Sisukord
Arvamus
Postimees
30.09.2017
Eesti Õiguskomisjon võttis luubi alla pedofiilid (2) Piiga oma parimais aastais 16 tähtsat Eesti-visiiti Telia katsetab Tallinki laevades 5G-võrku Süüdistuse järgi võtsid Tallinna Sadama juhid neli miljonit eurot altkäemaksu Jala saabunud Macroni saatis üksik pasunahääl Välismaa 16 tähtsat Eesti-visiiti Antonio Tajani: Euroopal on vaja rohkem liidreid (13) Arvamus Atašeest portfellita ministriks Postimees 1999. aastal: küsitlus Auf Wiedersehen, Ancelotti! Ühistupanga juhi kahvel EKI keelekool: kas tegutseda valsitaktis või marsitaktis? Tarmo Soomere: puhtast matemaatikast vinge tooteni on vaid kuus kukesammu (1) Angelal aega on Juhtkiri: lubadus on võimalus Joonas Hellerma: sõnumid tuules (30) Jelena Skulskaja veste: rumal kardab karikatuuri, tark lipitsemist Tõnu Lehtsaar: saatana sigidikud, valguse inglid, eeslid ja mökud ehk sildistamine konfliktis (3) Kultuur EKI keelekool: kas tegutseda valsitaktis või marsitaktis? Jelena Skulskaja veste: rumal kardab karikatuuri, tark lipitsemist Sport Agüero lõbureis lõppes õnnetult Mart Soidro: EPA võimlast. Nostalgiaga MM-sari teeb Tallinnas ajalugu Vormelimaailma unustatud ringrajad (1) Tarbija Telia katsetab Tallinki laevades 5G-võrku Uus iPhone maksab Eestis sadu eurosid enam kui USAs Pealinna odavaimat ostukorvi ei pakugi LiPo (1) AK Eesti kultuurilugu läbi spordi Tulekivist, koera pabulatest ja teistest toredatest leidudest Võimatu avastus autoparklast Vikerkaar loeb. Poolelutöö «Ma panen su laulu sisse…» Peeter Espak ja Vladimir Sazonov: ei islamofoobiale (33) Tarmo Soomere: puhtast matemaatikast vinge tooteni on vaid kuus kukesammu (1) Saksa valik: Jamaica kokteil või lõpuks ikka lihtsalt õlu (1) Joonas Hellerma: sõnumid tuules (30) Tõnu Lehtsaar: saatana sigidikud, valguse inglid, eeslid ja mökud ehk sildistamine konfliktis (3) Arter Deutschlandhalle Berliinis – kõige rohkem eestlaste olümpiamedalivõite näinud spordihall Fasebook võib muuta meie reaalsustaju Horoskoop Haiglajuht pani Alpides kannatuse proovile Baltimaad kavandavad juubeli puhul mitmeid ühisüritusi Ka Leedu saab saja-aastaseks! Treeneri lollus viib hoolealuse kliinikusse Sõiduproov. Subaru XV - seekord teenäitaja rollis Õnnelike leedulaste restoran Ahto Lobjakas: See, et me oleme luterlased ja oskame noa ja kahvliga süüa, ei tee meist veel eurooplasi (35) Parimad kodupelmeenid tulevad Haapsalust Vaata, mis jalad! Jüri Kolk: nii ei saa olla Kummutame müüte: tegelikult on aju treenitav ning mehed-naised võimetelt võrdsed Kaunas Euroopa kultuuripealinnaks Filmiarvustus: «Minu näoga onu» on piisav, et mõjuda naistele, kuid mõeldud siiski meestele Fotod: Tallinnas sõi kogu Euroopa (13) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: lubadus on võimalus

2 min lugemist
EKRE valimisreklaam. FOTO: Elmo Riig

Poliitikal on tänapäeval sarnaseid jooni reklaamindusega. Koolist on meil näiteks meeles, et «kordamine on tarkuse ema», ning sama kehtib ka näiteks reklaami puhul, kuna nende kordamine suurendab läbimüüki, kus juures hea ja veenev reklaam võib seda teha mitmekordselt, samas kui halvasti tehtud reklaam võib tarbija meelitada konkurendi juurde. Kordamine on tarkuse ema ka poliitikutele, sest poliitilistel jõududel, kel õnnestub sagedamini pöörduda ühiskonna poole, on paremad väljavaated edule valimistel. Seepärast käib äge rebimine pildile pääsemiseks ning tõeline professionaal naaseb Ameerika müügimehe kombel uksest välja visatuna akna kaudu.

Lubaduse andmine pole selle täideviimise garantii, ent kellelegi antud lubadus on võimalus midagi saavutada või paremaks muuta. Sama kehtib ka poliitikute kohta, keda valitaksegi selleks, et nad tegutseksid olulistes sfäärides, mis puudutavad meid kõiki, ning langetaksid valikuid, millest sõltub kogu ühiskonna heaolu. Valimiste eel antud lubadused ei ole samas ametlik dokument, mille eiramise eest võiks valija nad näiteks kohtusse anda, vaid pahatihti poliitikutele demagoogiline käeharjutus.

Ka seekordsetel kohalikel valimistel on oma koht traditsioonilistel populistide lubadustel anda valijatele raha ning näidata koht kätte nendele, kes nende õnne takistavad. Näiteks on Tallinnas lubanud EKRE koha kätte näidata hispaania teetigudele ning teha elu kibedaks Tartu bussijaamas ja selle ümbruses inimesi tülitaval lumpenil. Savisaare ja Tegusa Tallinna valimisliit on aga lubanud paigaldada mänguväljakutele paanikanupud. Plaane, mille realiseerimine on ebatõenäoline, leidub teistelgi. Nii peibutavad sotsiaaldemokraadid tallinlasi köisraudteega all-linna ja Toompea vahel ning Tallinnas osaleb ka valimisliit, kelle keskne lubadus on rajada metroo. Rääkimata sellest, et kohalike valimiste võitlusesse on häälte püüdmiseks toodud hulk teemasid, mille lahendamine ei kuulu linna- ega vallavolikogu kompetentsi.

Põhimõtteliselt võiks ju samasuguse eduga valijatele lubada ka näiteks head ilma – et aasta ringi paistaks päike ja oleks soe. Inimestel on kalduvus unustada. Eriti kiiresti unustavad nad ära selle, millega neil otsest kokkupuudet pole, ning sellele osa poliitikutest loodabki. Samas on lubadused midagi väärt ainult siis, kui neid peetakse. Vastavalt antud sõna pidamisele või siis pidamata jätmisele kujundavad inimesed oma suhtumise selle andjasse. On võimalik petta osa rahvast kogu aeg või kogu rahvast mõnda aega, kuid mitte kogu rahvast kogu aeg, on kunagi öelnud Ameerika president Abraham Lincoln.

Seotud lood
29.09.2017 02.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto