeplatsile kerkivad jõuluajaks kasvuhooned

2 min lugemist
Esimest korda hakkab eelolevate jõulude ajal valguskettidest jõulukuusk särama ka Kuperjanovi ja Kastani tänava ringristmikul. FOTO: Evelyn Ervin / Adam BD AS

Kalendri järgi oli läinud nädalal veel suvi, kui Tartu linnavalitsus tutvus raeplatsile kavandatava jõululinnaga, mis toob tänavu kesklinna kasvuhoonetest valgusküla. «Praegu on meil olemas jõululinna kondikava, valgusküla eskiisi kallal töö käib ning kultuuriprogramm täpsustub iga päevaga,» ütles jõulinna kavandava Tiigi seltsimaja direktor Maris Peebo.  

Kahel varasemal aastal menukat kiigemetsa raeplatsile tänavu ei tule. Sinna kerkivad esimeseks advendiks kuusiku asemel valgusküla kasvuhooned-klaaspaviljonid. Neid on vähemalt kuus, parimal juhul üheksa, ning neist moodustub nn vaheruum. 

Õhtune valgusmäng

Idee põhjenduseks on jõululinna kavandajad toonud tõdemuse: varasemad aastad on näidanud, et kaupmeestele ei meeldi jõulude ajal raeplatsil olla, sest on vihmane, külm või porine ning kaugemalt tulnud külalisi vähe. Ka tartlased ja turistid ei taha Raekoja platsil pikemat peatust teha, sest seal pole kaupmehi ning on vihmane, külm või porine. 

Järelikult on raeplatsil puudu vaheruum, kus saaks meie heitlikest ilmadest hoolimata õues siiski mõnusalt aega veeta. Valgustatud kasvuhoonetest vaheruum ongi tuulevaikne ja kuiv koht, kus on veidi soojem kui õues. Seal võib istuda ja juttu ajada, võib osta ka kuuma jooki ja vaadata aknast välja. 

Ka varakevadel uue jõululinna ideede saamiseks korraldatud küsitlusel osalenud 50 inimesest vastas 13, et sooviksid raeplatsil näha valgusmängu. See oli teisele kohale jäänud soov, esikohal oli liuväli, mida soovis raeplatsile 16 küsitletut. Miks siis valgusküla, mitte aga kõige enam soovitud liuväli?

«Liuväli on väga kallis, nii palju raha meil tänavu jõululinnaks ei ole,» vastas Maris Peebo. «Raeplatsile tuleks rajada selline liuväli, kus jääd tehakse masinatega, sest meie ilma ei või kunagi teada.» 

Puitkarkassiga kasvuhoonetest rajatakse raeplatsile küla, kust ei puudu ka kaks puidust loomadega karusselli. Kasvuhoonete vahele tekib n-ö hoov, kus on tulease ja istumiskohad. Küla keskele ja klaaspaviljonide vahele «istutatakse» raagus värvitud-kuivatatud puud, mille külge kinnitatakse pingid. 

Paviljonides võib jalgu puhata, seal loetakse lastele muinasjuttu, korraldatakse õpitubasid, müüakse piparkooke jne. Õhtuti süüdatakse paviljonides valgus. 

Raeplatsi jõululinnas, mille rajamiseks ning ürituste ja esinejatega täitmiseks kulub 44 000 eurot, saab aega veeta 3. detsembrist tuleva aasta 7. jaanuarini. 

Uuendusi on teisigi. «Linnakujundusspetsialist hakkas jõuludeks valmistuma juba jaanipäeval,» ütles Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja-linnaarhitekt Tõnis Arjus. «Nüüd on valmis jõuluvalgustuse kava, see ulatub kesklinnast kaugemalegi.» 

Kui mullu lasi linnavalitsus esimest korda jõuludeks kuusekujulise jõuluvalgustuse üles seada Ropka linnajakku viie tee ehk Aardla-Soinaste-Raudtee ringristmikule, siis tänavu lööb enam-vähem samasugune valguskettidest kuusk särama Kuperjanovi ja Kastani tänava ringil. Pisut kaugemal, vaksaliesisel platsil ehitakse tuledega kaks noort tamme. 

Uued tuled

Välja vahetatakse kogu raeplatsi ning Rüütli ja Küüni tänava tuledest «lagi». 

«Asendame sealsed külma sinaka tooniga vihma- või purikamotiivid tavalise valgusketiga,» selgitas Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna linnakujunduse spetsialist Anna-Liisa Unt. «Tavalist suurte pirnidega valgusketti on raeplatsil varemgi kasutatud, pöördumegi nüüd tagasi klassikalise lahenduse juurde.» 

Uus kujundus tuleb ka Küüni tänava valgustipostidele alates Poe tänavast Riia tänavani, et samasugune motiiv oleks kogu promenaadil.  

Ülejäänud dekoratsioonid jäävad samaks ja harjumuspärastesse kohtadesse, näiteks sildadele, Riia tänavale, Annelinnas Kalda teele ja Pikale tänaval ning Narva maanteele. 

Seotud lood
26.09.2017 28.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto