R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Poliitikudebüüt 92-aastaselt

Poliitikudebüüt 92-aastaselt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

«Kes on kõige vanem kandidaat? No eks see mina olen!» naeris tänavu mais 92-aastaseks saanud Helene Rätsep, kes kandideerib Keskerakonna nimekirjas Jõhvi vallavolikokku. Esimest korda elus.

«Martin [Repinski] tegi ettepaneku, ega ma ju ise ei teadnud üldse mõeldagi sellele!» tunnistas Rätsep ja lisas, et parlamendi liige Repinski kutsus valimiskarusselli ka tema abikaasa. Nii kandideerib Jõhvi vallas ka 88-aastane Otto Rätsep.

«Pidi olema üks inimene puudu veel – ma ei saa aru, mille pärast mind sinna taheti. Aga kui ilusti küsitakse, eks siis olen nõus,» ütles Otto Rätsep, kellest suurt poliitilist ambitsiooni ei õhku. «Kui naine annab hääle, siis ühe hääle saan, rohkem ei saa,» lisas mees, kes on siiski staažikas Keskerakonna liige.

«Noh, see oli nii, et ma rääkisin, et tegelen praegu nimekirjaga ja Helene ise ütles kohe, et pane mind ka nimekirja! Ta ise pakkus seda,» ei taha Repinski kogu au endale võtta.

Igatahes ühes asjas on kitsekasvatajast riigikogu liikmel õigus – kui Helene Rätsep oma vanuse ütleb, on enamik inimesi šokeeritud. «Enne seda, kui ta oma isikukoodi kirjutas, ma isegi ei teadnud, et ta nii eakas on,» sõnas Repinski.

Kui Postimees paarile Jõhvi külla läks, oli Helene Rätsep katnud korraliku kohvilaua kiluvõileibade ja koogiga. «Ega keegi ei ütle küll, et ma olen 92-aastane,» lausus 1925. aastal sündinud kahe lapse ema, kes on enda sõnul Keskerakonna liige 1992. aastast ning käib seni aktiivselt piirkonna koosolekutel. «Kogu aeg käin, ma ei jää kunagi ilma.»

Jõhvi rahaasjad korda

Viimati töötas Helene Rätsep 17 aastat tagasi pearaamatupidajana. «Eks ma rahalise poole ja finantsküsimuste eest seisma hakkan,» pakkus naine välja oma vastutusala Jõhvi vallavolikogus. «Finantsküsimus on nendel viltu ja mina lubasin teha selle korda,» lisas ta.

«Ja tervishoius peab midagi tegema – eriarstile on järjekord kaks kuud,» kurtis Jõhvi pensionär, kes isegi sageli arstide vahet käib. Kas tervis peab kohaliku poliitika kirgede keskel vastu? «Eks ma olen selline, kes muretseb iga asja pärast. Ma kohe tunnen, et see on minu töö ja ma pean selle ära tegema,» ohkas Helene Rätsep, kes sirgus üheksalapselise suurpere vanimana.

Üldjoontes on ta eluga Jõhvis aga täiesti rahul: «Muidugi peab rahul olema! Kõik on ligidal, elu on väga hea, pole midagi viriseda!»

Tegelikult pole Helene Rätsep sugugi tänavuste valimiste vanim kandidaat. Selleks on hoopis 94-aastane Karl Luht, kes pürgib Viljandi volikokku Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) nimekirjas. «Miks mitte?» sõnas Luht kärmelt küsimuse peale, miks ta volikokku tikub. «Juba kooliajal tahtsin olla näidendites, samal ajal kui mõni üldse ei soovinud. See on vaim vist.»

Erakonnakaaslase Heiki Raudla sõnul on Karl Luht kõrgest east hoolimata tegev igal rindel: peab Paalalinnas omanimelist kauplust, sõidab autoga, võimleb ja teeb hommikuti külma vee protseduure.

Üle poole sajandi kaubanduses tegutsenud Karl Luht on endiselt tegus ettevõtja ja tal pole mõttessegi tulnud pensionile minna. Ta kandideerib Viljandis IRLi nimekirjas. Foto:
Üle poole sajandi kaubanduses tegutsenud Karl Luht on endiselt tegus ettevõtja ja tal pole mõttessegi tulnud pensionile minna. Ta kandideerib Viljandis IRLi nimekirjas. Foto: Foto: Marko Saarm / Sakala

Põlistele viljandlastele Meloodia nimega tuntud pood on töötanud Luhti taktikepi all 1990. aastast. Seal leidub kaupa murutraktoritest kitarrideni ning omanikul pole plaaniski pensionipõlve pidama hakata. «Mind pole pension tõmmanud – pole väga magaja mees,» vastas Luht küsimusele, kas tal pole kavas vanaduspuhkusele jääda. «Pole mõttessegi tulnud, et ei peaks enam ise kaubanduses aktiivne olema. Palju hullem oleks ju, kui ei saaks seda teha.»

