Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
29.09.2017
Eesti Eesti ehitusplatsidel sünnivad imed (16) Skandaalne EVR Cargo tehakse börsikõlblikuks Mees ahistas Mustamäel kümneaastast tüdrukut Politseis ringlevad vale maksetähtajaga trahviblanketid Jahimehe tapmine paljastas nõrga järelevalve (10) Majandus Skandaalne EVR Cargo tehakse börsikõlblikuks Kasinuspoliitika fänn lahkub Välismaa Alaealisele seksisõnumeid saatnud seadusandja läheb vangi Eurosaadik: Hispaania kultuur ei ole ainult kastiilia kultuur (2) Iseseisvuslasi toetavad Vene häkkerid ja propagandakanalid (28) PERSOON. Kas puutumatu Hicks suudab Trumpi ohjeldada? Politsei valmistus blokeerima iseseisvuslaste valimisjaoskondi (2) Emmanuel Macron loodab Tallinnas Euroopa liidreid veenda (1) Arvamus Üliõpilased Rein Langile: käed tudengi rahakotist kaugemale! (1) Aivar Reinap: surm pimedal maanteel (5) Mari Järvelaid: etanoolil pole emotsioone (7) Andres Ammas riigieelarvest: õnn tuli meie õuele ja õu sai õnne täis (7) Andrus Karnau: kust kärpida? (4) Postimees 1930. aastal: kääridega! Kärpimised riigieelarve koostamisel Juhtkiri: Eesti ehitab võõrtööliste kätega (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Tammsaare tee pikenes Kultuur Fotokuu – festivalist kunstibiennaaliks Aja auk. Hugh Hefner – pidžaamas mehe elu ja pärand Muusikapäev täidab kogu Eesti riigi muusikaga Sport Häbistav kaotus maksis töökoha Pärnus mängivad tänavu vaid eestlased. Rannula: võidab meeskond, mitte rahvus Säästuprogrammiga finaali!? Eesti neljane hiilgas taas Väikese Kalevi suur võimalus AK Aja auk. Hugh Hefner – pidžaamas mehe elu ja pärand Peeter Langovitsi tagasivaade: Tammsaare tee pikenes Tartu Nüüd võib käia kahe uue teerajaja jälgedes Maavalitsusest tühjaks jäävas majas asuvad tööle teised riigiametnikud Kuulutused, 29. september 2017 Suur jalgpalliturniir toob lähiriikide noored vutiässad Tartusse Esimene aasta ERMi uues majas: külastajate hulk ületas kõiki ootusi Poisid panid kogu kooli tantsima Contra jookseb Tartust Lätti Kas soovite näha lõigutud inimkeha? Aga palun! Tartu ülikool vajab aastas kümmekond surnukeha Nikolai Põdramägi: Tartu vajab uut kultuurimaja (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Esimene aasta ERMi uues majas: külastajate hulk ületas kõiki ootusi

2 min lugemist
Eesti Rahva Muuseumi direktor Tõnis Lukas usub, et aastal 2020 astub majja külastaja, kes ei mahu enam ühe miljoni sisse. FOTO: Margus Ansu

Täpselt aasta tagasi, 29. septembril avas Eesti Rahva Muuseum (ERM) Raadil oma uue kauaoodatud maja uksed. Kui veel planeeriti muuseumihoone ehitust, arvasid väliseksperdid, et üle 175 000 külastaja aastas sinna ei lähe.

ERMi direktor Tõnis Lukas nii skeptiline polnud ja prognoosis esimeseks aastaks 
200 000 külastust. Tegelikkus aga ületas muuseumipere ootused, sest tänavu 22. septembril sai täis 300 000 külastust. Lukas arvas, et 1. oktoobriks peaks see arv olema viie tuhande võrra suurem. 

Külastajatest ligi 90 protsenti on eestlased ning piletitulu teenis ERM esimese aasta jooksul 1,2 miljonit eurot. 

Uus aasta, uus näitus

Muuseumis on õigupoolest käinud veel rohkem inimesi, sest seal korraldatakse ka konverentse ja kultuuriüritusi. Muuseum peab Lukase sõnul arvestust näitusekülastajate kohta. Kui liita kõik konverentsidel ja teatrietendustel käijad, on külastuste arv oma 20 000 võrra suurem. 

Järgneval muuseumiaastal loodab Lukas muuseumis näha sama palju inimesi kui esimesel aastal. «Kui tuttavad on silmad maha löönud ja tunnistanud, et pole veel muuseumisse jõudnud, siis olen öelnud, et nad peavad kiirustama, et olla esimese miljoni hulgas,» ütles ta. Miljon külastust võiks tema arvates täituda 2020. aastal. 

Külastajate arvu sadades tuhandetes ei saa igavesti hoida ja millalgi tuleb aeg, kui nii Eesti rahvas kui ka meie sõbrad ja külalised on esimese ringi ära käinud. 

Nii tuleb muuseumil kogu aeg uueneda, et aastate pärast oleks inimeste huvi sama suur. Selleks tuleb näiteks ekspositsioone uuendada. Järgmisel neljapäeval, 5. oktoobril avataksegi uus, moele keskenduv näitus. 

Moenäitus on teine osa rahvarõivaekspositsioonist, mis on avatud selle aasta suvest. Uue ajutise näituse märksõna on rahvuslik disain rõivatootmises, välja on pandud 132 kostüümi. Nende rõivaste õmblemisel on kasutatud rahvakunsti motiive. Valikus on Eesti tipp­disainerite mood. Muuseumi avalike ja välissuhete juht Kaarel Tarand vihjas, et külastaja näeb seal üsna palju riideid, mis on olnud presidendi vastuvõtul. Näituse kõige tuntum kleit kuulus Evelin Ilvesele. 

Uue ajutise ekspositsiooni kõrval uueneb püsinäitus «Kohtumised». Praegu on ettevalmistamisel laastudest tabloo, millelt saab näha fakte eestlaste hariduse, sissetuleku, tervise, liikluspildi ja palju muu kohta. «Ükskõik mida arvudega saab iseloomustada, seda hakkab nägema. See annab raami, mis see Eesti on ja kes siin elavad,» tutvustas Lukas.  

Linnarahvas peole

Praegu kavandab muuseum samuti järgmise aasta suurt näitust, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Seda saab näha 2018. aasta sügisest ja selle fookuses on 1980ndate lõpp ja 1990ndate algus ehk aastad, kui Eesti ühiskond taasiseseisvumise eel ja järel tuntavalt muutus.  

Enne kutsub ERM linnarahvast aga oma uue maja esimesele sünnipäevale pühapäeval, 1. oktoobril. Muuseumi sillapealsel alal esinevad muusikud. Üles astuvad nii Musaklubi laululapsed ja -noored kui ka  Elleri muusikakooli rütmimuusika osakonna lauljad. Peo lõpetab ansambel Kukerpillid. Üritus on kõigile tasuta. 

Seotud lood
28.09.2017 30.09.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto