Sisukord
Uudised
Postimees
04.10.2017
Eesti Haldusreform võtab kümnetelt tuhandetelt valimise isu (17) Kutser ei suutnud kohtule oma haigestumist tõendada (2) Sajad laevavrakid ootavad avastamist ja kaitset (1) Galerii ja video: kuidas näeb välja värskelt avatud filmimuuseum? Majandus Järjekordne Euroopa lennufirma pankrotis Üürikorterite projekt käivitub novembris (6) Puidutööstur: me ei aja kärbseid pähe – metsa jätkub (10) Välismaa Las Vegase tulistaja motiiv on segane Ameeriklased relvadest ei loobu Pinged jätkusid streigiga Buldooser Trump rammib jälle Nudistid tahavad alastikultuuri arendada Arvamus Juhtkiri: valimata jätmine on viga (11) Tallinna punased jooned - suur küsitlus Neeme Korv: Tallinna paralleelmaailm ja assortiikarp (1) Edasi 1990. aastal: ühinemisöö Saksamaal Kultuur Agu Pilt – kleidid staaridele Sport TLÜ/Kalev loodab Falli jalule aidata Margus Kiiver Kataloonia MM-rallist: kirglik taktikamäng kruusal ja ringrajal Konstantin Vassiljev: vahel tunnen, et minult oodatakse imet Andres Sõbra korvpallikommentaar: Tartu seis tundub kurb, Taltsi ja Soku parim enne on möödas Tartu Uus kaarsild kiirgab ja heliseb (1) Käsitöötund paneb poisidki õhinal õmblema Kallaste volikogu valis endale vaid paariks nädalaks esimehe Küsimus kandideerijatele: mida võtate ette, et senisest enam ülikoolide lõpetajaid jääks Tartusse? Arvutiklass käib õpetajaga kohvris kaasas Kust tuleb raha Arena ehitamiseks? Tartu ülikooli endine kirik muutub oktoobrikuus kinoks Üks näitus pakub õõvastust ja teine naeruväärsusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu ülikooli endine kirik muutub oktoobrikuus kinoks

2 min lugemist
Jakobi tänavasse Tartu ülikooli endise kiriku majja seab Tartu Elektriteater end esialgu sisse üheks kuuks. FOTO: Sille Annuk

Selle nädala esmaspäeval avas Tartu Elektriteater uue hooaja Eesti Rahva Muuseumis, Hurda saali tõi täis Andres ja Katrin Maimiku uus linateos «Minu näoga onu». Muuseumihoone on üks ajutistest pindadest, kus Elektriteater peatub enne, kui leiab päris oma kodu. 

Kuigi Elektriteater oli arvestanud, et võibolla ei saa sügisel iga päev filme pakkuda, selgus eelmise nädala keskel, et saab küll. Nimelt võtab kino sellel kuul ajutise ruumina kasutusele Tartu ülikooli kunagise kiriku saali aadressil Jakobi 1. Filmide näitamine algab seal 10. oktoobril ja iga päev on kavas kaks-kolm seanssi. Filme ei näe majas ainult päevadel, kui samal ajal on seansid ERMis. 

Istekohti vähem

Tartu Elektriteatri visionäär Andres Kauts ütles, et Jakobi tänav ei jää siiski nende pikaajaliseks koduks, kuna sealsed ruumid on remondi ootel ja Tartu ülikool soovib edaspidi kiriku korda teha. 

Istekohti on Tartu ülikooli kiriku ruumides sadakond. Seda on palju vähem kui näiteks Elektriteatri endises kodus Tartu Uue Teatri majas või ERMis.

Ajutiseks kinoks sobib Jakobi tänava maja aga Kautsi sõnul hästi, sest asukoht on väga hea, samuti on saal suur ja lai, kuigi laed võiksid ideaalis olla kõrgemad. Aga kuna kirik on siiski ajutine pind, pole see kõige olulisem. 

Istekohti on Tartu ülikooli kiriku ruumides sadakond. Seda on palju vähem kui näiteks Eletriteatri endises kodus Tartu Uue Teatri majas või ERMis. Elektriteater seda halvaks ei pea, kuna uues kohas saab näidata filme kõigil nädalapäevadel ja iga päev on mitu seanssi. Kui oleks rohkem ruumi, poleks kõik seansid ilmselt täis. «Pigem ongi toredam, kui inimesed ei tunne, nagu nad vaataksid filmi tühjas saalis,» arvas Kauts.

Uus kogemus

Terve oktoobrikuu näidatakse filme ka ERMis. Uude kohta neid ei viida, sest nii on inimestele lubatud ja välja reklaamitud.  

Jakobi tänaval näidatakse nii Eesti kui ka välismaa linateoseid. Suuremalt jaolt on need selle aasta uuemad filmid. Esimesena saab 10. oktoobril näha «Lõputut poeesiat», Alejandro Jodorowsky kavandatava viieosalise autobiograafilise sarja teist filmi, mis jutustab mehe noorusest ja kunstniku avastamisest eneses 1940–1950ndate Santiago avangardistlikus kunstiskeenes.

Jakobi tänaval saab oktoobris näha veel näiteks Ceyda Toruni dokumentaalfilmi «Kedi», mis räägib Istanbuli tänavakassidest. Samuti näeb Eesti uuemaid mängufilme, mis linastuvad ka ERMis. Kui muuseumis väisavad seansse ka filmirežissöörid ja -näitlejad, siis kirikusaali seanssidele nad ei tule.

Andres Kauts arvas, et Elektriteatrile on käesolev kuu väga suur katsumus ja kogemus, kuidas toimib igapäevane mitme seansiga kino, sest siiani on filme näidatud üksikutel päevadel nädalas. Seda, kas kino Jakobi tänaval ka peale oktoobrikuud jätkab, pole veel teada. 

Seotud lood
03.10.2017 05.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto