Sting hüpnotiseeris publiku muusikaga?

Stingi kontsert Saku Suurhallis.

FOTO: Eero Vabamägi

Miks mõni muusik jääb hetkesähvatuseks, teisest saab aga aja märk ja helimaag, kes aastakümneid kuulajaid oma kütkes hoida suudab? Sting on artistina võimas igas aspektis. Tal on ainulaadne sametine ja samas mässumeelne tämber, erakordselt kirgas loovus, tema kontol on ilmselt rohkem rahvusvahelisi hitte kui kellelgi teisel. Kuid see pole veel Stingi mõjuvõimu võti. Asi on ikka inimeses endas. Sting astub lavale ja tema energia ning südamlik vahetus täidab kogu ruumi, seda jätkub isegi staadionimõõdus Saku suurhalli soojaks kütmiseks. 29. septembril õnnestus Stingil maailmaturnee «57th & 9th» käigus taas ka Eesti rahvast raputada ning emotsionaalselt õhku tõsta.

Kontsert algas üllatusega esimesest hetkest. Külalised alles kohmerdasid koridorides, sest kõik on ju harjunud, et muusikud lasevad end lavale oodata ja aplausidega välja meelitada. Aga ei midagi sellist!

Ei mingit soojendust, täpipealt kell kaheksa on artist laval ja esitab täie energiaga üht albumi «57th ja 9th» signatuurlugudest «Heading South On The Great North Road». Täpsuse trikiga on muusik sama turnee käigus ennegi rahvast rabanud – sekundi pealt lavale astumist tähelt ei ootaks! Loo lõpuosas liitus isaga tuurikaaslane, üks Stingi kuuest musikaalsest lapsest Joe Sumner. Tõtt-öelda kõlas lugu meeste kahehäälses harmoonias isegi veel ägedamalt ja vägevamalt kui originaalis. Ning eesti keeles lausutud tervitussõnad võitsid kohe südamed.

Teisest loost võttis kontserdi üle Stingi poeg. Kes juhtus viibima kusagil kõrgemal rõdul, oleks võinud vabalt arvata, et Sting jätkab mingite üllatavate uute lugudega. Joe Sumner on lihtsalt oma isaga niivõrd sarnane nii välimuselt kui tämbrilt.

Stingi teatakse tema imekaunite ballaadide järgi ja nii mõnigi fänn tuli kohale eeskätt selleks, et taas kord tunda, kuidas «Fields of Gold», «Shape Of My Heart» või «Fragile» taas külmavärinad jooksma panevad. Kontserdi üldine atmosfäär oli aga pigem ülevoolav ja energiaküllane. Sest Sting on tugev tegija terves laias skaalas – ta rokib rahva maast lahti täpselt samasuguse laisa viipega, nagu ta publiku ka pisaraid valama paneb.

Stingi energia on fenomenaalne! Lisaks ülimale professionaalsusele muusikuna oskab ta energeetikat väga teadlikult ka juhtida. Muusikaelamuse põhjakihtides kulgesid lainetused, mis hüpnotiseerisid kuulajaid, suunasid kohati vastu võtma ja kaasa kargama ning siis jälle endasse vaatama. Nii mõnigi artist teeb selle vea, et hakib tervikliku kontserdi lugudeks, mis igaüks võib olla eraldi meistriteos, kuid vahepeal jõuab maagia hajuda. Sting hoidis pinget igas sekundis.

Sting on kahtlemata ka üks neist supertähtedest, keda lihtsalt peab kuulama otse ja lavalt, sest ükski helikonserv ei anna edasi sama energeetikat. Samuti mängib ta oma looduga nagu Jumal – komponeerib lugusid laval ringi, sulatab ühe hiti teisesse. Näiteks «Roxanne» ja «Ain’t No Suhshine» helikokteil polnud küll esmaettekandel, kuid kõlas väga värskelt, ning sarnaseid sissesulamisi, kõrvalepõikeid ühes loos või üllatavaid üleminekuid pakkus kontsert külluses. Või mis veelgi parem – improviseerib mõne lummava intro, mida polegi võimalik kusagil järele kuulata, kuna see on just selles saalis ja sellel hetkel sündinud.

Kuid hoogsad palad, mis mulluselt albumilt juba hitiks tõusnud, näiteks «I Can’t Stop Thinking About You», «50,000» ja «Petrol Head», said muidugi maha mängitud. Kes armastab just seda Police'i-Stingi, sai kindlasti, mida ootas, ja ülivõrdes.

Stingi kontsert jääb kahtlemata meie muusikasügise krooniks. Kõik need, kes hoolimata piletidefitsiidist ja Euroopa peaministrite kohalolekust tingitud liiklustakistustest läbi raskuste kohale murdsid, said kaasa killukese kõige ehedamat tähistaevast. Muusikaelamuse, mis kumiseb veel mitu päeva kõrvades kaasa. Kellel oli ebaõnne koduväljaku kontsert maha magada, saab kiiremas korras Stingile veel järele kihutada. Oktoobri alguses astub ta sama tuuri raames üles Peterburis, Moskvas ja Kiievis – pole kah kuigi kauge kuulama minna.

    Tagasi üles