Omal ajal tegutsesid kaubanduses Karl Luhti ema ja vanaisa ning nii on tallegi selles valdkonnas tegutsemine loomulik. 2011. aastal pälvis kaupmees kodulinna elutöö preemia, olles ettevõtjana tegutsenud üle poole sajandi.

Varem mägimatkamisega tegelnud Luhtil on seniajani hinges ka spordipisik. «Mul on majas bassein, kus on vesi alla kümne kraadi. Käin seal igal hommikul,» rääkis ta. «Kehakultuur peab olema, muidu oled tössa-tössa nagu soorebane.»

Luht täidab muu hulgas linnavolikogu õiguskomisjoni asendusliikme rolli ning jagab end ka Viljandi Jaani kiriku nõukogu ja Viljandimaa muinsuskaitse ühenduse vahel.

Mäletab kohtumist Pätsiga

Vaevalt et tänavustel kohalikel valimistel leidub rohkem kandidaate, kes võiksid meenutada, kuidas president Konstantin Päts neil pead silitas. Karl Luht aga pajatab, kuidas ta väikese poisina juhtumisi ennesõjaaegset Eesti presidenti nägi ja too möödaminnes tal pead paitas. «Päts tuleb!» meenutas ta. «Mõtlesin, et pistan jooksu, aga häbi oli ära minna. Päts tuli minu juurde, silitas pead ja ütles: «Teist saavad tulevased sõjamehed.»»

Olgugi et lugu president Pätsist on ajalugu, käib Karl Luht ajaga kaasas ja ajab oma asju tänapäevasel viisil internetis. «Ta on kursis maailmas toimuvaga ja vahel saadab mulle e-kirju,» rääkis erakonnakaaslane Raudla.

«Ilma internetita ei saa, ei tule kõne allagi!» kinnitas Luht ise.

Kui Luht on Eesti vanim kandidaat, siis noorim on temast 76 aastat hiljem sündinud Põltsamaal kandideeriv Kaisa Saluste, kes sai 8. septembril 18-aastaseks.

_______

NOORIMAD JA VANIMAD

Noorimad kandidaadid (valimispäeval 18-aastased):

 • Kaisa Saluste (SDE kandidaat Põltsamaa vallas, sündinud 8. septembril 1999)
 • Tarmo Pitkve (Keskerakonna kandidaat Tallinnas, sündinud 6. septembril 1999)
 • Erki Roots (Reformierakonna kandidaat Tartus, sündinud 30. augustil 1999)
 • Dorothy Harriet Purre (valimisliidu Uus Aeg kandidaat Kose vallas, sündinud 26. augustil 1999)
 • Hans-Hendrik Karro (SDE kandidaat Elva vallas, sündinud 11. augustil 1999)
 • Raul Kruusa (IRLi kandidaat Tallinnas, sündinud 3. augustil 1999)

Vanimad kandidaadid (valimispäeval 87–94- aastased):

 • Karl Luht (IRLi kandidaat Viljandis, sündinud 1. juulil 1923)
 • Helene Rätsep (Keskerakonna kandidaat Jõhvi vallas, sündinud 18. mail 1925)
 • Hans Vinkman (Keskerakonna kandidaat Maardus, sündinud 29. augustil 1928)
 • Hugo Hiibus (Keskerakonna kandidaat Tallinnas, sündinud 6. jaanuaril 1929)
 • Ralf Kaup (IRLi kandidaat Tallinnas, sündinud 14. veebruaril 1929)
 • Otto Rätsep (Keskerakonna kandidaat Jõhvi vallas, sündinud 17. märtsil 1929)
 • Eldur-Huno Unt (Keskerakonna kandidaat Peipsiääre vallas, 10. juulil 1929)
 • Hans Rennit (Keskerakonna kandidaat Viljandis, 21. septembril 1929)
 • Heli Susi (IRLi kandidaat Tallinnas, sündinud 14. novembril 1929)
 • Silvia Russak (IRLi kandidaat Tartus, sündinud 19. jaanuaril 1930)
 • Ild Ratas (valimisliidu Meie Tallinn kandidaat Tallinnas, sündinud 13. veebruaril 1930)

Allikas: riigi valimisteenistus

Märksõnad
Tagasi üles