Sisukord
Kultuur
Tänane leht
05.10.2017
Eesti Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele (3) Poliitikudebüüt 92-aastaselt Koeru, Rakke ja Lüganuse sundliitmine jäi jõusse Suurõppusest Siil võtab osa ligi 7000 reservväelast Karilaid lubab enne riigikogu valimisi arutelu e-valimiste üle Lepe Pärnu lennujaama remondiks sai allkirjad Majandus Intervjuu: Eesti üritab turris Euroopat lepitada (2) Välismaa PERSOON. Katalaanide vabastaja külvab segadust (2) May püüdis dramaatilise kõnega Johnsoni väljaütlemisi siluda Vastastikused süüdistused ei vaibu Arvamus Mart Laar: Eesti eesistumise sümboliks saab magav Merkel (43) Lauri Mälksoo: Kataloonia, rahvusvaheline õigus ja Eesti (63) Tõnis Oja: kaks panka korraga (1) Erkki Bahovski: tarkuse algus (13) Postimees 1927. aastal: tudengid saavad oma haigekassa Juhtkiri: klaarime selle asja ära! Kätlin Konstabel: arusaamatud ja imelised õpetajad Kultuur Eesti teater, mis sa teed? (1) Südame sõnum hõbedas ja puus Sport Gert Dorbek treenerist onust: nüüd kontrollib ta paremini, millal kõva häält teha Tänak tulevast hooajast: valikuid on mitu ehk lepinguta me ei jää Noor jokker otsustas tšempionite lahingu saatuse Reis Reisimise tulevikuks saavad juturobotid ja liitreaalsus Transnistrias käik on kui reis ajas tagasi Tartu Täna algab Tartu linna kaasava eelarve ideede hääletus Kinnisvaraportaalid kubisevad eksitavate aadressidega kuulutustest (3) Valimised on käes, Tartus saab tänasest sedeli kasti lasta kuues jaoskonnas Küsimus kandideerijatele: kas olete Tartu külje alla plaanitava tselluloositehase rajamise poolt või vastu? Jõgeva põhikooli asub juhtima tartlane Kellel ma hääle annassi Selle aasta parimaid hoidiseid poest osta ei saa Soomlaste suur pidu on ka meie pidu Väljapanek käib mööda meie moeteed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väljapanek käib mööda meie moeteed

2 min lugemist

Tänasest saab ERMi galeriis vaadata näitust «Külatänavalt punasele vaibale. 100 aastat rahvuslikku moodi», kus on kauneid rõivaid kodumaalt ja Välis-Eestist, meie päevilt ja ajast aastakümneid tagasi. On rõivaid, mida on kantud presidendi vastuvõtul, ühe kleidi tikandid on isegi kohtuistungitel valminud.

Kuraator, ühtlasi ERMi peavarahoidja Riina Reinvelt on näituse lähtekohaks võtnud asjaolu, et juba siis, kui talurahvas hakkas rahvarõivaste igapäevasest kandmisest loobuma, muutusid need inspiratsiooniallikaks tekstiilikunstis ja rõivadisainis. 

Ja nõnda on juba terve sajand neid ilusaid eestilikke mustreid kasutatud.

Puhangu eellood

«Viimase 15 aasta jooksul on meie kaasaegses moerõivastuses olnud rahvuslike elementide kasutamise tohutu puhang,» ütles kuraator. «Saame näidata, et see ei ole uus asi, et sellel on olnud oma eellood.»

Ühtlasi ilmneb väljapanekust, et sellised rõivad on endas kandnud sügavamat sõnumit. Need on aidanud vastu panna võõrale ideoloogiale, suurendanud rahvuslikku uhkustunnet ja kuulutanud eestlaseks olemist.

«Isegi Nõukogude Eestis!» ütles kuraator. «Tundub, et nõukogude aeg ei soosinud rahvuslikkust ja et me ei saanud seda nii väga esile tuua. Kui aga sirvida vanu Siluette (moeajakiri Eesti NSVs – toim märkus), leidub sealgi rahvuslikel ainetel rõivaid.»

Liina Undi kujundatud väljapanekus «Külatänavalt punasele vaibale» on rõivastatud 134 plastmannekeeni just niisugustesse kleitidesse, kampsunitesse, pluusidesse, mantlitesse ja vestidesse. Väljapanek on rühmitatud neljaks: Eesti Vabariik kuni aastani 1940, Nõukogude Eesti, Välis-Eesti ja meieaegne Eesti. Kust need rõivad on võetud?

«Enamik on meie enda kogudest ja mõned on laenatud ka teistest muuseumidest,» ütles Reinvelt. «Meie kaasaja rõivaid on enam-vähem pooleks – midagi meie kogudest, aga näiteks pidulikke õhtukleite oleme saanud ka laenuks eraisikutest omanike või disainerite käest. Õhtukleitidest kuuluvad meile need, mis vabariigi presidendi kantselei andis meile üle, neid kandis Evelin Ilves vabariigi aastapäeva vastuvõttudel.»

Meesterõivaid väljapanekus ei ole. Miks selline ülekohus?! «Sest mehed ei kanna rahvuslikus stiilis riideid peale suusakampsuni,» ütles Reinvelt.

Lähedal on rahvarõivad

ERMi galerii lähedal on tänavu suve hakul avatud Eesti üle aegade suurim rahvarõivanäitus, mille 150 rahvarõivakomplekti pärinevad kõigist kihelkondadest. 

Selles väljapanekus jätkus sättimist veel kaua pärast avamist, näitus «Külatänavalt punasele vaibale» sai aga eile valmis ja on vaadata 18. märtsini 2018.

Seotud lood
04.10.2017 06.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto