Sisukord
Arter
Postimees
30.09.2017
Eesti Õiguskomisjon võttis luubi alla pedofiilid (2) Piiga oma parimais aastais 16 tähtsat Eesti-visiiti Telia katsetab Tallinki laevades 5G-võrku Süüdistuse järgi võtsid Tallinna Sadama juhid neli miljonit eurot altkäemaksu Jala saabunud Macroni saatis üksik pasunahääl Välismaa 16 tähtsat Eesti-visiiti Antonio Tajani: Euroopal on vaja rohkem liidreid (13) Arvamus Atašeest portfellita ministriks Postimees 1999. aastal: küsitlus Auf Wiedersehen, Ancelotti! Ühistupanga juhi kahvel EKI keelekool: kas tegutseda valsitaktis või marsitaktis? Tarmo Soomere: puhtast matemaatikast vinge tooteni on vaid kuus kukesammu (1) Angelal aega on Juhtkiri: lubadus on võimalus Joonas Hellerma: sõnumid tuules (30) Jelena Skulskaja veste: rumal kardab karikatuuri, tark lipitsemist Tõnu Lehtsaar: saatana sigidikud, valguse inglid, eeslid ja mökud ehk sildistamine konfliktis (3) Kultuur EKI keelekool: kas tegutseda valsitaktis või marsitaktis? Jelena Skulskaja veste: rumal kardab karikatuuri, tark lipitsemist Sport Agüero lõbureis lõppes õnnetult Mart Soidro: EPA võimlast. Nostalgiaga MM-sari teeb Tallinnas ajalugu Vormelimaailma unustatud ringrajad (1) Tarbija Telia katsetab Tallinki laevades 5G-võrku Uus iPhone maksab Eestis sadu eurosid enam kui USAs Pealinna odavaimat ostukorvi ei pakugi LiPo (1) AK Eesti kultuurilugu läbi spordi Tulekivist, koera pabulatest ja teistest toredatest leidudest Võimatu avastus autoparklast Vikerkaar loeb. Poolelutöö «Ma panen su laulu sisse…» Peeter Espak ja Vladimir Sazonov: ei islamofoobiale (33) Tarmo Soomere: puhtast matemaatikast vinge tooteni on vaid kuus kukesammu (1) Saksa valik: Jamaica kokteil või lõpuks ikka lihtsalt õlu (1) Joonas Hellerma: sõnumid tuules (30) Tõnu Lehtsaar: saatana sigidikud, valguse inglid, eeslid ja mökud ehk sildistamine konfliktis (3) Arter Deutschlandhalle Berliinis – kõige rohkem eestlaste olümpiamedalivõite näinud spordihall Fasebook võib muuta meie reaalsustaju Horoskoop Haiglajuht pani Alpides kannatuse proovile Baltimaad kavandavad juubeli puhul mitmeid ühisüritusi Ka Leedu saab saja-aastaseks! Treeneri lollus viib hoolealuse kliinikusse Sõiduproov. Subaru XV - seekord teenäitaja rollis Õnnelike leedulaste restoran Ahto Lobjakas: See, et me oleme luterlased ja oskame noa ja kahvliga süüa, ei tee meist veel eurooplasi (35) Parimad kodupelmeenid tulevad Haapsalust Vaata, mis jalad! Jüri Kolk: nii ei saa olla Kummutame müüte: tegelikult on aju treenitav ning mehed-naised võimetelt võrdsed Kaunas Euroopa kultuuripealinnaks Filmiarvustus: «Minu näoga onu» on piisav, et mõjuda naistele, kuid mõeldud siiski meestele Fotod: Tallinnas sõi kogu Euroopa (13) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ka Leedu saab saja-aastaseks!

2 min lugemist
  • Leedus alustati sajandi tähistamist siseturismibukleti üllitamisega.
  • Välja on toodud täpselt sada kohta, mida iga leedulane võiks külastada.
  • Paljuski panustatakse inimeste vabatahtlikule initsiatiivile.
Kaunase kindlus: Seda linna uhkust on kirjalikes allikates esimest korda mainitud 1361. aastal, aga kuna 16. sajandil kasutati hoonet vanglana, siis räägitakse, et öösiti kummitavad seal siiani vangide rahutud hinged. FOTO: Verni Leivak

Kui eestlased alustasid kodumaa sajanda sünnipäeva tähistamist kevadise üle-eestilise rahvamatkaga ja lätlased sajandi tammede istutamisega riigipiiride lähistele, siis nüüd on järg jõudnud Leeduni. Arter väisas Leedu välisministeeriumi kutsel Vilniust ja Kaunast just siis, kui suurtele sünnipäevaüritustele stardipauk anti.

Tellijale Tellijale

Kell on pool kümme reede hommikul. Vilniuses asuva Leedu keele ja kirjanduse instituudi saal, mis mahutab ehk kolmkümmend inimest, on ajakirjanikke täis. Mõistagi pole koht Leedu 100. sünnipäeva avaürituse paigaks valitud juhuslikult – eelmise sajandi algul ehitatud neobarokistiilis hoones elas kirjastaja, poliitik ja filantroop Petras Vileišis ning legendi järgi hoiti just selles majas hoolikalt peidetuna Leedu iseseisvusdeklaratsiooni ja hoone keldris alustati esimese legaalse leedukeelse päevalehe Vilniaus Žinios ehk Vilniuse Uudised trükkimist. Nüüdki esitletakse siin värsket, selgelt sõõrmeisse kanduva trükilõhnaga bukletit, mille nimeks on «Reisi ja koge Leedut».

Kuigi 25-leheküljeline trükis ise jätab üsna tagasihoidliku mulje, rõhutavad laua taga istuvad neli tegijat – kõik noorepoolsed naised –, et vormist tähtsam on sisu. Avalehelt leiabki Leedu kaardi, kuhu märgitud täpselt sada objekti, mida eelseisva juubeliaasta jooksul kõik leedulased, ja miks mitte ka turistid, külastada võiksid. Lehekülg haaval kirjutatakse paigad lühidalt lahti – esimeste seas mainitakse Leedu rahvusfilharmooniat ja draamateatrit, viimasena Radviliškise tuulikut. Tegijate sõnul on trükise mõte selles, et enne kui sünnipäevapidu sõna otseses mõttes pidama hakata, tuleks kodumaa ajalugu ja tema kangelasi tundma õppida.

29.09.2017 02.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto