Sisukord
Uudised
Tänane leht
02.10.2017
Eesti «Kui minu vanematel läheb hästi, läheb hästi ka mul.» Eesti lühiuudised Narvas seisavad vastamisi need, kes võiksid ka kõrvuti seista Mesikäpp ründas ajujahil olnud jahimeest Rakveres arutatakse keskuse loomist Saaremaal jagatakse ahvatlevaimat pirukat Pärnu linnapea toolile istub Kivimägi või Simson Loobujate ja uute tulijate pealinn Valimisliit tahab Järvamaal haldusreformi jätkata Valimisliidud tüürivad Peipsi kaldal ainuvõimu poole Tallinnas seisavad ees muutused valitsemises (1) Viimsis peibutavad valijaid üle riigi tuntud nimed Majandus Coop Pank: päästame suurpangad maal olemise painest Välismaa Kataloonia näitas ebaseadusliku referendumiga Hispaaniale hambaid (1) Kataloonia referendumi sõjatandriks sai internet (5) Arvamus Ivan Makarov: «Kaarnaküla» lõpp tuleb niikuinii (9) Taavi Minnik: Kremli haldjast ristiema (7) Postimees 1937. aastal: Mussolini ja Hitleri rahukuulutus Mati Hint: tihe rebimine oletamise ja tahtliku valetamise rekorditele (13) Juhtkiri: kuidas tuleks suhtuda Kataloonia referendumisse? (32) Aare Tark: Eesti majandus tormikindlaks (1) Kultuur Evi Arujärv: mulle sobib kultuur, milles on vaikust ja ruumi (1) Sport Alusalu püstitas Eesti rekordi Ferrari valu ja valu Referendum röövis Barcelonalt publiku, kuid mitte võitu Teever ja Tulevik tõid Levadiale lootuse Teadus Kaval uuring näitas, kuidas Vikipeedia salaja teadusartikleid mõjutab Tartu Väsinud suhet filmis mängides tuli kaamera ees olla ka alasti Reiniku kooli õpilased pääsevad viimaks pargist uuele staadionile Tartu ühendjaoskond vajab politseinikke juurde Küsimus kandideerijatele: kas üldse ja kui, siis mis nipiga kavatsete ükskord Tartu tänavad heasse korda saada? Dementse eaka hooldaja vajab ka ise tuge (1) Õpetamine paelub parimaid ka neljakümne tööaasta järel Asfaldiga korvpalliväljak õpilasi mängima ei meelita Viivi-Helbe Peljuhhovska: miks tuleks valida Eestimaa Ühendatud Vasakpartei? (1) Küsimus kandideerijatele: kas linnaraamatukogule tuleb ehitada uus hoone ja mis peaks saama kunstimuuseumist? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Küsimus kandideerijatele: kas linnaraamatukogule tuleb ehitada uus hoone ja mis peaks saama kunstimuuseumist?

3 min lugemist
Magistri tänavale planeeritud Tartu linnaraamatukogu ja kunstimuuseumi ühishoone arhitektuurivõistluse võitnud töö «Palimtsest». FOTO: Sille Annuk

EKRE

Arvestades Tartu ülikooli vähenenud üliõpilaste hulka (neid on viimasel kümnendil vähenenud pea kolmandiku võrra), saaks osa raamatukogu kasutamise koormust jagada ka ülikooli raamatukogule, mille remont on lubamatult veninud. Seega veel ühe suure raamatukogu ehitamise asemel tooksime esile vajaduse laiendada ja paremini varustada linnaosade haruraamatukogusid, et need hakkaksid jõulisemalt täitma kohalike asumite vaimse keskuse rolli ning aitaksid kujundada linnaosade nägu. Kunstimuuseumiks Tartu linnal raha praeguses eelarves ei jätku, ent kui selle rajamiseks üleriigilisest rahast sõlmitakse kokkulepe, siis saab edasi mõelda.

Isamaa ja Res Publica Liit

Linnaraamatukogu võiks jääda oma praegusele asukohale. Hoonet võiks korrastada ja tingimusi parandada. Ettepanekud ja algatused kunstimuuseumi saatuse kohta peaksid olema laiemal arutelul ja vastuste leidmine tulema koostööst kunstirahva endaga.

Keskerakond

Küsimus etteantud vastusega? Meie digiajastul on raamatukogude roll ühiskonna elus väga kiiresti muutunud ja muutub veelgi. Näeme raamatukogu laiema profiiliga kultuurikeskuse koostisosana. Veelgi enam – Eestis valitsevast ametkondlikust killustatusest tuleb üle saada ning rajada Tartusse terviklik teaduslikke ja rahvaraamatukogusid ühendav võrgustik. 

Reformierakond

Tartu linnaraamatukogu, rahva­ülikool, noortekeskused, tudengid ja paljud teised vajavad ajakohaseid ning väärikaid ruume südalinna kultuurikeskuses. Seisame selle eest, et selle kauaoodatud hoone rajamine algaks järgmise nelja aasta jooksul. Pargiala ja laste mänguväljak peab koos kultuurikeskusega moodustama ühtse terviku ja kesklinna pargist peab saama Tartu kõige kultuursem park.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Raamatukogu ja kunstimuuseumi ees on Tartu linnal juba vana võlg: tasume selle linnaraamatukogu ja kunstimuuseumi ühishoone rajamisega. Tartu on oluline kunstikeskus ja muuseum peab meile jääma. Õigupoolest on selline lahendus Tartu kesklinna üldplaneeringus juba ka ette nähtud. Tulevasel ühishoonel on aga laiem mõju linnaruumile: uus kultuuritempel toetab Tartu linnasüdame arengut, toob kesklinna rohkem tartlasi ja muidugi turiste, ning see toetab nii ka ettevõtlust. Ühishoone kõrvale kujundame Küüni tänava rohealast tegevusterohke linna­pargi.

VL Südamega Tartu

Linnaraamatukogu juurdeehitis on üks neist paljudest teemadest, kus Reformierakonna hämarad ärihuvid kahjustavad otseselt linna huve. Aastaid plaanitud Kompanii tänava juurdeehitisele tõmmati viimasel hetkel pidurit, kuigi oli juba korraldatud arhitektuurivõistlus ning välja valitud esinduslik ja stiilne võidutöö Palimtsest. Juba ainuüksi konkursi korraldamise kulud ulatusid ligi 100 000 euroni. Reformierakond tühistas konkursi ja tahab nüüd juurdeehitise asemel püsti panna kesklinna hotelle teenindavat parkimismaja. Südamega Tartu seisab selle eest, et Palimtsest plaanitud kujul püstitataks ja lubab poole selle mahust parkimismaja tarbeks. Puutumata jääb kesklinna park, raeplatsi viltune maja säilib kunstimuuseumina, nagu ka ERMi Kuperjanovi tänava hoone. Kunstimuuseumi kogusid tasub aga hoiustada Raadil, uues ERMis.  

VL Tartu Eest

Esmalt tuleks mõelda, kas linnaraamatukogu täidab linlaste jaoks sama funktsiooni, mis aastaid või aastakümneid tagasi. Kas see täidab tartlaste tänapäeva ja tuleviku vajadusi? Kui palju raamatu­kogu funktsioone asendab tänapäeval digimaailm? Kindlasti on raamatute laenutussüsteem mingisugusel kujul oluline, aga kas selleks peab just ehitama uue hoone? Võimalus on ju liita raamatukogu reaalse tõmbekeskuse külge, mida inimesed nagunii pidevalt külastavad. Sel juhul täiendab üks funktsioon teist.

Mis puudutab kunstimuuseumi, siis sama teema. Enne peaks välja selgitama praegused probleemid ja reaalsed vajadused. Seejärel pakkuma optimaalse lahenduse.  

VL Tartu Heaks

Linnaraamatukogu ruumid ei ole mugavad ei lugejatele ega raamatukogutöötajatele. Esmalt tuleb kaaluda laiendamise võimalusi raamatukogu naaberkinnistule (Magistri tänaval). Riigi plaanidest kunstimuuseumi tuleviku kohta on meile teada vaid omandivormi muutmise kava (riigimuuseumist sihtasutuse hallatavaks). Uue muuseumihoone ehitamise, lisaruumide otsimise või muu sellise kohta meil infot pole. 

Olukorras, kus linnal endal investeeringuteks raha napib, ei pea me mõistlikuks arutada kunstimuuseumi munitsipaliseerimise plaane.

Ühendatud Vasakpartei

Tõmbame nüüd kultuuriasutuste ehitamisest hinge ja katsume mõelda kultuurikasutajate järelkasvule ja heaolule, näiteks teedele ja tänavatele, haridusele ja tervishoiule.

Seotud lood
30.09.2017 03.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto