T, 6.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele

Joosep Värk
, reporter
Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Meenutus kurva näoga riigikogu fraktsioonijuhtide ja Kersti Kaljulaidi kohtumisest mullu 28. septembril, kui valimiskogus oli riigipeavalimised nurjunud. Kaljulaid valiti presidendiks riigikogus 3. oktoobril.
Meenutus kurva näoga riigikogu fraktsioonijuhtide ja Kersti Kaljulaidi kohtumisest mullu 28. septembril, kui valimiskogus oli riigipeavalimised nurjunud. Kaljulaid valiti presidendiks riigikogus 3. oktoobril. Foto: Liis Treimann

Ilmselt on vähe neid inimesi, kes ei mäletaks eelmise aasta piinavalt pikka, kuuenda vooruni kestnud presidendivalimisi, mille tulemusena sai musta hobusena vabariigi presidendiks Kersti Kaljulaid. Olenemata sellest, milline on hinnang Kaljulaidi tööle, valitses vähem kui aasta tagasi üldsuses seisukoht, et senist presidendivalimiste korda tuleb muuta. Justiitsministeerium esitas eile riigikogule ettepaneku, kuidas seda teha võiks.

Uue ettepaneku järgi oleks keskne tegelane valijameeste kogu, mis oleks ainuke presidenti valiv organ. See tähendab, et kaoksid senised kolm valimisvooru riigikogus, kuid riigikogu liikmetel säiliks siiski võimalus presidenti valida.

Väljapakutud idee järgi moodustaks valijameeste kogu 101 riigikoguliiget ning 422 valijameest kohalike omavalitsuste volikogudest. See tähendab, et näiteks Tallinnast tuleks senise kümne valijamehe asemel 30 valijameest, Tartust 20, 16 linnast või vallast kümme valijameest ning ülejäänutest viis või kaks, vastavalt suurusele. Ka kõige väiksemad vallad saaksid senise ühe valijamehe asemel kaks, mis tähendab, et edaspidi läkitaksid oma saadiku pealinna nii kohalik koalitsioon kui ka opositsioon.

Tagasi üles