Sisukord
Kultuur
Tänane leht
07.10.2017
Eesti Venelaste uus taktika on droonilennud (7) Paikuse vallavanemale ei piisa 37 779 eurost Jääkarude tähe all Lõputu vaidlus lapse pärast on ummistanud kohtud (11) Välismaa Kahetsusest ei pruugi iseseisvuslastele piisata Teflon Doni proovikivi Kalašnikovi kultuur valmistab Pakistanile peavalu Nobeliga rõhutati tuumaohu suurust Arvamus Risto Berendson: kaameraga zombid (4) Juhtkiri: vanad vaimud on pinnale tõusmas (12) 11. käsk peapiiskopile (31) Panganduse maale viija Ene Pajula veste: mammi loodab, et laste huvid seatakse alati esikohale (4) Kersti Kaljulaid – mõtlev seeneline (10) Peeter Langovitsi tagasivaade: nurgakivi Tallinna Manhattanile Postimees 1899. aastal: kuidas karjääri teha? Õpetlik lugu Prantsusmaalt EKI keelekool: ihu, veri ja sea nina Birute Klaas-Lang: ülikoolide mõte ja eesti keel (6) Martin Mölder: tulevikupoliitika – pessimistlik kompositsioon (221) Kultuur Nädala plaat. Jay-Z politiseerimine Ene Pajula veste: mammi loodab, et laste huvid seatakse alati esikohale (4) Aja auk. Ihamasin EKI keelekool: ihu, veri ja sea nina Sport Tänak jätkab jahti esikohale maailma parimatel asfaltteedel POSTIMEES PORTUGALIS Gibraltar võõrustab Eestit tühermaal, kus sõitnud ka Ott Tänak (8) Karl Kruuda jäi viimasena Hyundai kohast ilma Reim Eesti koondislase vigastusest: midagi väga hullu olla ei tohiks Tarbija Kartulisortide seas valikut jagub AK Vikerkaar loeb. Üksikisiku valikud ja võimalused allakäigu ajastul Raharöövi rakkerühm Hull professor une kallal «Venemaa on suur ja tal on raske muutuda» (41) Oh, sõbrad põdrad (1) Aja auk. Ihamasin Nädala plaat. Jay-Z politiseerimine Peeter Langovitsi tagasivaade: nurgakivi Tallinna Manhattanile Birute Klaas-Lang: ülikoolide mõte ja eesti keel (6) Martin Mölder: tulevikupoliitika – pessimistlik kompositsioon (221) Tehnokraatlik ajastu on lõppenud, Euroopa Liidu kodanikud nõuavad sõnaõigust (5) Artemi Troitski: poiss, kes mängis isu täis (3) Arter Kuhu minna Neeme Raud: hea, et Ameerikas jänestega kõik korras on (3) Bisletti olümpiastaadion on näinud maailmarekordeid talvel ja suvel Koolipingist kohaliku omavalitsuse volikogu valima Horoskoop Kes on Tom Jonesina tuntud Valter Soosalu? (2) Mehed taastavad hiilgust oma vanal alal Lillkapsa tähetund saabub ahjus «Narcosi» 3. hooaeg – nauditav, aga vähem verine VIDEO! Treeni koos titaga! Virve Sapožnin: olen õnnelik, et selle mehega koos olin Moenädal toob üheksa üllatust VIDEO! Moelooja Kristian Steinberg: Iluideaale loovad inimesed, kes ei võta vastutust Kas Lada näoga WRC? Tänakute võistlusautol on varuks mitu üllatust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aja auk. Ihamasin

2 min lugemist
Bryan Ferry- Bride Stripped Bare FOTO: Kuvatõmmis

Bryan Ferry saabub esmaspäeval Eestisse kontserti andma, kuid meie teeme juttu tema plaadist «Bride Stripped Bare» (1978). Bryan Ferry kallim, modell Jerry Hall, kes oli tema bändi Roxy plaadi «Siren» kaanel, jätab ta 1977. aastal Mick Jaggeri pärast maha ja mees läheb mitmeks kuuks Šveitsi «Paljast pruuti» salvestama.

Laulja elab salvestamise ajal Montreux Palace’i hotellis, mis on tohutu, melanhoolne ja tühi. Bryan Ferry, tema mänedžer ja «meediakonsultant» on selles ainukesed külalised. Ferry toast 2. korrusel avaneb vaade Genfi järvele, lumistele mägedele ja Montreux’le, mis on talvel nagu tondilinn. Talle selline elegantne pimedus kuidagi sobib.

Ferry räägib tol ajal veidi närviliselt, sestap on uuel plaadil ka palju tõlgitsusi (Isaac Hayes, Lou Reed, Al Green). «Arvati, et ma tahan kommertsedu. Edus pole midagi halba, aga on lugusid, mida ma ei suuda kirjutada, kuid tahan esitada.» Ferry lisab, et USAs pole õnnestunud läbi lüüa, kuna ta laulab väga emotsionaalselt, USAs seda aga ei armastata. Taheti, et Ferry salvestaks uue plaadi USAs, aga tema ei tahtnud. Ferry mainib, et kaotas viimase USA tuuriga varanduse, sest tema sealne plaadifirma Atlantic ei leidnud tema eelmiselt plaadilt «In Your Mind» sobivat singlit.

Ferry laenab lugusid, aga teemadena ka filme ja muud popkultuuri. Plaadi pealkiri on võetud Marcel Duchampi maalilt, millelt leiame paljaks võetud pruudi ja poissmehed tema ümber. Kunstikoolis käinud laulja muidugi teab, et teos näitab meeste ja naiste suhteid, isegi kui pruut on selle juures mehaaniline, peaaegu putukalik grupp monokroomseid geomeetrilisi vorme. Ihamasin. Aga ihamasin töötab ainult siis, kui see vahel ka katki läheb.

Kuidas ta oma imagoga rahul on? Mees ajakirja Vogue kaanelt?

«Aga mina ei loonud seda,» ütleb Ferry. «Ma lõin ainult mõned elemendid sellest.» Ferry arvab, et kui ta oleks läinud lavale ajamata habemega, oleks ehk sedagi popiks peetud. Ta tahtis Londonist minema, sest iga tema sammu jälgiti, ja elas ta ka tükk aega USAs. «Ma olen ammu täheldanud, et ma ei meeldi inimestele, aga alles hiljuti märkasin, et mind lausa vihatakse. See pole meeldiv olukord, ent ma saan hakkama. Kui ma ei meeldi inimestele, siis mingu nad persse. Ma ei vaja neid. Ma olen piisavalt andekas, et nendeta hakkama saada.»

Bryan Ferry märgib, et ta on sama hea kui kõik teised kaasaegsed muusikud, enamasti isegi parem. Ta on iseenda suurim kriitik.

Plaadilt ilmub enne singel «Sign Of The Times» ja Ferry pole rahul, kuidas sellel läheb. «Ma olin kohutavalt kurb, et singlil paremini ei läinud. Võib-olla ma olin liiga kaua ära?» otsib ta hiljem, küll mitte enam Šveitsis, põhjuseid. Tal on hambus ka singliarvustus Melody Makeris, mille kohaselt mehel, kes maksab 395 naela hotelliöö eest, polevat inimkonnale midagi öelda. «No mis kuradi 395 naela?» hüüatab Ferry. «Katsuge ise kolm kuud kuskil hotellis elada ja teha paremat plaati kui eelmised!»

Seotud lood
06.10.2017 09.10.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto