Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
28.09.2017
Eesti E-ehmatuse ravim töötati välja nädalatega (4) Fotod ja video: seadus lubab asotsiaalil turuväravas tolkneda Eesti sajanda sünnipäeva vastuvõtt peetakse Tartus Digikohtumisele tulijad kogevad Tallinnas tipptehnoloogiat Välismaa Ameerika psühhiaatrid: Trumpi vaevab ilmselt raske vaimuhaigus (25) Olematu keele tapmine (1) Ungari ähvardab omakeelse hariduse pärast tõkestada Ukraina tee Euroopa Liitu (2) Arvamus Mihkel Mutt: sallimatust ei tohi sallida (48) Juhtkiri: probleem on lahendatud (1) Juhan Mellik: minu tõde, sinu tõde (3) Taavi Veskimägi: nähtamatu käsi energiaturul (2) Edasi 1967. aastal: James Bond tegutseb Balti riikides Kultuur VAT Teater jõudis meheikka Kultuuri lühiuudised Head reisi, NUKU Teater! Sport Eestlaste punalipp vs. Moskva politsei Tänak: tahan jätkata Fordis Karl Kruuda jäi Hyundai WRC-tiimi ukse taha Käsipallis kipub tänavu minema nagu korvpallis Finaalipääset jahtiv neljapaat põrgukuumuses hinnaalandust ei tee Balti liiga elab viikingite väe ootuses Tallinn Fotod ja video: seadus lubab asotsiaalil turuväravas tolkneda Tartu Eesti Vabariigi juubelivastuvõtt peetakse Tartus (1) Vanemuise uuendamine käis kahel suvel ja nõudis üle 14 miljoni euro Peeter Ernits: ma ei usalda vabariigi valimiskomisjoni (3) EKRE linnapeakandidaat Indrek Särg: asju tuleb teha rahva huvides (1) Vanemuise suur maja kerkis läinud sajandi algul ehitatud juugendhoone varemete asemele Nikita Hruštšovi ärgitusel (1) Peetri tiigi kaldal võib nüüd ka välijõusaalis rassida Uueneva aia ehteks saab Luunja enda roosisort Lasteaed astus digiajastusse Aparaaditehases avab tuleval kuul uksed toidupood ühes kohvikuga Rahvusväeosade sünd: eesti polgust Eesti sõjaväeni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uueneva aia ehteks saab Luunja enda roosisort

2 min lugemist
Vallamaja ja jõesadama vahel asuvas roosiaias leiab peenraid, kus roosid alles õitsevad. FOTO: Margus Ansu

Pikalt on Luunjas räägitud roosiaia uuendamisest, kuid nüüd on plaanid muutunud konkreetsemaks. Aasta lõpuks loodab vald kujundada maastikuarhitektide abiga aiale moodsama välimuse, uus roosisort «Luunja» on aga juba sündinud ning tuleval kevadel istutatakse neist rosaarium.

Tuleb konkurss

Roosiaed ise asub vallamaja ja jõesadama vahel kivimüüridega piiratud alal ning on ligi 1,9 hektari suurune. Rosaarium on sellest umbes kolmandik.

Valla majandusnõuniku Harri Lepa sõnul arutati roosiaia tulevikku viimati üleeilsel kokkusaamisel vallarahvaga ning asjad on praegu nii kaugel, et juba sel sügisel kutsutakse maastikuarhitekte võistlusele esitama oma ettekujutust aia arendamisest. «Aasta lõpuks loodame jõuda projektini,» sõnas ta.

Tuleval kevadel istutatakse rosaariumisse ka uus roosisort «Luunja». FOTO: Kaire Vahejõe

Rosaariumi soovitakse hakata ümber kujundama järgmisel aastal.

Selle uuendamiseks taotles MTÜ Lohkva Külaselts raha Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt. Kogu projekti maksumus on 28 000 eurot. Lisaks toetavad mittetulundusühingu juhatuse liikme Kaire Vahejõe sõnul roosiaia uuendamist ka paljud kohalikud ettevõtted ja inimesed. Rosaarium tuleb praegusega võrreldes ilmselt veidi teise kohta. «Kui ilm vähegi lubab, tahaksime istutamist alustada maikuus,» ütles Vahejõe.

Eesti tuntumaid roosikasvatajaid ja -aretajaid Mart Ojasalu leidis, et Luunja roosiaed on nende lillede kasvatamiseks väga soodne ja ka muidu ilus koht. «Tore, et aed kätte võetakse,» lisas ta. Samas manitses Ojasalu, et roosiaeda rajada on väga lihtne, seda hooldada sellisel tasemel, et asjast ka rõõmu oleks, üsna vaevarikas ja kulukas.

Oma sort

Roosiaia ehteks saab päris oma roosisort, mis kannab nime «Luunja». Ojasalu aretas selle roosisordi «Heinrich Siesmayer» alusele. Juuli lõpus käis valla komisjon Ojasalul külas ning roos pälvis komisjoniliikmete üksmeelse heakskiidu. Nii otsustatigi, et seni veel nimeta olnud sort saab Luunja nime.

«Luunja» on keskmise täitumusega kobarõieline taim, mis on piisavalt külmakindel ja haigustevaba, kirjeldas aretaja. Kasvult pigem tugevakasvuliste rooside hulka kuuluv taim võib kasvada 80–120 sentimeetri kõrguseks ja tal on palju punaseid õisi. Ojasalu rääkis, et tänavune suvi oli roosikasvatajatele raske, kuna täidisõielised roosid kippusid vihmas ja jahedas mädanema minema. «Luunja» on aga keskmiselt täidisõieline, mistõttu saab vesi sellelt maha joosta, ning roos oli ilus ka sel suvel.

Ojasalu lisas veel, et ühe roosisordi aretamine võtab aega vähemalt neli aastat, tema kuldne iga jääb vahemikku 12–15 aastat, seejärel vajavad taimed uuendamist.

Seotud lood
27.09.2017 29.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto