Sisukord
Eesti
Tänane leht
05.10.2017
Eesti Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele (3) Poliitikudebüüt 92-aastaselt Koeru, Rakke ja Lüganuse sundliitmine jäi jõusse Suurõppusest Siil võtab osa ligi 7000 reservväelast Karilaid lubab enne riigikogu valimisi arutelu e-valimiste üle Lepe Pärnu lennujaama remondiks sai allkirjad Majandus Intervjuu: Eesti üritab turris Euroopat lepitada (2) Välismaa PERSOON. Katalaanide vabastaja külvab segadust (2) May püüdis dramaatilise kõnega Johnsoni väljaütlemisi siluda Vastastikused süüdistused ei vaibu Arvamus Mart Laar: Eesti eesistumise sümboliks saab magav Merkel (43) Lauri Mälksoo: Kataloonia, rahvusvaheline õigus ja Eesti (63) Tõnis Oja: kaks panka korraga (1) Erkki Bahovski: tarkuse algus (13) Postimees 1927. aastal: tudengid saavad oma haigekassa Juhtkiri: klaarime selle asja ära! Kätlin Konstabel: arusaamatud ja imelised õpetajad Kultuur Eesti teater, mis sa teed? (1) Südame sõnum hõbedas ja puus Sport Gert Dorbek treenerist onust: nüüd kontrollib ta paremini, millal kõva häält teha Tänak tulevast hooajast: valikuid on mitu ehk lepinguta me ei jää Noor jokker otsustas tšempionite lahingu saatuse Reis Reisimise tulevikuks saavad juturobotid ja liitreaalsus Transnistrias käik on kui reis ajas tagasi Tartu Täna algab Tartu linna kaasava eelarve ideede hääletus Kinnisvaraportaalid kubisevad eksitavate aadressidega kuulutustest (3) Valimised on käes, Tartus saab tänasest sedeli kasti lasta kuues jaoskonnas Küsimus kandideerijatele: kas olete Tartu külje alla plaanitava tselluloositehase rajamise poolt või vastu? Jõgeva põhikooli asub juhtima tartlane Kellel ma hääle annassi Selle aasta parimaid hoidiseid poest osta ei saa Soomlaste suur pidu on ka meie pidu Väljapanek käib mööda meie moeteed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ministeeriumi idee järgi läheks praegune presidendi valimise kord hingusele

4 min lugemist
Meenutus kurva näoga riigikogu fraktsioonijuhtide ja Kersti Kaljulaidi kohtumisest mullu 28. septembril, kui valimiskogus oli riigipeavalimised nurjunud. Kaljulaid valiti presidendiks riigikogus 3. oktoobril. FOTO: Liis Treimann

Ilmselt on vähe neid inimesi, kes ei mäletaks eelmise aasta piinavalt pikka, kuuenda vooruni kestnud presidendivalimisi, mille tulemusena sai musta hobusena vabariigi presidendiks Kersti Kaljulaid. Olenemata sellest, milline on hinnang Kaljulaidi tööle, valitses vähem kui aasta tagasi üldsuses seisukoht, et senist presidendivalimiste korda tuleb muuta. Justiitsministeerium esitas eile riigikogule ettepaneku, kuidas seda teha võiks.

Tellijale Tellijale

Uue ettepaneku järgi oleks keskne tegelane valijameeste kogu, mis oleks ainuke presidenti valiv organ. See tähendab, et kaoksid senised kolm valimisvooru riigikogus, kuid riigikogu liikmetel säiliks siiski võimalus presidenti valida.

Väljapakutud idee järgi moodustaks valijameeste kogu 101 riigikoguliiget ning 422 valijameest kohalike omavalitsuste volikogudest. See tähendab, et näiteks Tallinnast tuleks senise kümne valijamehe asemel 30 valijameest, Tartust 20, 16 linnast või vallast kümme valijameest ning ülejäänutest viis või kaks, vastavalt suurusele. Ka kõige väiksemad vallad saaksid senise ühe valijamehe asemel kaks, mis tähendab, et edaspidi läkitaksid oma saadiku pealinna nii kohalik koalitsioon kui ka opositsioon.

04.10.2017 06.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto