Sisukord
Arvamus
Postimees
04.10.2017
Eesti Haldusreform võtab kümnetelt tuhandetelt valimise isu (17) Kutser ei suutnud kohtule oma haigestumist tõendada (2) Sajad laevavrakid ootavad avastamist ja kaitset (1) Galerii ja video: kuidas näeb välja värskelt avatud filmimuuseum? Majandus Järjekordne Euroopa lennufirma pankrotis Üürikorterite projekt käivitub novembris (6) Puidutööstur: me ei aja kärbseid pähe – metsa jätkub (10) Välismaa Las Vegase tulistaja motiiv on segane Ameeriklased relvadest ei loobu Pinged jätkusid streigiga Buldooser Trump rammib jälle Nudistid tahavad alastikultuuri arendada Arvamus Juhtkiri: valimata jätmine on viga (11) Tallinna punased jooned - suur küsitlus Neeme Korv: Tallinna paralleelmaailm ja assortiikarp (1) Edasi 1990. aastal: ühinemisöö Saksamaal Kultuur Agu Pilt – kleidid staaridele Sport TLÜ/Kalev loodab Falli jalule aidata Margus Kiiver Kataloonia MM-rallist: kirglik taktikamäng kruusal ja ringrajal Konstantin Vassiljev: vahel tunnen, et minult oodatakse imet Andres Sõbra korvpallikommentaar: Tartu seis tundub kurb, Taltsi ja Soku parim enne on möödas Tartu Uus kaarsild kiirgab ja heliseb (1) Käsitöötund paneb poisidki õhinal õmblema Kallaste volikogu valis endale vaid paariks nädalaks esimehe Küsimus kandideerijatele: mida võtate ette, et senisest enam ülikoolide lõpetajaid jääks Tartusse? Arvutiklass käib õpetajaga kohvris kaasas Kust tuleb raha Arena ehitamiseks? Tartu ülikooli endine kirik muutub oktoobrikuus kinoks Üks näitus pakub õõvastust ja teine naeruväärsusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: Tallinna paralleelmaailm ja assortiikarp

2 min lugemist
Neeme Korv. FOTO: Postimees

Keskerakond jääb Tallinnas valitsema. Seda ütleb Eesti sisepoliitilist olukorda tajuva vaatleja kõhutunne ja kinnitavad avaliku arvamuse uuringud. Siiski seisab tõenäoliselt ees päris suur muutus, sest senine hegemoonia peab hakkama võimu jagama. Ehk siis – Keskerakond ei saavuta absoluutset enamust ja tuleb moodustada koalitsioon.

Teoreetiline nn seitsme päkapiku liit Keskerakonna vastu, milletaolisi eelmisel kümnendil ka pealinna juhtimas nähti, ongi vaid teoreetiline. Isegi kui üks võimalikest päkapikest – Edgar Savisaar – peaks jumal teab mis põhjusel olema kõigega nõus, leidub ülejäänud päkapike seas neid, kes ei ole Savisaarega nõus. Ja isegi kui juhtuks ilmaime ning jõutaks mingi säärase kokkuleppeni, saab sellest tahes-tahtmata õlgedest majake, mille senine linnavõim oma informeerituse ja hoobade juures kergesti laiali puhub.

Keskerakonna ainuvõim on püsinud juba nii kaua, et paljud neistki, kes praegu toimuvat kajastavad, ei saagi mäletada, kuidas toimis poliitika enne seda. Oleme unustanud, et all-linna ja Toompea võimukokkulepped olid tihti omavahel seotud. Need ajad paistavad nüüd tagasi tulevat. Seda soosib muu hulgas ka nn kahe tooli seadus, mis lubab saadikul tegutseda nii riigikogus kui volikogus.

Jäägem siiski realistideks ning vaadelgem tulevast, Keskerakonna juhtimisel sündivat koalitsiooni. 15 aastaga on Tallinnas üles ehitatud paralleelmaailm. Nüüd kui ollakse riigis võimul, pole vaja seda oluliselt laiendada. Küll aga tuleb see säilitada. Uksele koputavate konkurentidega on nii, et väärtused väärtusteks, kuid seesinasel pealinna imedemaal on neile palju ihaldusväärset. Piltlikustades on Keskerakonna käes ennem niisiis assortiikarp kui valusad valikud.

Reformierakond suudab oma valijatele konstruktiivse kokkuleppe maha müüa. Sotside ridades meenutatakse heldimusega parteilisi töökohti, mis neil 2009. aasta valimiste järel Tallinnas mõneks ajaks olid. Tegusa Tallinna ettevõtjatel on mängus majanduslikud, Savisaarel poliitilised huvid. Nõrguke IRL tahab olla riigis võimul ning Keskerakond saab seda ära kasutada. EKRE ihkab nähtavust. Vabad kodanikudki võivad üsna hindavalt vaadata lubadusi anda mingitele üritustele rohkem linna raha.

Samas on igal Keskerakonna võimalikul koalitsioonipartneril kindlasti teatud piirid, millest oma nägu säilitada soovides mingil juhul üle ei astuta. Muidugi on nii, et kord läbirääkimiste laua taga kompromisside kunsti viljeledes võib peenike punane joon nihkuda ning kampaania käigus lubatut annab valijale hiljem alati sobivalt ümber sõnastada. Samas maksab argumente tähele panna, sest kui Tallinna poliitikaelu muutub senisest aktiivsemaks, mõjutab see oluliselt järgmise riigikogu jõujooni.

Seotud lood
03.10.2017 05.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto