Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.10.2017
Eesti Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele (3) Poliitikudebüüt 92-aastaselt Koeru, Rakke ja Lüganuse sundliitmine jäi jõusse Suurõppusest Siil võtab osa ligi 7000 reservväelast Karilaid lubab enne riigikogu valimisi arutelu e-valimiste üle Lepe Pärnu lennujaama remondiks sai allkirjad Majandus Intervjuu: Eesti üritab turris Euroopat lepitada (2) Välismaa PERSOON. Katalaanide vabastaja külvab segadust (2) May püüdis dramaatilise kõnega Johnsoni väljaütlemisi siluda Vastastikused süüdistused ei vaibu Arvamus Mart Laar: Eesti eesistumise sümboliks saab magav Merkel (43) Lauri Mälksoo: Kataloonia, rahvusvaheline õigus ja Eesti (63) Tõnis Oja: kaks panka korraga (1) Erkki Bahovski: tarkuse algus (13) Postimees 1927. aastal: tudengid saavad oma haigekassa Juhtkiri: klaarime selle asja ära! Kätlin Konstabel: arusaamatud ja imelised õpetajad Kultuur Eesti teater, mis sa teed? (1) Südame sõnum hõbedas ja puus Sport Gert Dorbek treenerist onust: nüüd kontrollib ta paremini, millal kõva häält teha Tänak tulevast hooajast: valikuid on mitu ehk lepinguta me ei jää Noor jokker otsustas tšempionite lahingu saatuse Reis Reisimise tulevikuks saavad juturobotid ja liitreaalsus Transnistrias käik on kui reis ajas tagasi Tartu Täna algab Tartu linna kaasava eelarve ideede hääletus Kinnisvaraportaalid kubisevad eksitavate aadressidega kuulutustest (3) Valimised on käes, Tartus saab tänasest sedeli kasti lasta kuues jaoskonnas Küsimus kandideerijatele: kas olete Tartu külje alla plaanitava tselluloositehase rajamise poolt või vastu? Jõgeva põhikooli asub juhtima tartlane Kellel ma hääle annassi Selle aasta parimaid hoidiseid poest osta ei saa Soomlaste suur pidu on ka meie pidu Väljapanek käib mööda meie moeteed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kellel ma hääle annassi

2 min lugemist
Mari Tiibus FOTO: arhiiv

Täna algab kohalikel valimistel eelhääle­tus. Novembris 1920 toimusid Eesti Vabariigi esimese riigikogu valimised ja valimisvõitlus käis peaaegu sama ägedalt ja kohati veidralt nagu praegu, nii et inspireeris Mari Tiibust kirjutama luuletuse «Kellel ma hääle annassi».

Kellel ma hääle annassi

    Küll jooseva ja sõidava na ringi,
Ja kulutava raha, suud ja kingi,
Ja egäüts püünd puru silmä aia,
Et muku  e s i  jälle pukki saia!

     Kik kitva endä, laitva tõisi vahvast,
Ja keäki ei hooli maast ja rahvast,
Kas mingu marga kurss ka nolli pääle,
Kui muku annassime neile hääle!

     Mis kasu om nüüd keäki tost saanu,
Et na om rahva vastamisi aanu:
Et üts om sots ja tõne enämline,
Ja kolmas, kuri teed mis nimeline!

     Kik omma nemä essiteele viitu,
Kas lugegu end maa- vai taevaliitu,
Ja töö- ja rahvaeräkonnalise,
Om üttemoodu – löödu inemise!

     Kes rahva kasust kõneleva, trükkva,
Ja esi muku valitsema tükkva,
Kae noo o´s vaja asjast eemal aia,
Sis võissi vast ehk asjast asi saia!

     Kui ütless üts, et: tulge hulganisti,
Pursuid ja sotsid: pooge minu risti!
Kae tollel mihel annassin ma hääle,
Ja tõstassin ta korge koha pääle.

«Tiibuse Mari ajalikud laulud», lk 31-32, Tallinn, 1920.

Kes on Mari Tiibus? Kirjandusmuuseumi arhiivraamatukogu juhataja Merike Kiipuse andmeil avaldas selle nime ja ka Tiibuse Jaagu nime all 1920. aasta Päevalehes nn ajalikke laule August Kitzberg. Siin avaldatud luuletus ja pilt Mari Tiibusest ilmus 28. oktoobril, aga mõlemad tulid lugejate ette ka samal aastal luulekogus «Tiibuse Mari ajalikud laulud».

Justkui meie päevil kirjutatud luuletust on aastail 2009–2015 avaldatud ilma viimase salmita ja tugevasti redigeeritult ajalehes Karksi Sõna, Maalehes, Lõunalehes, Misso valla lehes ja mõnes veebikohas (näiteks mulgimaa.ee).

Kõigis neis on originaali ilmumise aastaks märgitud 1926 ja allikat ei ole nimetatud. Nüüd on siis tõde jalule seatud. 

Seotud lood
04.10.2017 06.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto