Sisukord
Uudised
Postimees
05.10.2017
Eesti Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele (3) Poliitikudebüüt 92-aastaselt Koeru, Rakke ja Lüganuse sundliitmine jäi jõusse Suurõppusest Siil võtab osa ligi 7000 reservväelast Karilaid lubab enne riigikogu valimisi arutelu e-valimiste üle Lepe Pärnu lennujaama remondiks sai allkirjad Majandus Intervjuu: Eesti üritab turris Euroopat lepitada (2) Välismaa PERSOON. Katalaanide vabastaja külvab segadust (2) May püüdis dramaatilise kõnega Johnsoni väljaütlemisi siluda Vastastikused süüdistused ei vaibu Arvamus Mart Laar: Eesti eesistumise sümboliks saab magav Merkel (43) Lauri Mälksoo: Kataloonia, rahvusvaheline õigus ja Eesti (63) Tõnis Oja: kaks panka korraga (1) Erkki Bahovski: tarkuse algus (13) Postimees 1927. aastal: tudengid saavad oma haigekassa Juhtkiri: klaarime selle asja ära! Kätlin Konstabel: arusaamatud ja imelised õpetajad Kultuur Eesti teater, mis sa teed? (1) Südame sõnum hõbedas ja puus Sport Gert Dorbek treenerist onust: nüüd kontrollib ta paremini, millal kõva häält teha Tänak tulevast hooajast: valikuid on mitu ehk lepinguta me ei jää Noor jokker otsustas tšempionite lahingu saatuse Reis Reisimise tulevikuks saavad juturobotid ja liitreaalsus Transnistrias käik on kui reis ajas tagasi Tartu Täna algab Tartu linna kaasava eelarve ideede hääletus Kinnisvaraportaalid kubisevad eksitavate aadressidega kuulutustest (3) Valimised on käes, Tartus saab tänasest sedeli kasti lasta kuues jaoskonnas Küsimus kandideerijatele: kas olete Tartu külje alla plaanitava tselluloositehase rajamise poolt või vastu? Jõgeva põhikooli asub juhtima tartlane Kellel ma hääle annassi Selle aasta parimaid hoidiseid poest osta ei saa Soomlaste suur pidu on ka meie pidu Väljapanek käib mööda meie moeteed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Täna algab Tartu linna kaasava eelarve ideede hääletus

2 min lugemist
Kaasava eelarve hääletusest ja ideedest saab lugeda ka Poe tänava infotahvlitelt. FOTO: Margus Ansu

Tänasest järgmise kolmapäeva õhtuni saavad kõik tartlased anda oma hääle kaasava eelarve ideedele, millest rahastatakse kahte. 

Tartu linna avalike suhete osakonna kommunikatsioonijuhi Lilian Lukka sõnul korraldatakse kaasava eelarve hääletust tänavu viiendat korda ning suuri muutusi pole.

«Ideed on küll uued, aga hääletusreeglid ikka samad. See tähendab, et igal hääletajal on kolm häält ning neid ei saa anda ühe ja sama idee poolt,» selgitas ta.

Tänavu saab valida kahekümne idee vahel, mis sõeluti välja 56 ettepaneku hulgast. Hääletada saab nii veebis kui ka raekoja infokeskuses. 

Osalus kasvab

Milliseks kujuneb tänavune hääletusaktiivsus, ei julgenud Lukka pakkuda, kuid viimastel aastatel on hääletajate hulk pidevalt suurenenud.

«Kui esimesel aastal osales parima idee väljaselgitamisel 3,3 protsenti hääleõiguslikest kodanikest ja teisel aastal veidi vähem, siis pärast seda hakkas osalus jõudsalt suurenema. Näiteks üle-eelmisel aastal oli see 4,7 ja eelmisel aastal juba üle 5 protsenti,» rääkis ta. 

Lukka avaldas lootust, et osalejate hulk suureneb ka tänavu. «Kuid tänavu on hääletamine sattunud kohalike valimistega ühele ajale ning ei tea ju, kuidas inimesed jaksavad. Aga muidugi tahaks loota, et osavõtt suureneb,» lisas ta. 

Hääletusest on tartlasi teavitatud suurte plakatitega linna reklaampindadel ning eile läksid otsepostitusse ka väikesed infovoldikud, kus on trükitud ideede nimekiri. 

Lukka märkis, et kahel viimasel aastal aitasid hääletusaktiivsust suurendada ka ideede esitajad ise, kes tegid oma ettepanekutele kõvasti reklaami, ja tõi näiteks eelmise aasta võitjad Tartu ratsatalli ja Aparaaditehase sisehoovi. 

«Nad tegid ise nii kõva ja head tööd, et see kindlasti mingil määral mõjutas. Eks paistab, kas ka sel aastal on selliseid aktiviste,» lisas ta. 

Sport domineerib

Kuigi ühtegi kullast linnapea kuju ja roosat jänest tänavu ideede hulgas polnud, ei saa Lukka hinnangul kindlasti öelda, et ideede valik oleks kuidagi igavam kui varasematel aastatel. «Umbes pooled ideed on seotud spordiga ning see on päris hea,» ütles ta.

2018. aastal viiakse ellu kaks kõige enam hääli saanud ideed, kummagi tarvis annab linn 75 000 eurot. Hääletada saab iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Tartu linn.

Hääletada saab nii elektrooniliselt kohalike omavalitsuste infosüsteemis Volis kui ka raekoja infokeskuses. Hääletus lõpeb 11. oktoobril kell 18, kohe antakse teada ka tulemused.

Rahvahääletusele lähevad järgmised ideed:

 • Emajõe rannaala korrastus 
 • Ihaste spordiväljakute uuendamine 
 • Karlovasse ülekäigurajad 
 • Keerdtrepp Sõpruse sillalt jõe äärde 
 • Kellad Tartu avalikus linnaruumis 
 • Kreutzwaldi tänava kõnnitee 
 • Looduses liikumise rajad Emajõe kaldal ja Tähtvere dendropargis 
 • Mart Reiniku kooli õueala muutmine liikumist 
 • ja õues õppimist soodustavaks 
 • Nutiseadmete laadimise punktid 
 • Puiestee tänava kõnnitee 
 • Raja pargi laste mänguväljak 
 • Raudteeäärne inimsõbralikuks 
 • Spordiväljak Descartes’i ja Hansa kooli vahel 
 • Sõiduteedel olevad kanalisatsioonikaevude luugid teega samale tasapinnale 
 • Tammelinna keskuse mänguala arendus 
 • Tartu linna uisuväljakud 
 • Tartu parkuuripark 
 • Variku kooli korvpalliväljakute renoveerimine 
 • Õnne tänava kõnnitee asfaltimine 
 • Ülekäigurada Sepa-Tähe ristmikule 
Seotud lood
04.10.2017 06.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto