Nüüd tsiteerime Karl Marxi või Edmund Burkeʼi, aga ei leia neist ometi väestavat eeskuju. Vanad varjud on taas kohal, et võidelda eilsetes lahingutes. Kontrastid süvenevad, aga meel ei muutu. Antiikne surmahirm on endiselt võimsam kui lootus paremale inimesele. Nii muutub ka parim diagnoos lõpuks nüriks. Tagajärjeks ligihiiliv blaseerumine sõna suhtes, kultuurimehhanismide ebalus ja humaansuse allakäik. Koguneb agressioon ja frustreeritus, mis ei leia teed läbi kultuuri sümboolsete mehhanismide, vaid prahvatab arhailises otsekohesuses, mis lükkab inimest tragöödia dekadentlikule teele, mille lõpus ootab saatuse pilgar.
Sloveenia mõtleja Slavoj Žižek on oma arvukate raamatute jaoks jõudnud filosoofia klassikud mitu korda läbi lugeda. Lõpuks veel ka Lenini, Stalini ja teiste kommunistide tekstid. Mistahes teedel ta ka ei otsiks alternatiive tänapäeva ühiskonna keerukalt põimuvate korruptsioonimustrite ületamiseks, tuleb ka temal ajakirjaniku küsimusele paremast maailmast vastata sõnadega: complete hopelessness. See on tragöödialik avaldus, mis nendib, et ükski moralism või ühiskondlik utoopia ei näi töötavat maailmas, kus vale ja näivus on piisavalt nahaalsed, et hoida tõe instantsi – inimese südant – oma pantvangis.
Aga kas te olete ajakirjanduse vahendusel kuulnud, kuidas hääletasid riigikogu saadikud metsaseaduse muutmise vastuvõtmisel? Kuidas hääletasid seal IRL, EKRE, Reformierakond jt? See toimetati vargsi 14. juunil, küüditamise mälestuspäeval. Need küsimused lähevad ehk tuulde, aga see on seesama süüta tuul, mis puhub pidevalt, külvates salajas seemneid homse imestuse tarbeks.
See on otsekui tuul augustikuus William Faulkneri romaanis «Augustivalgus»: tuul puhub suviselt vastu põske ja ümberringi on soe lõputa suvi. Ja ometi on selles tuules esimene vaevuaimatav märguanne, et sügis on teel, muutus saab olema suur ja küpse suvi vahetab oma lopsakad dekoratsioonid millegi sootuks muu vastu.
Kurjad lilled pole veel nii kõrged, et tragöödiaga ühte laulu laulda. Ei maksa maha magada seda, mida veel muuta saame. Ei saa tingimata vältida vigu, aga saab õppida neid tõdema. Nii võivad mõnedki koormad puulehtedena variseda. Lootus on jätkuvalt suur.