Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
27.09.2017
Eesti Tagakülg Savisaare ja Sõõrumaa valimisliit välistab Savisaare linnapeakandidatuuri (10) Tamsalu lemmikloomi ohustab mürgitaja Majandus Nafta hind on tõusuteel (1) Savisaare paralleelriigi tugisammas jagab kontrollimatult laiali maksumaksja raha (16) Välismaa Hiina suretab üheöösuhete traditsiooni Poliitiline ärevus halvas Leedu valitsuse Miks määras Putin ametisse soomeugrilaste eriesindaja? (3) Julge samm ärritab nii naabreid kui liitlasi Iraagi kurdid ütlesid eraldumisele jah Arvamus Kristi Malmberg: paremliberaali raske valik (20) Väino Rajangu: Reidi tee projekti vastased, miks te hirmutate inimesi? (5) Robert Kitt: reguleerimistuhin ja võltsturvalisus (6) Juhtkiri: «linnapank», mida valija ei kontrolli (5) Postimees 1932. aastal: vanemad jätsid maha oma 7 last! Mari Saat: üles, Narayama mäele! Lugu minu noorest haigest sõbrast (3) Kultuur NSVLi iluideaalide kehastused Kultuuri lühid Sport Eesti naistriatleet pääseb Ironmanile Kelly Sildaru ja Eesti olümpiaunistus purunes (9) Kelly Sildaru teekond Eesti rahva südamesse Blogi: PSG, Manchester United ja Basel nautisid hiilgavat õhtut Tartu Valla ja maanteeameti vägikaikavedu ähvardab muuta armastatud supluskoha mudaseks mülkaks (1) Tähtvere uue rulapargi asfalt laguneb Ülikooli raamatukogu remont käib samal ajal keldrist katuseni Raeplatsile kerkivad jõuluajaks kasvuhooned Ülipika jooksuretke ajal kogutud annetused lähevad käiku Küsimus kandideerijatele: mida ette võtta, et lõppeks nurin aeglase ja ebatõhusa bussiliikluse üle? (1) Küsimus kandideerijatele: kas lasteaia kohatasu peab käima samas taktis alampalga tõusuga, nagu on praegu? Aleksandr Kirpu imestab, et temast sai õpetaja Sirle Persidski näeb koolis ehedat rõõmu Peeter Jõeloo aitab lapsi igas õppeaines Ämblikuteadlane tegutseb selle nimel, et niidud saaks taas rohelust täis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valla ja maanteeameti vägikaikavedu ähvardab muuta armastatud supluskoha mudaseks mülkaks

2 min lugemist
Septembri lõpus loksub Koosa paisjärv tüünes rahus, kuid suvel on kaldad täis väikesi ja suuri suplejaid. Kui järve veetaset tõepoolest kahe meetri võrra alandatakse, jääb alles vaid mudas voolav ojanire, kuhu suplejail asja pole. FOTO: Sille Annuk

Vara vallas asuva Koosa küla inimesed on murelikud. Nädala alguses levisid külas kuulujutud, et juba sel laupäeval hakkab maanteeamet alandama Koosa paisjärve veetaset. Et järvel on sügavust pisut üle kahe meetri, veetaset tahetakse aga alandada kahe meetri võrra, tähendaks see, et külarahval pole armastatud ujumiskohta enam asja.

Kuulujuttude aluseks on keskkonnaametist Vara valda saadetud eelnõu Koosa paisjärve veetaseme alandamise kohta. Et aga dokumendi algusesse on märgitud «korraldus» ning seal on öeldud, et maanteeamet soovib veetaset alandama hakata 30. septembril, kardavadki kohalikud elanikud, et nende paisjärv lastakse juba üsna pea allavett. Algatatud on ka allkirjade kogumine paisjärve kaitseks.

Pole vee-ettevõte

Keskkonnaameti lõuna regiooni keskkonnakasutuse juhtivspetsialisti Helen Manguse kinnitusel sel laupäeval keegi siiski järve kallale ei lähe ning tegu on ikkagi eelnõu, mitte korraldusega. Eelnõu kaaskirjas antakse teada, et kohaliku omavalitsuse seisukohta ses küsimuses oodatakse 12. oktoobriks.

«Eelnõu koostas keskkonnaamet selleks, et anda teada maanteeameti plaanidest. See, kas eelnõu sellisel kujul formuleerub lõpuks ka veetaseme langetamise loaks või mitte, sõltub kohalikust omavalitsusest,» rõhutas Manguse.

Milles on siis aga probleem ning miks soovib maanteeamet selles kohas vähemalt sajandi asunud vana veskipaisjärve alla lasta? 

Küsimus ei olegi mitte niivõrd järves, kuivõrd veetaset hoidvas regulaatoris: selle haldaja maanteeamet soovib seadisest loobuda.

Nimelt nõuab veekogude paisutamine vee erikasutusluba, välja arvatud juhul, kui paisutatud veetase jääb alla meetri. Kuna maanteeamet erikasutusluba taotleda ei soovi, otsustati minna seda teed, et langetada veetase alla meetri. 4. septembril esitatigi keskkonnaametile teatis paisjärve veetaseme alandamise kohta.

Eks see on maanteeameti vastukäik, pakkus Väino Kivirüüt maanteeameti veetaseme alandamise teatise põhjenduseks.

«Kuna maanteeamet ei ole vee-ettevõte ja teeliikluse tagamisel pole seost paisutamisega, siis ei soovi me teerajatisele vee erikasutusluba taotleda,» põhjendas maanteeameti teemaaosakonna juhtivhaldur Annika Birk.

Ta lisas, et tänavu veebruari alguses esitati Vara vallavalitsusele seoses paisurajatisega reaalservituudi seadmise ettepanek, mis andnuks regulaatori kohaliku omavalitsuse valdusesse.

Valla vastuses seisis aga, et kuna tulevikus tooks servituut omavalitsusele kaasa rahalised kohustused, jäetakse ettepanek otsustada pärast kohalike omavalitsuse valimisi moodustuvale uuele ühendatud valdade volikogule.

Võimalik kulu

Vara vallavanem Väino Kivirüüt märkis olukorda kommenteerides, et maanteeamet soovib regulaatorit neile üle anda juba teist aastat, kuid vald tõepoolest tõrgub, kuna see võib tulevikus – näiteks võimaliku tee laiendamise korral ses kohas – tähendada vallale väga suurt rahalist kulu. «Eks see on nüüd maanteeameti vastukäik,» pakkus Kivirüüt maanteeameti veetaseme alandamise teatise põhjenduseks.

Ta lisas, et mõistagi saadab vald keskkonnaametile 12. oktoobriks oma seisukoha, ning võib arvata, et veetaseme alandamisega ei nõustuta. Veetaseme alandamiseks on tema sõnul vaja ka paisjärvega piirnevate maaomanike nõusolekut, aga kuna kõik need maad kuuluvad vallale, siis pole see nõusolek just väga tõenäoline.

«Aga seda, et laupäeval tuleb mingi vend ja laseb vee alla, ei saa olla, see oleks absurd ja pealegi seadusvastane,» võttis Kivirüüt teema kokku.

Seotud lood
26.09.2017 28.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto